Jaki globalny wpływ będzie miał rozwód Billa i Melindy Gates? Wyjaśnia ekspert ds. nowych technologii

Dzień Dobry TVN
Rozwód Billa i Melindy Gates zapowiada się na jeden z najdroższych w historii. O tym, jak komentuje się go w Londynie opowiadała nasza dziennikarka Anna Senkara. Natomiast dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii tłumaczył, jakie konsekwencje na całym świecie wywoła rozstanie miliarderów.

Bill i Melinda Gates po 27 latach zdecydowali, że się rozwodzą. Jak wyliczył portal Insider, majątek współzałożyciela Microsoftu i jego żony jest o 66% większy niż brytyjskiej rodziny królewskiej. Według różnych źródeł Bill Gates jest wart od 130 mld do 146 mld dolarów . Wraz z żoną mają do podziału nieruchomości o wartości 166 mln dolarów, kolekcję dzieł sztuki wartą 130 mln i wielomiliardowe zasoby akcji. Oboje potwierdzili, że pozostaną współprzewodniczącymi Fundacji Billa i Melindy Gatesów, która działa na rzecz zapewnienia sprawiedliwego, globalnego dostępu do zdrowia publicznego i pomocy.

Bill Gates i Melinda Gates wzięli rozwód

Anna Senkara, dziennikarka Dzień Dobry TVN niedawno rozmawiała z miliarderem Davidem Rubensteinem, który blisko współpracował w Billem Gatesem.

- Absolutnie nic nie wskazywało na to, że tak wielkie zmiany są na horyzoncie w życiu prywatnym Billa. Albo Gatesowie ten rozwód w tak wielkiej tajemnicy, albo David nie chciał mi niczego zdradzić – mówi Anna Senkara. - David Rubenstein jest związany z Gatesami m.in. dlatego, że należy do The Giving Pledge. To jest inicjatywa Gatesów skupiające najbogatszych ludzi świata, miliarderów, którzy zobowiązali się oddać większą część swojego majątku na cele charytatywne – wyjaśnia.

Dziennikarka dodaje, że na Wyspach Brytyjskich nie spekuluje się na temat rozstania Gatesów. Elektryzujący jest natomiast majątek do podziału i tym Brytyjczycy się ekscytują.

- Przypomnę, że Bill Gates jest czwartą najbogatszą osobą na naszej planecie. Brytyjczycy skrupulatnie odnotowali, że ta para nie podpisała intercyzy. Z łezką w oku ludzie obserwują, jak oni się tym wszystkim podzielą – relacjonuje. Anna Senkara informuje na podstawie wiadomości zamieszczonych w Daily Mail, co wchodzi z skład majątku Gatesów. Są m.in. właścicielami luksusowych posiadłości w Waszyngtonie, na Florydzie, w Kalifornii czy w Wyoming. Perłą w koronie ich majątku jest waszyngtońska rodzinna posiadłość. Ziemię Bill Gates kupił jeszcze w 1998 roku, następnie przez siedem lat budował dom, który nazywa się Xanadu 2.0. i pochłonął ponad 60 milionów dolarów. Jest w nim jadalnia na 24 osoby, kino i plaża z piaskiem z Karaibów.

– Na mnie największe wrażenie robi to, że Gatesowie posiadają absolutnie unikatowe dzieło Leonarda da Vinci - przyznaje Anna Senkara. Jest Kodeks Leonarda da Vinci, zbiór notatek i szkiców artysty, który Bill Gates kupił w 1994 roku za 30 milionów dolarów.

Globalne skutki rozwodu Billa Gatesa

Dr Maciej Kawecki przedstawia, o jakie stawki toczy się gra rozwodowa. Wpływ będzie gigantyczny. Papierkiem lakmusowym może być rozwód szefa Amazona, Jeffa Bezosa, który uczynił z małżonki trzecią najbogatszą kobietę na świecie. Ale dlaczego to się wydarzyło? Dlatego, że Jeff Bezos robił wszystko, by utrzymać władzę nad największym na świecie sklepem internetowym, jakim jest Amazon i to mu się udało. W związku z tym w ugodzie małżeńskiej przekazał małżonce 36 miliardów euro – tłumaczy ekspert ds. nowych technologii.

Sytuacja Billa Gatesa jest jednak inna, ponieważ nie ma on dziś realnej władzy na Microsoftem. Przekazał ją, by skupić się na działalności fundacji, która finansuje tysiące startupów technologicznych na świecie. Jakie to ma dla nich konsekwencje? Ekspert podaje przykład polskiego startupu z sektora elektoromobilności, którego doświadczeniem stało się to, że z powodu rozwodu Billa Gatesa wstrzymano procedury konkursowe w funduszu inwestycyjnym prowadzonym przez Melindę. - To pokazuje, w jakiej sytuacji jesteśmy - podkreśla gość Dzień Dobry TVN.

Dr Kawecki zwraca też uwagę na to, że działalność małżeństwa Gatesów nie ogranicza się do fundacji. To także spółka holdingowa, która jest właścicielem m.in. wielu przedsiębiorstw technologicznych i jeden z największych na świecie funduszy inwestycyjnych należący do Melindy, która skupia się właśnie na finasowaniu przedsiębiorców technologicznych. Część z tych przedsiębiorców będzie musiała wybrać, czy będzie chciała środków finansowych od Bila czy od Melindy. To są dwie różne filozofie – zaznacza ekspert. Wyjaśnia, że Melinda Gates stawia przede wszystkim na technologię, bada wpływ startupów technologicznych na społeczeństwo, jest ikoną dla kobiet, które chcą działać w tym sektorze. Bill Gates natomiast w większym stopniu stawia na startupy.

Zobacz wideo: Bill i Melinda Gates – najgłośniejszy rozwód roku

Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na Player.pl.

Zobacz także:

Kobieta wyłudzała pieniądze oferując fikcyjne adopcje. "Przesyłała zdjęcia zupełnie obcych jej dzieci"

Jak zostać milionerem? David Rubenstein: "Może mój sukces byłby większy, gdybym tak robił"

Jest nowy najbogatszy człowiek świata. Kto wyprzedził Jeffa Bezosa?

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Reporter: Anna Senkara

podziel się:

Pozostałe wiadomości