Gorące tematy

Minister rodziny apeluje do seniorów o pozostawanie w domach: "Chcemy zadbać o państwa zdrowie i życie"

Gorące tematy

Fot. ER Productions Limited GettyImages.com

Nie wychodźcie bez potrzeby z domu - apeluje do seniorów minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Ma to związek ze znacznym wzrostem zakażeń koronawirusem - od soboty 10 października strefa żółta będzie rozszerzona na całą Polskę. Resort przedstawił też nowe wytyczne dla Domów Pomocy Społecznej.

Minister rodziny apeluje do seniorów o pozostawanie w domach

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zaapelowała do seniorów o niewychodzenie z domu, gdy nie jest to konieczne. Ma to związek ze wzrostem zakażeń SARS-CoV-2.

Instytucje, a także osoby bliskie zadbają o to, abyście państwo mieli dostarczone do domu to, co jest potrzebne

– zapewniła.

Jesteście nam wyjątkowo bliscy. Chcemy przede wszystkim zadbać o państwa zdrowie i życie , dlatego dzisiaj jest tak ważne, abyście państwo, jeżeli nie ma takowej potrzeby, pozostali w domu

– powiedziała Marlena Maląg.

Jak dodała, jeżeli jednak jest potrzeba wyjścia, trzeba zadbać o realizację wytycznych Ministerstwa Zdrowia i głównego inspektora sanitarnego.

Nośmy maseczki, rękawiczki, zachowajmy odpowiedni dystans, abyśmy przede wszystkim w zdrowiu mogli spędzić tę jesień 2020 r. i abyście państwo w zdrowiu mogli spędzić swoje życie z uśmiechem na twarzy

– mówiła szefowa resortu rodziny.

Wiceminister Stanisław Szwed zwrócił uwagę, że bezpieczeństwo seniorów zależy także od ich najbliższego otoczenia.

Chcemy w maksymalny sposób to bezpieczeństwo seniorom zapewnić

- powiedział wiceminister rodziny.

Nowe rekomendacje dla DPS

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed wskazał też nowe rozwiązania dla Domów Pomocy Społecznej.

Wszystkie działania, które podejmujemy mają służyć jednemu - bezpieczeństwu osób, które przebywają w DPS-ach

- dodał wiceminister.

Zgodnie z zaktualizowanymi wytycznymi, na terenie placówki przebywać mogą jedynie osoby niezbędne do prawidłowego funkcjonowania domu, które nie wykazują objawów zakażenia. Należy w miarę możliwości ograniczyć aktywność mieszkańców poza terenem placówki. Jednocześnie należy w miarę możliwości zapewnić mieszkańcom kontakt z rodzinami i siecią wsparcia poza placówką np. w wydzielonym do tego pomieszczeniu z zamontowaną przegrodą pleksi lub przeszkloną oraz z wykorzystaniem urządzeń komunikacyjnych. Wolontariuszom, pracownikom i innym osobom z zewnątrz należy – za ich zgodą – zmierzyć temperaturę ciała przy wejściu do budynku.

Mieszkańców DPS powracających np. ze szpitala, należy w miarę możliwości poddać testom laboratoryjnym w celu wykrycia obecności wirusa. Dodatkowo rekomendowane jest zastosowanie wobec takich osób co najmniej 10-dniowego odosobnienia od innych podopiecznych. Zaleca się również ograniczenia liczby personelu, który będzie miał kontakt z nowoprzyjętym mieszkańcem, z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego.

Szef GIS: "Wygląda na to, że szczepionka przeciw koronawirusowi będzie dostępna prawdopodobnie w tym roku". Zobacz wideo:

Zobacz też:

Koronawirus w Polsce. Dzienny raport [aktualne dane]

GIS ostrzega przed SMS-ami "na koronawirusa". Jak nie dać się oszukać?

Nowy trik - oszustwa "na kwarantannę". Jak się uchronić przed złodziejem tożsamości?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości