Agnieszka Włodarczyk o odstawieniu dziecka od piersi. "Na samą myśl chce mi się płakać"

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Agnieszka Włodarczyk

Agnieszka Włodarczyk chętnie korzysta z mediów społecznościowych. Za ich pośrednictwem aktorka opowiada o swoim życiu prywatnym, a także dzieli się z nimi przemyśleniami na temat macierzyństwa. Tym razem postanowiła zabrać głos w sprawie odstawienia dziecka od piersi.

Agnieszka Włodarczyk o odstawieniu dziecka od piersi

Agnieszka Włodarczyk i jej partner Robert Karaś kilka miesięcy temu zostali rodzicami. Ich syn Milan przyszedł na świat w lipcu zeszłego roku. W swoim najnowszym wpisie na Instagramie gwiazda postanowiła odnieść się kwestii karmienia piersią. Jak wyznała, początkowo chciała karmić syna przez 2-3 miesiące.

- Milan skończył pół roku, a ja nadal karmię i ciężko mi przestać. Nie wiem, o co chodzi, może to jakiś wewnętrzny strach przed tym, że nie wykarmię swojego dziecka, kiedy będzie kryzysowa sytuacja? - zastanawiała się aktorka.

Gwiazda nie ukrywa, że na samą myśl o odstawieniu dziecka od piersi chce jej się płakać. - Żadne racjonalne tłumaczenia nie trafiają do głowy - dodała. Jej zdaniem karmienie piersią to niesamowite doświadczenie, które pozwala zbudować niezwykłą więź między matka a dzieckiem, a także "zrozumieć, że jesteśmy częścią natury". - A kobiecy biust służy przede wszystkim do wykarmienia swojego potomstwa. Niby proste, ale rozumiesz to dopiero wtedy, kiedy masz dziecko - podsumowała Agnieszka Włodarczyk/

Gwiazdy o macierzyństwie

Samotność w macierzyństwie
Samotność w macierzyństwie Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Karmienie piersią. Ile powinno trwać?

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacja Zdrowia dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki do szóstego miesiąca życia. Po tym czasie kobieta może odstawić dziecko od piersi lub kontynuować karmienie i stopniowo rozszerzać dietę dziecka. Taki model żywienia można utrzymać do końca drugiego roku życia lub dłużej.

Warto dodać, że dzięki karmieniu piersią maluch otrzymuje nie tylko pokarm i substancje, które zapewniają jego prawidłowy wzrost. Jak pokazują badania, dzieci karmione naturalnie mają lepiej rozwinięty układ nerwowy, rzadziej zmagają się otyłością lub nadwagą w późniejszym życiu, mają też lepszą odporność. Na tym jednak nie koniec. Karmienie sprawia, że aparat mowy dziecka rozwija się prawidłowo i nie ma ono problemów z artykulacją czy wad zgryzu.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Kamil Piklikiewicz/East News

Pozostałe wiadomości