Sankcje, które cały świat nakłada na Rosję za atak na Ukrainę nie podobają się kremlowskim politykom. Na wiele sposobów usiłują zatrzymać choć część zachodniego biznesu w kraju. Według najnowszych informacji pracują nad nowym prawem, które ma pozwolić Rosji przejąć kontrolę nad lokalnymi przedsiębiorstwami zagranicznych koncernów.
Firmy wycofują się z Rosji
Świat nie pozostał obojętny na rozpętanie przez Rosję wojny w Ukrainie. Wiele światowych firm natychmiast wycofało się z terytorium agresora, a przedsiębiorstwa, które nadal pozostają i działają na terenie Federacji Rosyjskiej są powszechnie bojkotowane i tracą nie tylko na wizerunku, ale również sporą część dochodów.
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Rosyjscy politycy za swoje problemy winią Zachód
Ostre sankcje, bardzo wysoka inflacja i ciągłe prowadzenie wojny powodują, że rosyjska gospodarka stoi na skraju zapaści. Kremlowscy politycy winią za tę sytuację nie siebie i swoje decyzje, a właśnie firmy, które nie chcą mieć z ich krajem nic wspólnego. Dmitrij Miedwiediew uznał zagraniczne firmy za "wrogów, którzy próbują ograniczyć rozwój i zrujnować życie" Rosjan.
Firmom, które dopiero będą się wycofywać i zabierać swoje mienie, rosyjscy politycy zamierzają to utrudnić. W tym celu powstaje ustawa, która ma umożliwić państwu przejmowanie kontroli nad lokalnymi przedsiębiorstwami należącymi przynajmniej w 25 proc. do zagranicznych firm.
Nowe prawo w Rosji pozwoli przejmować zagraniczne firmy
To prawo ma wejść w życie w ciągu najbliższych kilku tygodni. Rosja będzie miała możliwość umieszczania własnych zarządców w firmach pochodzących z "nieprzyjaznych" krajów. Będą oni mogli nawet podjąć decyzję o sprzedaży przedsiębiorstwa.
Dotyczy to firm, które już opuściły lub chcą opuścić Rosję, w tym tak wielkich, globalnych marek jak m.in. McDonald's czy Starbucks. Eksperci twierdzą, że to rozwiązanie nie przyniesie im żadnych korzyści, a wręcz spowoduje jeszcze większe pogrążenia rosyjskiej gospodarki w recesji.
Ustawa jest po pierwszym czytaniu w niższej izbie parlamentu (Dumie). Następnie czekają ją jeszcze dwa kolejne czytania i czytanie w izbie wyższej, a następnie podpis Władimira Putina.
Świat nie ulega Rosji
Tymczasem Komisja Europejska nie zamierza ustępować i zaproponowała zaostrzenie sankcji, a także umożliwienie rządom krajów UE konfiskatę aktywów firm, które uchylają się od restrykcji wobec Rosji. Jeśli więc jakaś firma postanowi pozostać w Rosji lub z nią współpracować, straci w krajach Unii Europejskiej. Z kolei Departament Skarbu USA postanowił nie przedłużać Rosji licencji, pozwalającej na spłatę zagranicznego długu.
Zobacz także:
- Ołena Zełenska krytykuje postawę Rosjanek. "Trumny ich nie przekonują"
- Przeżyli masakrę w Buczy i zaczynają od zera. "Codziennie znajdujemy groby zbiorowe"
- A gdyby stanął twarzą w twarz z Ukrainką, co by jej powiedział? Wyznania Rosjanina
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: businessinsider.com, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: LightRocket