Gorące tematy

Bar na warszawskim Mokotowie karmi ubogich. "Pierwsze wejścia są bardzo wstydliwe. Ci ludzie się krępują"

Gorące tematy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Marcin Sawicki
Zawieszona zupa dla seniora
Zawieszona zupa dla senioraDzień Dobry TVN
wideo 2/5

W Warszawie na bazarku przy ul. Gotarda bar "Do Syta" oferuje głodnym "obiady zawieszone". W praktyce oznacza to, że potrzebujący i ubodzy mogą zjeść ciepły posiłek za darmo. O szlachetnej inicjatywie w rozmowie z Marcinem Sawickim, reporterem Dzień Dobry TVN opowiedział właściciel baru Grzegorz Jędrzejczak.

Mokotów. Bar "Do Syta" karmi głodnych

W barze "Do Syta" na warszawskim Mokotowie każdy głodny otrzyma ciepły obiad. Już na wejściu wita ich ogłoszenie: "Nie wstydźcie się, wejdźcie i zjedzcie ze smakiem. Wstydem nie jest być głodnym i nie mieć pieniędzy na posiłek. Wstydem jest nie pomagać, jeżeli można to zrobić".

- Akcja zaczęła się od wejścia starszej pani, która poprosiła o coś do jedzenia, bo była głodna. Daliśmy jej obiad i napisaliśmy na Twitterze post o tej sytuacji. Spotkaliśmy się z wielkim odzewem naszych przyjaciół z Twittera, którzy pracują w fundacjach lub pomagają ludziom. Namówili mnie, żeby gotować potrzebującym. Zaczęliśmy robić zbiórkę finansową - powiedział Grzegorz Jędrzejczak.

Jak dodał właściciel, obecnie bar ma 50 podopiecznych w różnym wieku.

Bar pomaga ubogim mieszkańcom

"Obiad zawieszony" nabijany jest na paragon. Kiedy głodny przyjdzie po posiłek, zapisywana jest na nim data i trafia do koperty. - Pierwsze wejścia są bardzo wstydliwe. Ci ludzie się bardzo krępują. Przychodzą codziennie i chwalą. Zwierzają się też z innych problemów. Mówią, czego im brakuje. Staramy się zorganizować dla nich pomoc na lekarstwa, ubrania, łóżka, pościel. Działamy kompleksowo - przyznał Grzegorz Jędrzejczak.

Właściciel baru może liczyć na wsparcie przyjaciół z Twittera, do których zaliczają się m.in. pan Mateusz i pan Jarek. Mężczyźni odpowiadają na różne potrzeby ubogich, np. pomagają przy remoncie czy sprzątaniu.

- Chcemy przekazać ludziom, tutaj w okolicy, żeby przyprowadzili do nas głodnych lub tych, co nie mają na lekarstwa, lub ludzi, którzy potrzebują, chociażby się przytulić i zobaczyć uśmiech. Dlatego co sobotę ok. godziny 12:00 organizujemy dla naszych przyjaciół, kolegów i oczywiście podopiecznych wielkiego grilla. W ubiegłą sobotę było 60 osób z nami. Jest to dla ludzi bezpłatna inicjatywy. Przychodźcie, wszystko jest przygotowane, zapraszamy - zapewnił właściciel baru.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Marcin Sawicki

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości