Gwiazdy

Dawid Tomala o presji bycia najlepszym. "Ludzie nie wyobrażają sobie, że mogę zająć drugie miejsce"

Gwiazdy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Presja bycia na szczycie
Presja bycia na szczycie Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Rok temu Dawid Tomala został mistrzem olimpijskim w chodzie na 50 km. Od tamtej pory sportowiec mierzy się z coraz większą presją i oczekiwaniami. Jak sobie z tym radzi? Czy ten problem dotyczy każdego sportowca? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział wraz z psychologiem sportu Darią Abramowicz.

Presja bycia na szczycie

Dawid Tomala jest mistrzem olimpijskim z Tokio w chodzie na 50 km. Od czasu spektakularnego zwycięstwa ciągle mierzy się z presją bycia mistrzem. Dodatkowym obciążeniem dla Dawida jest nawracający problem z kolanem, który był powodem rezygnacji z uczestnictwa w mistrzostwach Europy.

- Bardzo wiele ludzi nie wyobraża sobie, że mogę zająć drugie miejsce, tylko zawsze muszę wygrywać - tłumaczy w Dzień Dobry TVN. Historia Dawida nie jest jedyną taką w świecie sportu. Jak mistrzowie dbają o swoje zdrowie psychiczne? W studiu opowiedziała o tym psycholog sportu Daria Abramowicz.

Jak poradzić sobie z presją?

Jak tłumaczy ekspertka, gdy sportowiec osiąga sukces, zaczynają się pojawiać wobec niego oczekiwania. - W tej sytuacji bardzo trudno jest uprawiać sport na swoich warunkach, dla siebie. Mieć takie poczucie, że ma się prawo robić to w swoim tempie - zaznacza.

- Chcę mieć dalej swój obszar mimo tego, że chcę dawać radość innym. Chce to łączyć, ale myśleć, że jest to moje szczęście - dodaje Dawid Tomala.

Co zrobić, by presja budziła pozytywną motywację, a nie budziła obawy czy zwątpienie? - Trzeba pilnować, żeby uprawiać sport dla siebie. Wyznaczać sobie realne cele. Warto pomyśleć, na co my mamy wpływ - podkreśla psycholog sportowy.

Według mistrza olimpijskiego istotne w tym procesie jest też wsparcie bliskich. Oprócz tego, od nadchodzącego sezonu zaczyna też pracę z psychologiem. - Nie mogę się doczekać, bo chciałbym wiedzieć, co dla mnie przygotuje - podsumowuje Dawid Tomala.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości