Anda Rottenberg napisała książkę o sztuce towarzyskiego gotowania
Znawczyni sztuki zaprosiła swoich przyjaciół, by podzieli się swoimi recepturami i uwagami o gotowaniu. W jej książce pt. "Kuchnia towarzyska i uczuciowa" odnajdziemy m.in. przepis: na zupę pomidorową z gruszką Krystyny Koffty czy na karmelizowaną czerwoną cebulkę Zbigniewa Hołdysa.
Jak przyznała historyczka w rozmowie z Kingą Burzyńską, to pandemia skłoniła ją do napisania kulinarnej książki.
- Wszyscy usiedliśmy, zostaliśmy w domach i wtedy pomyślałam, że może zacząć gotować, a jak gotować, to się dzielić, chwilowo na Facebooku. Jak zaczęłam publikować potrawy, to się zaczęła wymiana myśli i przepisów. No i hulało przez rok - wspominała Anda Rottenberg.
Obok kuchni świata w książce odnajdziemy też tradycyjne przepisy na dania, które przyrządzały nasze mamy i babcie. - Namawiam do powrotu do tych podstaw: cebula, kapusta, buraki, kartofelki, fasolka, groch, rozmaite kasze. Cóż to jest za pole do popisu - podkreśliła autorka.
Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Anda Rottenberg o kulinarnych tradycjach
W rodzinie Andy Rottenberg są tradycje kulinarne. Historyczka czerpała inspirację z przepisów swojej mamy.
- Mama miała rosyjski rozmach. Wspaniale gotowała, ale uważała, że gotowanie dla dwóch osób to w ogóle nie warto się do kuchni zbliżać, więc była hurtowniczką z dużym rozmachem i należało wszystko zjeść - opowiadała nasz rozmówczyni. Jak dodała, ze smaków dzieciństwa szczególnie pamięta pielmieni syberyjskie, szarlotkę z kratką i truskawkami z konfitury.
Co ciekawe, wnuczka pisarki Zofia Rottenberg wraz ze swoją mamą produkuje oliwę, więc to kolejny kulinarny akcent w tej rodzinie. - Moja mama ma kilka hektarów drzewek oliwkowych w Hiszpanii nad rzeką Ebro i ta oliwa prowadzona jest zupełnie ekologicznie - zaznaczyła.
Czy wnuczka historyczki mogła w dzieciństwie liczyć na rosół od babci? Co podarowała pisarka Krystyna Kofta Zofii Rottenberg? Czy Grażyna Torbicka lubi spędzać wolny czas w kuchni? Zobacz cały reportaż w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Czym zastąpić karpia na wigilijnym stole? Dietetyk o tym, jakich ryb unikać i jak je przyrządzać
- Drożdżowa gwiazda, kulebiak i piernikowy sernik. Poznaj przepisy na wypieki z twarogiem
- W jakiej temperaturze piec świąteczne pierniki, aby były idealne? Jak je przechowywać?
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Kinga Burzyńska, Mateusz Jarosławski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN