Tragiczne skutki jazdy nietrzeźwych kierowców
W materiale Tomasza Brzozy w Dzień Dobry TVN wypowiedzieli się osadzeni, którzy odbywają karę pozbawienia wolności za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu. Ich historie i ewentualne skutki nieodpowiedzialnego zachowania mrożą krew w żyłach.
- Pod wpływem alkoholu z kolegami jeździłem całą noc. W końcu policja mnie złapała - wyznaje jeden z nich. - Szedłem ze sklepu wypity. Koleś zostawił kluczyki w samochodzie i tak mnie podkusiło. Kolega się założył ze mną, czy pojadę. Niezależnie, co mną w tym momencie kierowało, z perspektywy patrzę, że jest to bardzo złe. Jest to naganne i ja sobie tego nie wybaczę. Będę żałować tego do końca życia - stwierdził z perspektywy czasu kolejny skazaniec.
Tych mężczyzn udało się unieszkodliwić, jednak jest to wyłącznie kropla w morzu stwarzających niebezpieczeństwo kierowców. - Jesteśmy w stanie spotkać w godzinach nocnych na często nieuczęszczanym odcinku drogi osobę, która jedzie nietrzeźwa, ale pamiętajmy o tym, że śląscy policjanci również na przykład w godzinach dopołudniowych, w trakcie największego oblężenia ruchu, zatrzymują nietrzeźwego kierowcę ciężarówki na autostradzie - uświadamia nadkom. Tomasz Bratek z KWP w Katowicach.
To właśnie pod kołami ciężarówki zginął mąż Marzeny Czajkowskiej-Pajdak. Sprawcą wypadku był pijany kierowca i choć od zdarzenia minęło już 12 lat, to ran po stracie wciąż nie udało się zagoić.
- Po tym, co ja przeszłam, to wydaje mi się, że nie potrafię takim ludziom uwierzyć. Ale to jest moje odczucie, bo ja to przeżyłam. Dla mnie osoba, która wsiada pod wpływem alkoholu, pod wpływem środków odurzających, to jest osoba, która potencjalnie wsiada, żeby kogoś zabić na drodze - przypadkową osobę, niewinną osobę, czy to jest dziecko, czy osoba dorosła - komentuje wdowa.
Jak alkohol wpływa na zmysły?
Dziennikarz Marcin Sawicki zawitał do Dzień Dobry TVN, by nieco więcej opowiedzieć o tym, jak alkohol oddziałuje na ludzki organizm. - Wpływ alkoholu na ciało i mózg może zaskoczyć. Na przykład nie wiedziałem, że alkohol bardzo silnie upośledza słuch. I przez upośledzenie słuchu oraz działania układu nerwowego upośledza w ten sposób zmysł równowagi, ponieważ alkohol gromadzi się w płynie w uchu wewnętrznym i wpływa m.in. na działanie błędnika - tłumaczy redaktor.
Są ludzie, którzy mają trwałe uszkodzenia po alkoholu. To nie jest tak, że zawsze pijąc alkohol, możemy być pewni, że ten efekt minie. (...) Alkohol naprawdę zwiększa ryzyko nowotworów
Zmiana w przepisach ruchu drogowego, która weszła w życie 14 marca, zakłada, że kierowca, który ma we krwi powyżej 1,5 promila alkoholu, traci pojazd mechaniczny. Ile napojów wysokoprocentowych trzeba wypić, by przekroczyć wspomniany limit? Czy Marcinowi Prokopowi udało się pokonać tor przeszkód w tzw. alkogoglach, które pokazują, co widzi i jak czuje się pijany człowiek? Sprawdź w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"
- Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks. Kiedy nastoletni eksperyment zamienia się w ryzykowne zachowanie?
- W jakim wieku zrezygnować z alkoholu, by uniknąć demencji? Neurolog wskazuje konkretną liczbę
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Tomasz Brzoza
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News