25-letni Daniel pojechał na wycieczkę do Tunezji. Robił zdjęcia w centrum Tunisu. Niespodziewanie został zatrzymany i trafił do więzienia. Co dalej z naszym rodakiem? Sprawą zainteresowali się dziennikarze programu "Uwaga! TVN".
O czym musimy pamiętać przed wyprawą w nieznane?
Tunezja to kraj wyjątkowy, a przekonał się o tym niedawno Michał Cessanis.
Tunezja to nie tylko przepiękne wybrzeże, ale i pustynia. Co warto tam zobaczyć? Jak wygląda życie w tamtej części kraju. W naszym cyklu "Do zobaczenia!" sprawdzał to Michał Cessanis.
Tunezja to znane miejsce wypoczynku dla wielu turystów, jednak my zapraszamy na podróż do serca lokalnej kultury i natury. Michał Cessanis zabrał nas na malowniczą wyspę Djerba, gdzie białe domy z niebieskimi oknami mieszają się z autentyczną sztuką.
Gdzie jeszcze jest niebezpiecznie?
Maher Ben Hlima to polsko-tunezyjski chodziarz, który po latach wrócił do sportu. Teraz marzy o Igrzyskach Olimpijskich. O kulisach swojego życia opowiedział w Dzień Dobry TVN.
W Tunezji trwa ogólnokrajowy strajk pracowników przedsiębiorstw państwowych. W związku z tym, wszystkie międzynarodowe loty do i z tego kraju zostały wstrzymane. Zapowiada się ogromny paraliż komunikacyjny.
Kim jest Najla Bouden Romdhane?
Paszport covidowy w dobie koronawirusa ułatwia podróżowanie do wielu krajów, jednak podczas wjazdu do Tunezji od soboty 10 lipca będzie on zbędny. Jaki dokument w takim razie trzeba przy sobie mieć, by móc spędzić tam urlop?
Orientalna kuchnia staje się coraz popularniejsza również w naszym kraju. Coraz częściej eksperymentujemy z przepisami, używamy wcześniej nieznanych nam składników i przypraw. Jednym z mało znanych produktów jest harissa, czyli must have każdego fana ostrych posiłków. Już jedna łyżeczka tej przyprawy dodana do mięsa lub zupy zmienia diametralnie smak potrawy, sprawia, że jest bardziej wyrazista.
Ayman Nawar jest Tunezyjczykiem, który z miłości do żony opuścił swój kraj i zamieszkał w Nowym Targu. Jak mu się żyje w Polsce? Przywykł do niskich temperatur? Jaka jest różnica między życiem w Tunezji a życiem w Polsce?
Po zamachach, które wstrząsnęły Tunezją w 2015 roku, polskie ministerstwo turystyki odradza ten kraj jako cel wyjazdów turystycznych. Jak dziś wygląda sytuacja w Tunezji, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo turystów? Naszym gościem była Selma Elloumi Rekik - tunezyjska minister turystyki i rzemiosła. Z panią minister rozmawialiśmy również o zmianach jakie zaszły w tamtejszej polityce. Jaka jest rola kobiety w Tunezji? Czy kobieta minister ma jakieś specjalne prawa albo ograniczenia?
Od wczoraj wszyscy żyjemy wydarzeniami z Tunezji. Atak Islamistów w Susie jest okupiony wieloma ofiarami. Według danych MSZ nie ma wśród nich Polaków. Prowadzący Dzień Dobry Wakacje na temat tego, co dzieje się dzień po ataku terrorystycznym, porozmawiali z Sylwią Lont, która od kilku miesięcy mieszka w Tunezji. Jakie są nastroje tamtejszej ludności? Natomiast o tym, jak atak terrorystyczny wpłynie na turystykę w Tunezji w studiu Dzień Dobry Wakacje rozmawialiśmy z dr Wojciechem Szewko, ekspertem ds. stosunków międzynarodowych oraz z Elżbietą Dziewiańską która przeżyła marcowy atak w Tunezji.
Świat zelektryzowała wiadomość o zamachu terrorystycznym w Tunezji - kraju, który był do tej pory bezpiecznym miejscem dla turystów. Wśród ofiar śmiertelnych i rannych niestety byli Polacy. W Dzień Dobry gościliśmy Elżbietę i Piotra - polskich turystów, którzy przeżyli zamach w Tunisie. Czy można było uniknąć tej tragedii? Gdzie byli, kiedy zaczął się atak terrorystyczny? Co pomyśleli, kiedy zaczęły się strzały? Czy rzeczywiście muzeum było pełne turystów? Jak szybko pojawiła się policja? Czy, mimo ataku, rekomendują wyjazd do Tunezji? Czy przed atakiem ośrodki i hotele były pilnowane przez wojsko i policję?
Kto stoi za atakiem terrorystycznym w Tunisie, w którym zginęło 19 osób, a 17 zostało rannych? Przypominamy, że wśród ofiar są także Polacy. Czy po tym zamachu Polacy jeździć do Tunezji na wakacje? Czy to był atak na parlament, czy na turystów? O tym w Dzień Dobry TVN dr Wojciech Szewko, ekspert ds. stosunków międzynarodowych
Prezenter Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak był na Półwyspie Arabskim. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że był w ... Krakowie. Odwiedził też Algierię, Liban i Tunezję. Bo świat to globalna wioska!
Specjalnie dla Dzień Dobry TVN Joanna Jabłczyńska sprawdziła jak można leniwie spędzić wakacje w tunezyjskim kurorcie, jednak stacjonarny wypoczynek to nie do końca "jej klimaty".
My, Polacy lubimy narzekać na Polskę - a to drogi są nie takie jak trzeba, a to na ulicach jest brudno i ludzie są smutni. Czasami nawet nie zauważamy piękna naszego kraju. Robią to za nas obcokrajowcy. Jednym z nich jest przesympatyczny Hassene Saidi z Tunezji. Za co pokochał Polskę? Jaka jest różnica między życiem w jego ojczyźnie a życiem w Polsce?
Życie w Tunezji nie toczy się tylko na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Na południu kraju żyzna nizina ustępuje miejsca pustyni. Sahara jest ogromna - tu nie tylko jest piasek, ale również piękne, porośnięte bujną zielenią oazy, które otwierają się na turystów. Zobaczcie, jak żyje się ludziom, którzy postanowili się tu osiedlić. Niektórzy z nich świetnie posługują się językiem polskim!
Osoby wybierające się do Tunezji, chciałyby wypocząć na plażach nad Morzem Śródziemnym albo zobaczyć pustynie. Mało kto wie, że w Tunezji są też jeziora. Jedno z nich - Chott El Jerid jest największym jeziorem w Afryce. Jest wyjątkowe. Dlaczego?
Na medinie w Tunisie można pomyśleć, że biznes w Tunezji to typowo męskie zajęcie. Poznajcie Tunezyjki, które prowadzą własny biznes. Takich kobiet w Tunezji jest aż 18 tysięcy.
Z letnimi temperaturami musimy się już niestety pożegnać... na kilka miesięcy. Bartek Jędrzejak w poszukiwaniu ciepła wybrał się do Uniejowa. W tamtejszych termach spotkał aktorkę Aleksandrę Szwed i karatekę Tomasza Puzona.
W największym mieście Chin mieszka 23 miliony ludzi, nie licząc przedmieść. Tam pociągi gnają 320 km na godzinę. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki odwiedził Szanghaj. Czy nauczył się jeść pałeczkami?
Będąc w Tunisie nie sposób nie odwiedzić Mediny- arabskiego odpowiednika starego miasta. Co kryją wąskie uliczki miasta?
Kulinarna gwiazda tunezyjskiej telewizji zabrała nas na tunezyjski targ. Węże, ryby, mięso, ośmiornice, kalmary, daktyle, tuńczyk, który zjadł inną rybę. Na koniec przyszedł czas na przyprawy, bo bez przypraw tunezyjska kuchnia praktycznie nie istnieje.
Tu słonecznych dni w roku jest więcej niż Polsce. Podobno nie mniej niż trzysta. Jaki wpływ ma aura na modę? Czy na ulicach dominują zdecydowane kolory? Zabieramy Was teraz na wycieczkę do Tunezji.
Na tunezyjskiej ulicy obowiązuje jedna zasada - kompletny brak zasad. Pierwszeństwo ma ten, kto ma więcej odwagi. Hend jest pierwszą kobietą z krajów arabskich, która zaczęła startować w rajdach samochodowych. Prowadziła także program motoryzacyjny. Joanna Jabłczyńska spotkała się z Hend Chaouch.