Wyjątkowe warsztaty dla rodziców. Jak dogadać się z niesfornym nastolatkiem?

Warsztaty dla rodziców
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rodzice idą do szkoły
Rodzice idą do szkoły
Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków
Izolacja nastolatków
Izolacja nastolatków
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Dramatyczne losy nastolatek
Dramatyczne losy nastolatek
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?

Weronika, Ula i Paweł udali się na warsztaty dla rodziców. Wszystko po to, by lepiej zrozumieć swoje pociechy i nauczyć się z nimi komunikować. Opanowanie tej niełatwej sztuki może zakończyć się powodzeniem, jeśli nie zabraknie nam uważności.

Warsztaty dla rodziców

Rodzice często załamują ręce nad wychowywaniem dojrzewających nastolatków. Burza hormonów i wiek sprzyjający buntowi nie stanowią najłatwiejszego pola do poprawnej komunikacji. Są jednak rozwiązania, dzięki którym można zadbać o spokojną atmosferę w domu.

- Warsztaty poświęcone są aktywnemu słuchaniu, odgrywaniu scenek oraz komunikacji jedno- i dwukierunkowej. Bardzo często mam kontakt z rodzicami, którzy zgłaszają problemy w kontaktowaniu się z nastolatkiem. Postanowiłam pokazać, jak budować komunikację opartą na emocjach - mówiła Beata Dziewit, psycholożka.

Niesforni nastolatkowie

Warsztaty dla rodziców pomagają lepiej zrozumieć świat nastolatków. Wczuwanie się w sytuacje, z jakimi się mierzą, pozwala rodzicom na konfrontację z tym, jak wygląda ich rzeczywistość. Zrozumienie perspektywy swojego dziecka to połowa sukcesu.

- Moja córka szybko zaczęła dojrzewać. Ten etap przerabiam już od dwóch lat. Zaczęło się wymądrzanie, negocjowanie, humorki i stresy - wspominała Weronika Ossowska, mama nastoletniej Nikoli.

- Mój syn ma 14 lat. Kiedy na stałe wróciliśmy z Anglii, za dużo rzeczy się u niego nawarstwiło: i przeprowadzka, i okres dojrzewania. Zaczął sprawiać problemy wychowawcze, stresy, agresywne zachowania i wszystkie żale wyładowywał w domu na mnie. Kiedy syn się nie słuchał, to wyłączałam Internet. Szybko stawał się agresywny. Zamknęłam go w pokoju i syn wyłamał drzwi, wyszedł. To było moim motorem do działania, że na pewno do takich zachowań nie chcę dopuszczać - opowiadała Urszula Czekajło, mama nastoletniego Dawida.

W nieco innej sytuacji jest Paweł Łukacz, który ze względu na rozwód z żoną z dziećmi widuje się nieco rzadziej. Robi jednak wszystko, by być dobrym ojcem.

- Dwaj chłopcy, 10 i 12 lat. Przed nimi trudny wiek. To wynika z kwestii rozwodowych. Dzieci nie są przy mnie, mieszkają z mamą. Dla mnie najprostsza rzecz teraz, kiedy idę z dziećmi do sklepu, to super sprawa - podkreślił tata nastoletnich Kuby i Dominika.

Jak podejść do nastolatków?

Jak tłumaczyła ekspertka, nastolatkowie potrzebują jasnych, klarownych i zwartych wiadomości. Na nic zda się rozwlekanie tego, co chcemy powiedzieć.

- Nastolatkowie nie lubią dużo komunikatów. Wystarczą trzy, cztery jasne, które powodują, że jest jakaś reakcja - zauważyła Beata Dziewit, psycholożka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie