Gorące tematy

Mieszkańcy Wielkopolski ruszyli oddawać krew. "Każdy z tych ludzi już komuś uratował życie.

Gorące tematy

Autor:
Karolina
Kalatzi
Reporter:
Karolina Kalatzi
Akcja oddaj krew z kablówką
Akcja oddaj krew z kablówką
wideo 2/7

To już 17. edycja wydarzenia "Oddaj krew z kablówką" orgaznizowana z inicjatywy telewizji Proart. W tym roku po raz drugi akcję przeprowadzono na terenie Hali Arena w Ostrowie Wielkopolskim. Reporterka serwisu dziendobry.tvn.pl Karolina Kalatzi była na miejscu z kamerą.

Ostrów Wielkopolski. "Oddaj krew z kablówką"

Akcja "Oddaj krew z kablówką" odbyła się po raz siedemnasty. Wyjątkowa inicjatywa została zorganizowana we współpracy z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Oddziałem w Ostrowie Wielkopolskim i Kaliszu. Na miejscu dziennikarkę serwisu dziendobry.tvn.pl powitał tłum chętnych do wzięcia udziału w tym niezwykłym wydarzeniu.

- Początki tej całej akcji były dawno temu i to był pomysł mojego męża, Macina Okroja, który poszedł oddać krew i tak mu się spodobało, że poprosił ówczesną panią kierownik o to, byśmy wspólnie zorganizowali taką akcję. Powiem szczerze, wydawał mi się to pomysł szalony, ale ruszyliśmy za tym marzeniem i tak oto dzisiaj siedemnasta akcja - zdradziła Anna Kobielska-Okrój, dyrektor generalna telewizji Proart.

Pierwsze kroki nie były jednak łatwe.

- Z takich ciekawostek, to proszę sobie wyobrazić, że my tę akcję organizowaliśmy w garażach na naszym podwórku - powiedziała Anna Kobielska-Okrój. - Te garaże staraliśmy się przygotować tak, żeby krwiodawcy czuli się bezpiecznie i mogli komfortowo tę krew oddawać - dodała.

Frekwencja dopisała już za pierwszym razem. Kolejne edycje odbywały się na dziedzińcu Telewizji Proart, który w tych szczególnych dniach zamieniał się w stację krwiodawstwa. W tym roku po raz drugi akcja została przeprowadzona w Hali Arena w Ostrowie Wielkopolskim. Na przestrzeni lat ponad 5 tys. osób wzięło czynny udział w akcji.

- W roku 2015 równo 500 osób oddało krew, to był wynik, którego nikt się absolutnie nie spodziewał - dodała Paulina Szczepaniak, redaktor naczelna telewizji Proart.

Krwiodawstwo w Wielkopolsce

Jest to największa akcja tego typu w Wielkopolsce i jedna z największych w całym kraju. Została doceniona w roku 2008, zyskując tytuł Wydarzenia Społecznego Roku. W ubiegłym roku na placu Telewizji Proart zjawiło się ponad 500 osób, a 350 oddało krew. Wśród ludzi, którzy zebrali się w tym roku w Hali Arena byli tacy, którzy przychodzą od lat. Choć przed oddaniem krwi należy zadbać o swoje zdrowie m.in. zrezygnować z alkoholu i zdrowo się odżywiać, to jest to niewielkie poświęcenie w kontekście tego, co można ofiarować.

- Każdy z tych ludzi, którzy siedzą na fotelu i odda krew, już komuś uratował życie - podsumował obecny na miejscu ratownik medyczny.

Tegorocznej edycji patronowała Grupa TVN.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Karolina Kalatzi

Reporter: Karolina Kalatzi

Pozostałe wiadomości