Gwiazdy

Amal Clooney pomoże w osądzeniu rosyjskich zbrodni w Ukrainie. "Nikt nie stoi ponad prawem"

Gwiazdy

Aktualizacja:
Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Mateusz Hładki
Źródło:
tvn24.pl
Co słychać w show-biznesie?
Co słychać w show-biznesie? Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Amal Clooney znana jest z zaangażowania w sprawy społeczne i działalność humanitarną. Ekspertka w dziedzinie obrony praw człowieka, a prywatnie żona hollywoodzkiego aktora, została poproszona o dołączenie do grupy zadaniowej, która ma pomóc w pociągnięciu Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie popełnione w Ukrainie. - Jestem zaszczycona - przyznała światowej sławy prawniczka. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedział Mateusz Hładki.

Amal Clooney pomoże w osądzeniu rosyjskich zbrodni

Trwa wojna w Ukrainie. W dotkniętym rosyjską agresją kraju giną żołnierze i ludność cywilna, ostrzeliwane są zarówno obiekty wojskowe, jak i budynki mieszkalne czy szpitale. Ukraińskie biuro prokuratora generalnego poinformowało we wtorek, 29 marca br. o utworzeniu prawniczej grupy zadaniowej, która ma pomóc w pociągnięciu Rosji do odpowiedzialności za popełnione zbrodnie.

Amal Clooney, jako doświadczona prawniczka i specjalistka w dziedzinie obrony praw człowieka, została poproszona o dołączenie do grona ekspertów zasilających szeregi grupy.

- Sztab prawników będzie pracował pro bono, aby pomóc ukraińskim władzom w postawieniu przed międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości rosyjskich zbrodniarzy wojennych. Chodzi przede wszystkim o Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości z siedzibą w Hadze - powiedział Mateusz Hładki w Dzień Dobry TVN.

Żona hollywoodzkiego aktora wcześniej reprezentowała między innymi byłą premier Ukrainy Julię Tymoszenko i założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a.

Amal Clooney pomoże Ukrainie

Członkowie prawniczej grupy zadaniowej mają przedstawiać zalecenia dotyczące poniesienia odpowiedzialności za zbrodnie, doradzać i zapewniać reprezentację w sprawach cywilnych i karnych. Zakres ich obowiązków obejmie także przygotowywanie wytycznych związanych ze współpracą Ukrainy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.

- Jestem zaszczycona, że zostałam poproszona przez rząd Ukrainy o udział w ich grupie zadaniowej. Sprawcy muszą być pociągnięci do odpowiedzialności, Ukraińcy na to zasługują. I na to również, by uzyskali odszkodowania za straszliwe nadużycia, których doświadczają. Mam zaszczyt współpracować z wybitną grupą prawników i ekspertów, aby zagwarantować, że nikt nie stoi ponad prawem, a osoby, które przeżyły, doczekają się sprawiedliwości w sądzie - przyznała Amal Clooney.

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Mateusz Hładki

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Samir Hussein/Contributor/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości