Dramatyczna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. "Tutaj ludzie umierają, są zaginieni"

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Arkadiusz Gdula
Zapomniana granica
Zapomniana granicaDzień Dobry TVN
wideo 2/17

Tragedia rozgrywająca się w lasach na naszej wschodniej granicy wciąż trwa. Ludzi koczujących nie ubywa, a rąk do pomocy brakuje. - Skala nienawiści i niezrozumienia rośnie - zauważa aktywistka ze Stowarzyszenia Egala.

Zapomniana granica polsko-białoruska

Piotr Czaban, dziennikarz i aktywista, niesie pomoc imigrantom.

- 17 sierpnia w nocy otrzymałem wiadomość od mojej znajomej, która zapytała mnie: "Piotrek, dlaczego media o tym nie mówią? Zobacz, co napisał nasz wspólny znajomy Mirek Miniszewski, który mieszka niedaleko stąd w Harkawiczach". Mirek natknął się na koczowisko w Usnarzu. Zrobił zdjęcie i opisał to na Facebooku - wspominał członek Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego.

Rozmówca Dzień Dobry TVN na granicy jest niemal codziennie. Wspiera rozdzielone rodziny oraz dokumentuje to, jak traktowani są imigranci. Na jego ujęciach widać, jak cała rodzina wypychana jest na białoruską stronę. Kilkanaście dni temu jako pierwszy opublikował film z uwięzionym na płocie człowiekiem.

- Wcześniej żołnierze zrobili zdjęcie temu człowiekowi, który cały czas wisiał głową w dół na murze. Jego nogi były zaplątane w ostre druty wieńczące górę muru. [...] I czekali, aż ten człowiek spadnie. Po prostu to kompletna masakra. Jakiś straszny sen - podkreślił Piotr Czaban.

Jak dodał, to efekt obojętności, na jaki pozwoliliśmy. - Pozwolenia na zło. Udawania, że nic się nie dzieje. Odwrócenia kamer, mikrofonów, a tutaj ludzie umierają, są zaginieni - zaznaczył.

Zdaniem aktywistki Urszuli ze Stowarzyszenia Egala, w tej chwili przemoc, agresja i niechęć eskalują. - Ta skala nienawiści i niezrozumienia rośnie - przyznała działaczka.

Wolontariusze na granicy polsko-białoruskiej

Katarzyna i Iza pomagają imigrantom od kilku miesięcy. Wcześniej pracowały przy zbiórkach ubrań i jedzenia, które zanoszono do koczujących w lesie ludzi.

- Ostatnio mieliśmy np. sytuację z trójką chłopaków, bitych, pogryzionych przez psy, z siniakami, ze skręconą nogą. Jeden z nich ma 16 lat. To wiek mojego syna. Dla mnie to było najtrudniejsze, kiedy musiałam zostawić go w lesie, odwrócić się i odejść - tłumaczyła Iza z Fundacji Bezkres.

Gdy rozpoczął się kryzys, w pomoc zaangażowanych było nawet kilkaset osób. Dziś jest ich zdecydowanie mniej. Tak samo jak darów. Zobacz cały materiał wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości