Rozmowy z rodzicami transpłciowych dzieci
Transpłciowość to wciąż temat tabu. Zarówno osoby, które nie akceptują swojej płci biologicznej, jak i ich rodzice wstydzą się o tym mówić. Podobne doświadczenia ma Piotr Jacoń. Dziennikarz TVN24 postanowił odczarować to zagadnienie i wydał książkę "My, trans", w której rozmawia z rodzicami transpłciowych dzieci. - Takie osoby często bardzo długo szukają samych siebie. Późniejsze zderzenie z rodziną i ze światem bywa bardzo trudne - powiedział w Dzień Dobry TVN.
Niestety, jak pokazują badania, rodzicom jest bardzo trudno zaakceptować fakt, że ich pociecha nie utożsamia się ze swoją płcią biologiczną. - Tylko 25 proc. matek i 15 proc. ojców, którzy dowiadują się, że ich dziecko jest transpłciowe mówi, że jest "ok" - dodał dziennikarz. Piotr Jacoń wyznał, że kiedy z jego córką zaczęło się dziać coś niepokojącego, nie podejrzewał, że przyczyną problemu jest właśnie brak akceptacji dla swojej płci. - Na początku to był szok, ale później poczuliśmy ulgę. Uświadomiliśmy sobie, że naszemu dziecku będzie trudno, ale to, co najgorsze ma już za sobą - stwierdził.
Co wiemy o osobach transpłciowych?
Transpłciowość to temat, o którym mówi się niewiele. Mimo to w internecie można przeczytać mnóstwo komentarzy szkalujących te osoby. - Przykro się czyta i słucha takich rzeczy, ale trzeba się zastanowić nad źródłem tych wpisów. Po prostu nie mamy wiedzy na ten temat. Nikt nam jej nie daje i nikt z nami o tym nie rozmawia - powiedział dziennikarz.
Piotr Jacoń wyznał, że wiadomość o tym, że ma transpłciowe dziecko była dla niego także wyzwaniem zawodowym. - Wtedy postanowiłem napisać reportaż, który jest trochę moją opowieścią. Uznałem, że pokazanie perspektywy rodzica pozwoli nam zrozumieć to, w jakiej są sytuacji i co przeżywają ich dzieci. Tym samym zaczniemy rozumieć, czym jest transpłciowość - dodał.
Wielu rodziców nie potrafi zaakceptować faktu, że ich pociecha jest transpłciowa. Nie należy do nich dziennikarz TVN24. - Nigdy nie myślałem, żeby odrzucić swoje dziecko. Życie jest prostsze, jak się nie ma takich myśli - powiedział nasz gość.
Dziennikarz przyznał, że praca nad książką była także pretekstem do tego, żeby porozmawiać ze swoim dzieckiem. Jak przebiegały te rozmowy? Co było w nich najtrudniejsze? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym. Jak mogą skorzystać z telefonu i czatu zaufania?
- Jak nie przejmować negatywnych emocji innych ludzi? "Nie zmienimy tego, że ktoś narzeka"
- Prawie połowa pań nie potrafi przyjmować komplementów. "Kobieca pewność siebie odczytywana jest jako arogancja"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News