Gorące tematy

Sukces polskich lekarzy: dzięki nowatorskiej terapii wyleczyli dziecko jeszcze przed narodzeniem

Gorące tematy

Autor:
Oskar
Netkowski
Mirosław Wielgos o przyjściu na świat dziecka wyleczonego z choroby tarczycy

Na świat przyszedł wyjątkowy chłopiec, który jako pierwszy leczony był z powodu wrodzonej ciężkiej niedoczynności tarczycy w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM. W ciąży rozwijał się z dużym wolem, które skutecznie udało się wyleczyć.

Choroby tarczycy u dzieci

Objawy chorej tarczycy u dzieci nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. Tuż po urodzeniu wrodzona niedoczynność może objawiać się przedłużającą się żółtaczką, słabym łaknieniem czy hipotermią. W późniejszym czasie rozwoju, może występować opóźnienie ząbkowania, dojrzewania płciowego oraz zahamowanie wzrostu. Lekarze mówią także o zaburzeniach koncentracji, suchych i matowych włosach, senności, niedokrwistości oraz zwiększonemu stężenie cholesterolu.

Choroby gwiazd

Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
wideo 2/3

Leczenie tarczycy w przypadku dzieci zależy od jak najwcześniejszego rozpoznania choroby oraz wprowadzenia systematycznego leczenia. Bardzo ważne jest, by zadbać o psychikę dziecka, by zapobiec m.in. depresji.

Tarczyca chłopca wyleczona prenatalnie

W Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM, na świat przyszło wyjątkowe dziecko, które daje nadzieję dla przyszłych małych pacjentów. Prof. Mirosław Wielgos podzielił się radosną nowiną i obserwacjami leczenia tarczycy w trakcie ciąży.

- Pragniemy przedstawić Państwu Wiktorię i jej synka, który jest pierwszym dzieckiem leczonym w  Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM (i jednym z niewielu takich w Polsce) z powodu wrodzonej ciężkiej niedoczynności tarczycy. Rozpoznanie było postawione w 2 trymestrze ciąży, chłopczyk miał bardzo powiększoną tarczycę i wynikające z tego poważne problemy z układem krążenia. Jego stan był ciężki, a co najgorsze, wrodzona niedoczynność tarczycy groziła mu wszechstronnym opóźnieniem rozwoju - czytamy we wpisie profesora.

- Zbadaliśmy jego krew (poziom TSH przekraczał 200 uIU/mL!!!) i rozpoczęliśmy leczenie prenatalne, polegające na podawaniu hormonu – tyroksyny – bezpośrednio do płynu owodniowego. Po wielu takich zabiegach objawy szczęśliwie ustąpiły, a chłopczyk urodził się w terminie porodu, całkowicie zdrowy, bez śladów wola - podsumował.

Taka metoda leczenia dzieci to nowość. Dzięki pracy lekarzy i ich badaniom, wkrótce możliwa będzie pomoc większej ilości pacjentów.

- Jest to wielki sukces nowatorskiej metody terapii, którą wdrożyła w naszej klinice i prowadziła wraz z naszym zespołem właśnie dr hab. med. Marzena Dębska. Prof. Dębska jest autorem i współautorem wielu publikacji dotyczących leczenia chorób tarczycy u płodów, opublikowała również nowoczesne normy wielkości tarczycy, które służą diagnozowaniu chorób tarczycy u płodów oraz monitorowaniu leczenia - podkreślił Miroslaw Wielgos.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Isabel Pavia/Getty Images

Pozostałe wiadomości