Gorące tematy

Trumna z ciałem Elżbiety II przeniesiona do Katedry w Edynburgu. Poddani mogą oddać hołd królowej

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Lackowska
Trumna z ciałem królowej Elżbiety II

Obrzędy związane z pochówkiem najdłużej panującej monarchini w historii Wielkiej Brytanii będą trwały wiele dni. Chociaż królowa odeszła w czwartek, 8 września 2022 roku, mieszkańcy Szkocji będą oddać jej hołd dopiero w poniedziałek. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości drzwi katedry zostaną otwarte dla poddanych.

Kondukt żałobny w Edynburgu

Trumna z ciałem królowej w niedzielę 11 września po godzinie 16:30 czasu lokalnego (17:30 w Polsce) dotarła do Pałacu Holyroodhouse. Została ustawiona w Sali Balowej i przebywała tam aż do poniedziałku, do godziny 14:25 (15:25 w Polsce).

Zgodnie z założeniami operacji "Jednorożec" 12 września rozpoczął się kolejny etap uroczystości żałobnych. Przykryta szkockim sztandarem królewskim dębowa trumna została wyniesiona z pałacu i umieszczona w samochodzie, który ruszył Królewskim Traktem (Royal Mile) w kierunku pobliskiej Katedry św. Idziego. Do zrobienia wieńca, który został położony na trumnie wykorzystano białe róże gałązkowe, białe frezje, białe chryzantemy, gałązki mikołajka, hebe, rozmaryn i pospornicę japońską. Umieszczono w nim także suszone gałązki białego wrzosu z rezydencji Balmoral.

W kondukcie żałobnym podążały dzieci zmarłej królowej: król Karol III, księżniczka Anna z mężem Timem Laurencem, książę Andrzej i hrabia Wessex Edward. Uwagę zwraca fakt, że wszystkie dzieci królowej poza księciem Andrzej ubrani są w mundury wojskowe.

Król Karol III, księżniczka Anna i książę Andrzej idą w kondukcie za trumną z ciałem królowej
Kodukt żałobny w Edynburgu Król Karol III, księżniczka Anna i książę Andrzej idą w kondukcie za trumną z ciałem królowej Źródło: Getty Images Europe

Królowa małżonka, Camilla oraz Zofia, hrabina Wessex, żona hrabiego Edwarda podążały za konduktem królewskim samochodem. W czasie procesji z zamku w Edynburgu oddano 21 salw honorowych.

Uroczystości upamiętniające królową w Szkocji

Kiedy kondukt żałobny dotarł do Katedry św. Idziego, rozpoczęła się msza święta, w której bierze udział także premier Wielkiej Brytanii Liz Truss (która nie szła w kondukcie pogrzebowym). Przed rozpoczęciem nabożeństwa na trumnie monarchini umieszono koronę Szkocji.

Korona Szkocji Źródło: Getty Images Europe

Po mszy król Karol III powróci do Holyrood, gdzie przyjmie na audiencji pierwszą minister Szkocji Nicolę Sturgeon, a następnie przewodniczącą szkockiego parlamentu Alison Johnstone. O godzinie 17.40 król i królowa małżonka, Kamila, odwiedzą szkocki parlament, gdzie deputowani złożą im kondolencje.

W katedrze trumna z ciałem Elżbiety II pozostanie przez 24 godziny. Od godziny 17 (godziny 18 w Polsce) w poniedziałek 12 września będzie można oddać hołd królowej. We wtorek 13 września trumna zostanie przewieziona na lotnisko w Edynburgu, a stamtąd do bazy lotniczej RAF Northolt w zachodnim Londynie.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: WPA Pool/Getty Images Europe

Pozostałe wiadomości