Tunezja

  Tunezja

  Orientalna kuchnia staje się coraz popularniejsza również w naszym kraju. Coraz częściej eksperymentujemy z przepisami, używamy wcześniej nieznanych nam składników i przypraw. Jednym z mało znanych produktów jest harissa, czyli must have każdego fana ostrych posiłków. Już jedna łyżeczka tej przyprawy dodana do mięsa lub zupy zmienia diametralnie smak potrawy, sprawia, że jest bardziej wyrazista.

  Ayman Nawar jest Tunezyjczykiem, który z miłości do żony opuścił swój kraj i zamieszkał w Nowym Targu. Jak mu się żyje w Polsce? Przywykł do niskich temperatur? Jaka jest różnica między życiem w Tunezji a życiem w Polsce?

  Po zamachach, które wstrząsnęły Tunezją w 2015 roku, polskie ministerstwo turystyki odradza ten kraj jako cel wyjazdów turystycznych. Jak dziś wygląda sytuacja w Tunezji, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo turystów? Naszym gościem była Selma Elloumi Rekik - tunezyjska minister turystyki i rzemiosła. Z panią minister rozmawialiśmy również o zmianach jakie zaszły w tamtejszej polityce. Jaka jest rola kobiety w Tunezji? Czy kobieta minister ma jakieś specjalne prawa albo ograniczenia?

  Od wczoraj wszyscy żyjemy wydarzeniami z Tunezji. Atak Islamistów w Susie jest okupiony wieloma ofiarami. Według danych MSZ nie ma wśród nich Polaków. Prowadzący Dzień Dobry Wakacje na temat tego, co dzieje się dzień po ataku terrorystycznym, porozmawiali z Sylwią Lont, która od kilku miesięcy mieszka w Tunezji. Jakie są nastroje tamtejszej ludności? Natomiast o tym, jak atak terrorystyczny wpłynie na turystykę w Tunezji w studiu Dzień Dobry Wakacje rozmawialiśmy z dr Wojciechem Szewko, ekspertem ds. stosunków międzynarodowych oraz z Elżbietą Dziewiańską która przeżyła marcowy atak w Tunezji.

  Świat zelektryzowała wiadomość o zamachu terrorystycznym w Tunezji - kraju, który był do tej pory bezpiecznym miejscem dla turystów. Wśród ofiar śmiertelnych i rannych niestety byli Polacy. W Dzień Dobry gościliśmy Elżbietę i Piotra - polskich turystów, którzy przeżyli zamach w Tunisie. Czy można było uniknąć tej tragedii? Gdzie byli, kiedy zaczął się atak terrorystyczny? Co pomyśleli, kiedy zaczęły się strzały? Czy rzeczywiście muzeum było pełne turystów? Jak szybko pojawiła się policja? Czy, mimo ataku, rekomendują wyjazd do Tunezji? Czy przed atakiem ośrodki i hotele były pilnowane przez wojsko i policję?

  Kto stoi za atakiem terrorystycznym w Tunisie, w którym zginęło 19 osób, a 17 zostało rannych? Przypominamy, że wśród ofiar są także Polacy. Czy po tym zamachu Polacy jeździć do Tunezji na wakacje? Czy to był atak na parlament, czy na turystów? O tym w Dzień Dobry TVN dr Wojciech Szewko, ekspert ds. stosunków międzynarodowych

  Prezenter Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak był na Półwyspie Arabskim. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że był w ... Krakowie. Odwiedził też Algierię, Liban i Tunezję. Bo świat to globalna wioska!

  Specjalnie dla Dzień Dobry TVN Joanna Jabłczyńska sprawdziła jak można leniwie spędzić wakacje w tunezyjskim kurorcie, jednak stacjonarny wypoczynek to nie do końca "jej klimaty".

  My, Polacy lubimy narzekać na Polskę - a to drogi są nie takie jak trzeba, a to na ulicach jest brudno i ludzie są smutni. Czasami nawet nie zauważamy piękna naszego kraju. Robią to za nas obcokrajowcy. Jednym z nich jest przesympatyczny Hassene Saidi z Tunezji. Za co pokochał Polskę? Jaka jest różnica między życiem w jego ojczyźnie a życiem w Polsce?

  Życie w Tunezji nie toczy się tylko na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Na południu kraju żyzna nizina ustępuje miejsca pustyni. Sahara jest ogromna - tu nie tylko jest piasek, ale również piękne, porośnięte bujną zielenią oazy, które otwierają się na turystów. Zobaczcie, jak żyje się ludziom, którzy postanowili się tu osiedlić. Niektórzy z nich świetnie posługują się językiem polskim!

  Osoby wybierające się do Tunezji, chciałyby wypocząć na plażach nad Morzem Śródziemnym albo zobaczyć pustynie. Mało kto wie, że w Tunezji są też jeziora. Jedno z nich - Chott El Jerid jest największym jeziorem w Afryce. Jest wyjątkowe. Dlaczego?

  Na medinie w Tunisie można pomyśleć, że biznes w Tunezji to typowo męskie zajęcie. Poznajcie Tunezyjki, które prowadzą własny biznes. Takich kobiet w Tunezji jest aż 18 tysięcy.

  Z letnimi temperaturami musimy się już niestety pożegnać... na kilka miesięcy. Bartek Jędrzejak w poszukiwaniu ciepła wybrał się do Uniejowa. W tamtejszych termach spotkał aktorkę Aleksandrę Szwed i karatekę Tomasza Puzona.

  W największym mieście Chin mieszka 23 miliony ludzi, nie licząc przedmieść. Tam pociągi gnają 320 km na godzinę. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki odwiedził Szanghaj. Czy nauczył się jeść pałeczkami?

  Będąc w Tunisie nie sposób nie odwiedzić Mediny- arabskiego odpowiednika starego miasta. Co kryją wąskie uliczki miasta?

  Kulinarna gwiazda tunezyjskiej telewizji zabrała nas na tunezyjski targ. Węże, ryby, mięso, ośmiornice, kalmary, daktyle, tuńczyk, który zjadł inną rybę. Na koniec przyszedł czas na przyprawy, bo bez przypraw tunezyjska kuchnia praktycznie nie istnieje.

  Tu słonecznych dni w roku jest więcej niż Polsce. Podobno nie mniej niż trzysta. Jaki wpływ ma aura na modę? Czy na ulicach dominują zdecydowane kolory? Zabieramy Was teraz na wycieczkę do Tunezji.

  Na tunezyjskiej ulicy obowiązuje jedna zasada - kompletny brak zasad. Pierwszeństwo ma ten, kto ma więcej odwagi. Hend jest pierwszą kobietą z krajów arabskich, która zaczęła startować w rajdach samochodowych. Prowadziła także program motoryzacyjny. Joanna Jabłczyńska spotkała się z Hend Chaouch.

  Agustin Egurrola wraz z rodziną postanowił wypocząć w Tunezji. Co w tym roku mają do zaoferowania tamtejsze kurorty? Czy jest tam bezpiecznie? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Agustin Egurrola i Nina Tyrka oraz córka Agustina i Niny - Carmen Egurrola oraz Robert Rolka z biura podróży Itaka.

  Po urlopach nasze walizki pękają w szwach. I to nie od nadmiaru ubrań, ale od różnorakich pamiątek przywiezionych z egzotycznych krajów. Jak nie stać się mimowolnie nieświadomym przemytnikiem cennych lub zakazanych przedmiotów?

  Joanna Jabłczyńska przepada za owocami morza. Jednak szczególnym uwielbieniem darzy mule. Podczas swojej wyprawy do Tunezji przyjrzała się, jak wygląda produkcja tego, co w Polsce ląduje na jej talerzu.

  Tunezja to miejsce malownicze i popularne wśród turystów. Joanna Jabłczyńska odkryła te tereny Tunezji, które są mniej znane, ale równie atrakcyjne i frapujące. Zobacz nurkowanie w stylu Joasi Jabłczyńskiej i niecodzienne metody podrywania kobiet przez smagłych Tunezyjczyków.

  W Chrzanowie uchodzą za prawdziwy rarytas i regionalny przysmak. Są spuścizną po przodkach obecnych mieszkańców Chrzanowa - ziemniaki po cabańsku. Czym różnią się od śląskich prażonek, a co mają z nimi wspólnego? W studiu Dzień Dobry TVN naszym gościem był krytyk kulinarny Maciej Nowak.

  Joanna Jabłczyńska dostała się za kulisy tunezyjskiej telewizji. Jak wygląda hierarchia zawodowa w tamtejszej telewizji i, kto tam tak naprawdę rządzi? Joasia zobaczyła także, jak "robi się" telewizję informacyjną.

  Tunezja jest najbardziej liberalnym krajem arabskim. A jak było 44 lata temu, kiedy Maria i Tahar zdecydowali się zamieszkać w Tunezji? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Państwa Boukef. Jak wyglądała sytuacja społeczno - polityczna po ich przyjeździe do Tunezji? Czy małżeństwa "mieszane" są tam dyskryminowane?

  Prosto z Doliny Kościeliskiej, baca zdradza Bartkowi Jędrzejczakowi tajniki wypasu owiec!

  Za nimi kolejny dzień pełen wrażeń. Musieli wstać wcześnie rano, by płynąc na połów koralowca. To zajęcie tylko dla prawdziwych twardzieli, ponieważ trzeba zejść pod wodę nawet 130 metrów. Po wyjściu z wody nurek musi od razu wejść do komory dekompresyjnej. Ich przewodnikiem po świecie poławiaczy koralowców był Francuz Jean Yves, który zajmuje się tym od 15 lat. Koral z Morza Śródziemnego występuje na ogół w kolorze ciemno czerwonym, a rzadziej blado różowym.