Ewa Błaszczyk apeluje o pomoc przy budowie "Budzika dla dorosłych". "Musimy pozyskać 16 mln zł"

Co dalej z kliniką „Budzik dla dorosłych”?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Prace nad budową "Budzika dla dorosłych" trwają. Oddanie kliniki planowane jest w 2022 r., czyli w 20. rocznicę założenia Fundacji "Akogo?". Natomiast sytuacja na rynku budowlanym mocno to utrudnia: wzrosły koszty, brakuje materiałów. Dlatego Ewa Błaszczyk, aktorka i prezes Fundacji "Akogo?" w Dzień Dobry TVN zaapelowała o pomoc.

Ewa Błaszczyk o budowie "Budzika dla dorosłych"

Klinika "Budzik dla dorosłych" ma zostać otwarta w 2022 roku. Pojawiły się jednak pewne problemy, o których Ewa Błaszczyk, prezes Fundacji "Akogo?" opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

- Budujemy i z zewnątrz klinika "Budzik" w szpitalu na Bródnie wygląda przepięknie i właściwie, o co nam chodzi, skoro wygląda tak, że właściwie już ją można oddać pacjentom. Niestety, ale cały ośrodek jest jeszcze do wykonania. Wydaliśmy do tej pory 30,5 mln złotych i zrobiłam w tej chwili nowy kosztorys, dlatego że ceny uległy takim zmianom w budownictwie, że trzeba było coś takiego zrobić. Musimy pozyskać 16 mln złotych do ukończenia inwestycji, czyli do końca 2022 roku - tłumaczyła aktorka.

Niestety, ale pandemia wpłynęła na rynek budowlany. Przerwy w dostawach, wzrost kosztów materiałów, a do przetargów zgłasza się mniej firm.

Jednak Ewa Błaszczyk wierzy w to, że uda się dokończyć budowę na czas, dlatego apeluje o pomoc. - Chcemy oddać to w 2022, bo wtedy jest 20-lecie Fundacji "Akogo?". Będzie też 10 filmów dokumentalnych, gdzie bohaterem każdego odcinka będzie człowiek, który to przeżył, wyszedł z tego oraz jego najbliżsi, którzy o niego walczyli w tym czasie, gdy on nie miał żadnej mocy sprawczej - podkreśliła nasza rozmówczyni.

Dodała też, że kliniki "Budzik" dla pacjentów dostępne są za darmo. - To było naszym wielkim sukcesem, że udało się ten program włożyć w koszyk świadczeń gwarantowanych NFZ-u i to jest w pakiecie. Fundacja pomaga w różnych sprawach, żeby dostarczyć dodatkowej rehabilitacji, neurorehabilitacji, której w pakiecie nie ma - zaznaczyła aktorka.

Na stronie Fundacji można na bieżąco śledzić budowę kliniki. – Wszystko jest monitorowane i w czasie teraźniejszym przekazywane - oznajmiła Ewa Błaszczyk.

Monodram Ewy Błaszczyk

Ewa Błaszczyk od lat dzielnie łączy rolę prezesa Fundacji "Akogo?" z aktorstwem. – Ciągle uprawiam zawód. Nie tylko zajmuję się działalnością charytatywno-społeczną. Czasem ludzie są zdziwieni. Rzeczywiście, jeśli chodzę do mediów, to głównie w sprawach interwencyjnych. Tak, jak dzisiaj jestem – dziękuję – tłumaczyła.

Podczas pandemii Ewa Błaszczyk stworzyła monodram, który sama wyreżyserowała, a napisał go Jacek Górecki. Prapremiera "Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą" odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego, a obecnie sztukę można oglądać w Teatrze Studio.

Posłuchaj całej rozmowy z Ewą Błaszczyk o budowie kliniki i jej działalności artystycznej w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości