Polski turysta, 25-letni Daniel od maja przebywa w tunezyjskim więzieniu. Młody mężczyzna został zatrzymany przez policję, gdy zwiedzał Tunis. Szczegóły na temat jego aresztowania pozostają nieznane. Z rodzicami studenta medycyny rozmawiali reporterzy programu "Uwaga". O tym, co mogło wydarzyć się podczas dalekiej wycieczki Daniela, mówił w Dzień Dobry TVN dziennikarz i podróżnik Tomasz Michniewicz. O czym musimy pamiętać przed wyprawą w nieznane?
Aresztowanie 25-latka w Tunezji
Historia 25-letniego Daniela mrozi krew w żyłach. Student medycyny z Łodzi wybrał się w samotną podróż do Tunezji, jednak niestety w trakcie zwiedzania Tunisu niespodziewanie został aresztowany. Rodzina i przyjaciele od wielu dni nie otrzymali informacji na jego temat, wiadomo jednak, że młody mężczyzna przebywa w więzieniu poza stolicą państwa.
- Miał pecha. Znalazł się w nieodpowiednim miejscu i nieodpowiednim czasie - stwierdził ojciec Daniela w reportażu "Uwagi".
Szczegóły na temat porażającej historii Daniela i jego zaniepokojonych rodziców można obejrzeć w programie "Uwaga" 6 czerwca o 19:55 w TVN i na Player.pl.
O czym pamiętać przed daleką podróżą?
Wyjazdy poza Europę wymagają odpowiedniego przygotowania, które między innymi powinno obejmować choćby podstawowe zapoznanie się z obowiązującymi w danym kraju przepisami, tymczasem - według Tomka Michniewicza - wielu turystów żyje w przeświadczeniu, że podczas urlopu nie musi przestrzegać miejscowego prawa.
- Przepisy obowiązują każdego i bezwzględnie, szczególnie w sprawach związanych z bezpieczeństwem. [...] To mogła być banalna sytuacja, która bardzo szybko eskalowała. To jeden z klasycznych błędów turystów - stwierdził Tomasz Michniewicz komentując sprawę Daniela.
Informacje na temat tego, na co zwrócić szczególną uwagę w danym kraju można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak jednak zachować się, gdy już zostaniemy zatrzymani przez policję? Gość programu zaleca, by słuchać poleceń funkcjonariuszy, nie kłócić się i nie krzyczeć. W sytuacji trafienia do aresztu powinniśmy skontaktować się z kimś, kto przebywa w Polsce, bo paradoksalnie - może zdziałać więcej będąc w Europie, niż pracownicy ambasady danego kraju.
- Jak ktoś pyskuje: "Zadzwonię do ambasady i wam pokażę", wtedy policja bardzo szybko pokazuje "kto komu co pokaże". [...] Dzwoń do kogoś bliskiego, z rodziny, nie do konsulatu. [...] Od razu podawaj same konkrety: gdzie jesteś, co się wydarzyło - dodał ekspert.
Jak zaznaczył Tomasz Michniewicz, przed daleką wyprawą powinniśmy zabezpieczyć dodatkową kopię swojego paszportu oraz poinformować kogoś w Polsce o szczegółach na temat trasy naszej podróży. Ten znajomy powinien również posiadać informacje o ubezpieczeniu oraz znać adresy miejsc, do których się wybieramy. W przypadku nagłego zatrzymania to on może okazać się dla nas najbardziej pomocny.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Do zobaczenia w" Tunezji. Warto tam pojechać chociażby dla makrouty
- Palmy, skały i miasteczka na środku pustyni. Co warto zobaczyć w Tunezji?
- Djerba jakiej nie znasz, czyli zakątki Tunezji w świetle zachodzącego słońca. "Przepiękne miejsce"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN