Wasze historie

Przeżyli masakrę w Buczy i zaczynają od zera. "Codziennie znajdujemy groby zbiorowe"

Wasze historie

Autor:
Adam
Barabasz
Reporter:
Bianka Zalewska
Bucza - ruiny i zgliszcza
Bucza - ruiny i zgliszczaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Bucza stała się symbolem rosyjskiego bestialstwa. Podczas gdy po wyzwoleniu miasta świat obiegły zdjęcia zamordowanych mieszkańców, reporterka Bianka Zalewska postanowiła porozmawiać z tymi, którzy przeżyli. Ich relacje to straszliwe świadectwo wojennej zbrodni.

Ocaleńcy z Buczy

Niegdyś popularne uzdrowisko dziś stało się symbolem rzezi, przez którą przeszli cywilni mieszkańcy Ukrainy. Bucza była okupowana przez Rosjan od pierwszych dni marca. Gdy miasto udało się odbić, do mediów na całym świecie trafiły wstrząsające zdjęcia: spalone pojazdy, zniszczone domy i setki ciał leżące na ulicach.

- Przeniosłam się z domu do piwnicy, bo tam było cieplej - mówi Anna, jedna z mieszkanek, która przeżyła oblężenie. - Nie było światła, gazu, ani wody. (...) Baliśmy się wyjść z domu. Ciągle padały pociski, ciągle coś wybuchało i płonęło - dodaje. Piwnica pojawia się we wspomnieniach wszystkich ocalałych, ponieważ z dnia na dzień zmieniła się z pomieszczenia, w którym przechowuje się różne rzeczy w ratujący życie schron.

- Wszystko trzeba zaczynać od początku - mówi kobieta, pokazując zdemolowane mieszkanie: wyrwane drzwi, wybite okna, odpadający tynk. - Tak śpimy - zaznacza.

Zbrodnie wojenne w Buczy

Strona ukraińska prowadzi dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych, poszukuje świadków i zbiera dowody. - Codziennie znajdujemy groby zbiorowe - mówi policjant pracujący w Buczy. - Są w nich także ciała z przestrzelonymi rękoma i nogami, mają ślady znęcania się. Ta brutalność mnie przeraża. Brutalność wobec pokojowo nastawionych ludzi. To najbardziej mnie przeraża - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Reporter: Bianka Zalewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości