Jak ten świąteczny czas spędzają osoby, które osiedliły się w Polsce lub mają polskie korzenie? Jakie tradycje przemycili na polski grunt?
Wielu z nich nie miało umowy, ubezpieczenia czy prawa do urlopu.
"Tutaj ludzie umierają, są zaginieni".
Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką zorganizowała wyjątkową akcję. Kampania "Silniejsi Razem" ma na celu uświadomienie pracodawcom, jak wiele korzyści płynie z zatrudniania imigrantów i uchodźców.
"Zagrożenie dla jej życia".
Katarzyna Błażejewska-Stuhr i Maciej Stuhr pojechali na granicę polsko-białoruską, by wesprzeć koczujących tam uchodźców z Bliskiego Wschodu. Małżonkowie nie chcieli bezczynnie przyglądać się tragedii migrantów. Interwencja przyniosła określone rezultaty, dlatego żona aktora postanowiła powtórzyć wyprawę. Tym razem towarzyszyły jej Maja Staśko i Monika Tomaszewska.
Katarzyna Błażejewska-Stuhr wraz z mężem, Maciejem Stuhrem pojechała do Hajnówki, by spotkać się z imigrantami. Ostatecznie stali się pełnomocnikami czwórki Syryjczyków, których historię usłyszeli. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl opowiedziała, co zobaczyła na granicy polsko-białoruskiej. "Nie jestem w stanie tego emocjonalnie przyjąć" - powiedziała.
Mieszkańcy Suchego Boru od ponad tygodnia organizują pomoc dla uchodźców, którzy pojawili się w ich miejscowości. Przekazują potrzebującym odzież, zabawki i żywność. Afgańczycy są wdzięczni Polakom, że dali im dach nad głową. A jak wygląda sytuacja w innych ośrodkach dla uchodźców? Czy są tam warunki, by przyjąć kolejnych imigrantów?
Historię Pani Oksany poznała cała Polska. Gdy poczuła się źle w pracy, pracodawca zapakował ją w samochód i odwiózł ... do sąsiedniego miasta, gdzie zostawił ją na ławce i wezwał policję do rzekomo pijanej kobiety. Z kamerą Dzień Dobry TVN postanowiliśmy sprawdzić jak dziś czuje się Pani Oksana, a w studiu Dzień Dobry TVN, o sytuacji ukraińskich pracowników w Polsce rozmawialiśmy z Miroslavą Keryk z Fundacji „Nasz wybór” - specjalistką ds. migracji i społeczności ukraińskiej w Polsce.
Elena Sudina przyjechała do Polski razem z synem. Uciekli z Ukrainy przed piekłem wojny i nie mieli ze sobą nic poza dwiema walizkami oraz sprzętem fotograficznym. Szybko okazało się, że Pani Elena nie może znaleźć innej pracy niż sprzątanie czy sprzedaż owoców. Ukrainka postanowiła nakręcić film dokumentalny "Mieszkam tu, bo kocham", w którym pokazuje, że że imigranci nie zawsze przyjeżdżają do Polski, by tylko brać. Chcą również dawać coś od siebie, bo kochają Polskę.
Imiradio to internetowa stacja radiowa, w której pracują ochotnicy-obcokrajowcy. Praca w stacji jest dla nich sposobem na integrację, ćwiczenie języka oraz poznanie kultury Polski i krajów, z których pochodzą współprowadzący. Audycje prowadzone są w różnych językach, a słuchacze kontaktują się z prowadzącymi za pomocą portali społecznościowych. Z jakimi problemami spotkali się po przyjeździe do Polski?
Pani Anna i Pani Kamila zakochały się w Algierczykach. Obie pary postanowiły wziąć ślub w Polsce. Partnerzy kobiet przekroczyli granicę kraju, zostali zatrzymani i w tej chwili przebywają w ośrodku w Białymstoku. Czy spodziewali się, że spotkają ich takie problemy? Obecnie w całej Europie mamy do czynienia z falą niechęci w stosunku do obcokrajowców, w szczególności wyznających Islam. Czy kobiety miały nieprzyjemności ze względu na to, kogo pokochały? Wielu obcokrajowców zawiera związki z Polkami w celu otrzymania polskiego obywatelstwa. Jak takie związki kontrolowane są przez urzędników? W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym radca prawny Przemysław Ligęzowski.
Brytyjczyk Patrick Ney i Amerykanin Jonathan L. Ramsey przeprowadzili się do Polski w 2010 roku. Czy zakochali się w Warszawie od pierwszego wejrzenia? Co wkurza ich w Polakach? Wyobrażają sobie powrót do ojczyzny? W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym, jak wygląda ich życie w naszym kraju.
Sonia Nandzik od lat pracowała dla organizacji rządowych lub społecznych, zawsze marzyła by pracować dla ludzi. Kilka tygodni temu podjęła odważną decyzję i spełniła swoje marzenia - wyruszyła na granicę serbsko-węgierską by pomagać uchodźcom w obozach przesiedleńczych. Z jakich krajów pochodzą uchodźcy, którym pomaga? Czy miewa momenty kryzysowe, kiedy traci poczucie sensu swoich działań?
W Gdańsku powstała Rada Imigrantów, w jej skład wchodzi 12 wolontariuszy z różnych stron świata, którzy pomagają Polakom i imigrantom znaleźć płaszczyznę porozumienia. O tym, jak zmienia się postrzeganie obcokrajowców w Polsce na przestrzeni lat, rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Karol Lilianą Lopez pochodząca z Kolumbii i Awsem Kinanim z Tunezji.
Pod koniec sierpnia Polak pracujący na Wyspach został skatowany przez kilku nastolatków. W wyniku brutalnego pobicia 40-latek zmarł. Dlaczego doszło do tej sytuacji? Czy zmienił się stosunek Brytyjczyków do Polaków po Brexicie? Zapytaliśmy o to Mateusza Zarembę, politologa i socjologa oraz Damiana Wawrzyniaka, doradcę kulinarnego, który mieszka w Anglii.
Amnesty International przeprowadziło eksperyment, w ramach którego posadziło na przeciwko siebie dwie osoby, by przez 4 minuty patrzyły sobie w oczy. Jedna z nich była uchodźcą, druga obywatelem Europy. Jak reagujemy patrząc drugiemu człowiekowi prosto w oczy? Które miejsce w rankingu tolerancji wobec uchodźców zajmuje Polska? Naszymi gośćmi były Aleksandra Górecka i Katarzyna Wac.
Gośćmi w kuchni Dzień Dobry TVN były dziś trzy panie: Leyla Elsanova z Czeczenii, Betelehem "Bety" Wdneh z Etiopii i Jarmiła Rybicka – koordynatorka projektu "Kuchnia Konfliktu". Zobaczcie na czym ma polegać ten innowatorski projekt. Jak myślicie, uda im się dotrzeć przez żołądek do serc Polaków? :)
W studio gościliśmy pisarkę Tanyę Valko, która przez ponad 20 lat mieszkała w krajach arabskich. Arabistka była również świadkiem zmian, jakie spowodowała między innymi arabska wiosna. Jak na przestrzeni lat zmieniło się życie w Libii i Tunezji? Czy nasze obawy przed falą imigrantów są słuszne? Czy Tanya Valko chciałaby tam jeszcze wrócić?
"Mam nadzieję, że Wy nigdy nie doświadczycie wojny, będziecie zawsze bezpieczni i nie będziecie widzieli martwych. Życzę każdemu człowiekowi na świecie pokojowego życia" - to słowa Emgiyan, bohaterki reportażu Bianki Zalewskiej ukazującego codzienne życie w targanej wojną Syrii. Czy ludzie, z którymi spotkała się nasza reporterka, chcą wyemigrować do Europy? O wojnie, imigracji i państwie islamskim rozmawialiśmy z Bianką Zalewską i, mieszkającym od 25 lat w Polsce, Hajarem Bahrim.
Małgorzata i Radosław Leniarscy postanowili przyjąć pod swój dach uchodźców. W ich domu od trzech tygodni mieszka Selam ze swoim małym synkiem. Dlaczego małżeństwo podjęło tę decyzję i jakie mieli w związku z tym obawy? Z rodziną i Selam o jej planach na najbliższą przyszłość rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Urszula Chincz.
W kolejnym odcinku programu „Kobieta na krańcu świata” Martyna Wojciechowska wyruszyła do… Paryża, w którym żyje bardzo wielu imigrantów. Próbują żyć po europejsku, jednak bardzo wielu nie chce rezygnować ze swoich tradycji. Ekipa Martyny nie zawsze była mile widziana. Są takie części miasta, gdzie nie lubią ekip filmowych. Z jakiego powodu? Więcej o pobycie Martyny w Paryżu dzisiaj o 11.00 na antenie TVN.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś Aslı Erdoğan. Turecka pisarka i działaczka na rzecz ochrony praw człowieka, która poszukując prawdy dziennikarskiej zmuszona była uciec ze swojej Ojczyzny. Dlczego przybyła do Krakowa i przed czym chciała się schronić? Z jakich powodów została zwolniona ze swojej pierwszej pracy? Autorka wielu powieści, powiedziała nam także, czy planuje kiedykolwiek wrócić do Turcji. Jak jej zdaniem możemy pomóc uchodźcom?
W ostatnich tygodniach wiele się mówi o fali imigrantów płynących do Europy głównie z Syrii. W Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarza programu "Uwaga!" Endy Gęsinę-Torresa, który przez wiele dni przemieszczał się razem z uchodźcami. Ile kilometrów szedł razem z nimi? Kim są ci ludzie i przed czym uciekają? Czy liczą się z niechęcią Europejczyków? Czy zdają sobie sprawę, że w wielu krajach europejskich będą musieli się dostosować do życia w "nowym świecie"? Jakiej pomocy oczekują imigranci? Jakie jest prawdopodobieństwo, że wraz z falą uchodźców, Państwo Islamskie wprowadzi terrorystów na nasze tereny?
Od początku roku do Europy przybyło już ponad 500 tysięcy uchodźców. Około 12 tysięcy z nich ma, wg. Komisji Europejskiej, trafić do Polski. Czy Polacy są gotowi na taką sytuację, czy jesteśmy skłonni udzielić schronienia i pomocy imigrantom? O tym, czy w związku z narastającymi falami imigracji muzułmańskiej, także tej ekonomicznej, mamy się czego obawiać jako Polacy i chrześcijanie dyskutowali, w studiu Dzień Dobry TVN, Manuela Gretkowska, Kamil Kamiński i Endy Gęsina-Torres.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychologa Aleksandrę Kamińską, która na co dzień pracuje z uchodźcami. Kim naprawdę oni są i czego od nas oczekują? Jakiej pomocy potrzebują? Z jakimi obawami wiąże się potencjalna niechęć do syryjskich imigrantów? Czy Polacy są skłonni pomagać potrzebującym , czy przyjęlibyście uchodźcę pod swój dach?
Oksana i Nikolaj przyjechali do Polski w kwietniu tego roku. Wówczas po raz pierwszy odwiedzili Dzień Dobry TVN . Jak od tamtego czasu zmieniło się ich życie? Gdzie się zamieszkali? Czy znaleźli pracę? I czy udało im się otworzyć szkołę tańca?
W trzecioligowym klubie piłkarskim - LZS Piotrówka grają piłkarze z całego świata. Prezes ugrupowania zaprasza do Piotrówki chłopaków z Senegalu, Brazylii, Kamerunu czy Ghany. Po co to robi? Kaprys inwestora czy inwestycja w klub? Dlaczego nie szuka nowych piłkarzy wśród Polaków? Jak piłkarze z egzotycznych zakątków świata czują się w Polsce? Co ich skłoniło, że przyjechali akurat do Piotrówki? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Ireneusza Strychacza, prezesa LZS Piotrówka, Matheusa Siqueirę-Brazylijczyka, od 3 miesięcy mieszka w Polsce i Galdino Luiza Mendesa Juniora – Brazylijczyka, który mieszka w Polsce już od 10 lat.
Agnieszka wyjechała do Meksyku na wymianę studencką. Postanowiła tam zostać. Iberystka i socjolożka obecnie pracuje na planach seriali. Na czym dokładnie polega jej praca? Czy jej zajęcie jest dochodowe? Jak wygląda jej dzień? W jakich produkcjach udało się Polce zagrać? Z dziennikarzem Dzień dobry TVN Ksawerym Kalickim porozmawiała Agnieszka Wieczorek, mistrzyni drugiego planu.