Sober dating, czyli randkowanie na trzeźwo
Idziecie na spotkanie z nieznajomym, serce bije szybciej, a w głowie pojawiają się myśli, czy znajdziecie wspólne tematy do rozmów. Dla rozluźnienia i pohamowania stresu postanawiacie więc do romantycznego obiadu zamówić lampkę wina. A gdyby tak zrezygnować z alkoholowych trunków? Jak się okazuje, coraz więcej młodych ludzi miedzy 20. a 34. rokiem życia świadomie decyduje się na odstawienie procentowych napojów. W zamian za to wybierają kawę, lemoniadę lub bezalkoholową wersję piwa czy ulubionego drinka. Według serwisu randkowego Plenty of Fish sober datingi był jednym z najważniejszych pozytywnych randkowych trendów 2023 roku. I oby tak już zostało. Dlaczego?
Sober dating to nic innego jak randkowanie bez używek, które, jak dobrze wiemy, dodają nam odwagi, ale także sprawiają, że nie do końca jesteśmy sobą. Co więcej, w ten sposób tracimy czujność i nie zauważmy sygnałów, które na trzeźwo uznalibyśmy za "czerwone lampki".
- Takie randki są naturalne i prawdziwe. Czujemy na nich to, co autentycznie przeżywamy, np. lęk albo entuzjazm. Zachowujemy się tak, jak nakazują nam nawyki i sytuacja, bez wyparć czy udawania kogoś innego powodowanych przez alkohol czy narkotyki - tłumaczy dr Mateusz Grzesiak.
Młodzi ludzie świadomie rezygnują z alkoholu
Randki na trzeźwo wymagają nie tylko odwagi, są przede wszystkim wyrazem zdrowego rozsądku. Coraz więcej młodych ludzi rozumie negatywny wpływ tego typu substancji na ciało i umysł. Chcąc doświadczyć realnego randkowania i prawdziwych emocji, zamiast piwa, wina czy wysokoprocentowych trunków, stawiają na tzw. softy.
- Młodzi ludzie, bo to oni przede wszystkim randkują, spożywają mniej alkoholu od starszych. Pokolenie Z o 20% mniej niż milenialsi. To nie jest trend, tylko wyraźna tendencja związana z odchodzeniem od alkoholu. Są same zalety takiego randkowania i bardzo dobrze, że młodzi ludzie lepiej radzą sobie z problemami swoich rodziców. Gdy spędzamy z kimś czas, chcemy być obecni, mieć dostęp do emocji i intelektu, mieć naturalne reakcje. Alkohol by to wszystko zniekształcił i na randce bylibyśmy kimś innym. To oszukiwanie siebie i innych – podkreśla psycholog.
Jak radzić sobie ze stresem na pierwszej randce?
Nie oszukujmy się, stres przed pierwszą randką jest nieunikniony. Jak zatem poradzić sobie z emocjami i nie pokazywać drugiej połówce, że jesteśmy spięci czy zdenerwowani? Rozmówca serwisu dziendobry.tvn.pl zna zdecydowanie lepsze metody służące do samoregulacji emocjonalnej niż alkohol.
- Można znaleźć myśli, które nas stresują i je zakwestionować. Można panować nad oddechem, by zmniejszyć stres, wprowadzić swoje obawy do relacji i po prostu opowiedzieć o nich, a jak jesteśmy z kimś bliżej, to się przytulic i tym samym uspokoić – radzi ekspert.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Oto kultowe, żenujące teksty z aplikacji randkowych. "Po nich wiadomo, że szkoda pisać"
- "Związek" bez szans na spotkanie w realu. Jak sprawdzić, czy nie uległo się dextingowi?
- Aplikacja randkowa sama wybierze, na których zdjęciach wyglądamy najkorzystniej. "Może pomóc"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Oliver Rossi/GettyImages