Gorące tematy

Wyjątkowe warsztaty dla rodziców. Jak dogadać się z niesfornym nastolatkiem?

Gorące tematy

Autor:
Oskar
Netkowski
Reporter:
Agata Hryń
Rodzice idą do szkoły
Rodzice idą do szkołyDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Weronika, Ula i Paweł udali się na warsztaty dla rodziców. Wszystko po to, by lepiej zrozumieć swoje pociechy i nauczyć się z nimi komunikować. Opanowanie tej niełatwej sztuki może zakończyć się powodzeniem, jeśli nie zabraknie nam uważności.

Warsztaty dla rodziców

Rodzice często załamują ręce nad wychowywaniem dojrzewających nastolatków. Burza hormonów i wiek sprzyjający buntowi nie stanowią najłatwiejszego pola do poprawnej komunikacji. Są jednak rozwiązania, dzięki którym można zadbać o spokojną atmosferę w domu.

- Warsztaty poświęcone są aktywnemu słuchaniu, odgrywaniu scenek oraz komunikacji jedno- i dwukierunkowej. Bardzo często mam kontakt z rodzicami, którzy zgłaszają problemy w kontaktowaniu się z nastolatkiem. Postanowiłam pokazać, jak budować komunikację opartą na emocjach - mówiła Beata Dziewit, psycholożka.

Niesforni nastolatkowie

Warsztaty dla rodziców pomagają lepiej zrozumieć świat nastolatków. Wczuwanie się w sytuacje, z jakimi się mierzą, pozwala rodzicom na konfrontację z tym, jak wygląda ich rzeczywistość. Zrozumienie perspektywy swojego dziecka to połowa sukcesu.

- Moja córka szybko zaczęła dojrzewać. Ten etap przerabiam już od dwóch lat. Zaczęło się wymądrzanie, negocjowanie, humorki i stresy - wspominała Weronika Ossowska, mama nastoletniej Nikoli.

- Mój syn ma 14 lat. Kiedy na stałe wróciliśmy z Anglii, za dużo rzeczy się u niego nawarstwiło: i przeprowadzka, i okres dojrzewania. Zaczął sprawiać problemy wychowawcze, stresy, agresywne zachowania i wszystkie żale wyładowywał w domu na mnie. Kiedy syn się nie słuchał, to wyłączałam Internet. Szybko stawał się agresywny. Zamknęłam go w pokoju i syn wyłamał drzwi, wyszedł. To było moim motorem do działania, że na pewno do takich zachowań nie chcę dopuszczać - opowiadała Urszula Czekajło, mama nastoletniego Dawida.

W nieco innej sytuacji jest Paweł Łukacz, który ze względu na rozwód z żoną z dziećmi widuje się nieco rzadziej. Robi jednak wszystko, by być dobrym ojcem.

- Dwaj chłopcy, 10 i 12 lat. Przed nimi trudny wiek. To wynika z kwestii rozwodowych. Dzieci nie są przy mnie, mieszkają z mamą. Dla mnie najprostsza rzecz teraz, kiedy idę z dziećmi do sklepu, to super sprawa - podkreślił tata nastoletnich Kuby i Dominika.

Jak podejść do nastolatków?

Jak tłumaczyła ekspertka, nastolatkowie potrzebują jasnych, klarownych i zwartych wiadomości. Na nic zda się rozwlekanie tego, co chcemy powiedzieć.

- Nastolatkowie nie lubią dużo komunikatów. Wystarczą trzy, cztery jasne, które powodują, że jest jakaś reakcja - zauważyła Beata Dziewit, psycholożka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Reporter: Agata Hryń

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości