Domowe ciasta, które trują
Wielu z nas celem oszczędzenia pieniędzy, samodzielnie zrobi w domu ciasta na święta. I choć tyle mówi się o "chemii" dodawanej do sklepowych wypieków, w tych które przyrządzimy samodzielnie, może być jej niewiele mniej. Wrogiem numer jeden okazują się mieszanki instant do wypieków. W ich składzie możemy znaleźć m.in. cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, skrobię, substancje spulchniające, w tym difosforany, sztuczne aromaty i barwniki, emulgatory i tłuszcze trans.
- W przypadku ciast instant na ich korzyść nie przemawia ani skład, ani jakość składników, ani nawet koszt. Również smak jest gorszy – tak jak prawdziwy kawosz nie polubi smaku kawy rozpuszczalnej, tak ciasta z gotowych mieszanek do wypieków nie mają wiele wspólnego z ciastem domowym – mówiła w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyk mgr Celina Całka-Kinicka.
Święta
- W niektórych mieszankach cukier stanowi nawet jedną czwartą czy jedną trzecią masy. To są bardzo duże ilości. Są też tłuszcze, takie jak olej palmowy. Choć jest olejem roślinnym, w rzeczywistości zawiera bardzo duże ilości kwasów tłuszczowych nasyconych, przez co jego wpływ na zdrowie jest taki sam, jak wpływ tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. W dłuższej perspektywie mogą zmieniać profil lipidowy krwi - tłumaczyła.
Ozdoby do ciast i pierniczków - lepiej uważaj na skład
Nawet jeśli zastosujemy się do rad dietetyków i ekspertów ds. żywności, wszystko możemy łatwo popsuć na sam koniec. Gdy tuż po wyjęciu ciasta z piekarnika, wydaje się nam ono nieco szarobure, z pomocą przychodzą posypki, barwniki i pisaki. Choć cieszą oko, mogą przysporzyć nam wielu dolegliwości. Problem wziął na warsztat profil "Czytamy etykiety", z którego dowiemy się, jakie produkty powinny budzić nasz niepokój.
- Co prawda nie korzystamy z tych pisaków w zbyt dużej ilości, ale mimo wszystko, warto zastanowić się nad ich użyciem do wypieków. Zwłaszcza, że wcale nie są koniecznym elementem "wystroju" ciasta czy pierniczków - bez nich też może być pięknie – czytamy w poście opublikowanym na profilu.
Wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia okazują się być barwniki. Dający srebrny kolor glin (E 173) może być toksyczny dla układu krwionośnego czy nerwowego. Dodawany do żelowych barwników spożywczych błękit brylantowy (E 133) może natomiast wywoływać alergie, astmę czy nasilać dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego u osób wrażliwych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.
Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Agata Kulesza powiedziała, jakie ma relacje z córką. "Nie jestem jej przyjaciółką"
- Sylwia Bomba świętuje urodziny córeczki. "Dziękuje Ci, że wybrałaś właśnie mnie"
- Kasia Tusk ubrała choinkę. Bardzo skromne drzewko spodobało się wielu fanom
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Shaiith/Getty Images