Przepisy na Boże Narodzenie

W jakiej temperaturze piec świąteczne pierniki, aby były idealne? Jak je przechowywać?

Przepisy na Boże Narodzenie

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Pierniki w piekarniku

Pyszne, pachnące pierniki to dla wielu osób nieodłączny element każdych świąt Bożego Narodzenia. Niektórzy je kupują, inni co roku przygotowują samodzielnie. Aby wyszły idealne, bardzo ważny jest właściwy dobór składników i odpowiednio ustawiona temperatura pieczenia.

W jakiej temperaturze i jak długo piec świąteczne pierniki?

Świąteczne pierniki można robić na różne sposoby i w wielu rozmaitych wersjach. Poniżej cała lista naszych przepisów. Jeżeli stawiamy na najbardziej klasyczny przepis na pierniki, wtedy piekarnik, w którym będą się piekły, powinien być rozgrzany do 180 stopni Celsjusza. Pierniki powinny w nim spędzić około 8-12 minut, aby wyszły idealne, pyszne, pachnące i nie przypalone. Przestygnięte pierniki można do woli ozdabiać lukrami, polewami, posypkami, suszonymi owocami, bakaliami itd. Równie dobrze mogą pozostać „naturalne” – bez żadnych dodatków.

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Co zrobić, gdy świąteczne pierniki stwardnieją?

Pierniki mogą powstać nawet trzy tygodnie przed świętami, ale ważne jest, by odpowiednio je przechowywać. Powinny znajdować się w szczelnie zamkniętym pojemniku, w zacienionym miejscu. Jeśli zbyt mocno stwardnieją, w pojemniku można umieścić kawałki obranych jabłek, które należy wymieniać co około 2 dni.

Różne przepisy na świąteczne pierniki

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Andrea Obzerova/Getty Images

Pozostałe wiadomości