Gorące tematy

Andrzej Pągowski o grafice TVN-u z symbolem "Victorii": "To rodzaj amunicji"

Gorące tematy

Aktualizacja:

- Kultura i sztuka potrzebują wolności i niezależności. Wtedy powstają najlepsze dzieła. Ograniczenia, zakazy i cenzura niszczą sztukę. Dlatego potrzebujemy wolnych mediów, a nie Matrixa – tłumaczył Andrzej Pągowski, publikując na Instagramie swoją najnowszą pracę, czyli logo TVN z symbolem "Victorii". O jego twórczości i misji porozmawialiśmy z artystą w Dzień Dobry Wakacje.

Andrzej Pągowski wspiera walkę o wolne media

Andrzej Pągowski to ceniony artysta i grafik, który za pośrednictwem swojej twórczości komentuje polską rzeczywistość. Jego ostatnia praca stała się hitem Internetu. Przerobione logo TVN-u udostępniają w sieci kolejni artyści i dziennikarze, dołączając do grona osób, które postanowiły walczyć o wolność mediów w Polsce. Czy spodziewał się, że jego przesłanie poruszy tysiące osób?

- Nie spodziewałem się, że ten komentarz tekstowy tak zapadnie. On teraz jest podawany jak mantra. Napisałem to emocjonalnie. W momencie, gdy dociera do mnie, że to, co mi strasznie przeszkadzało w młodości, moje pokolenie, które nie mogło mówić otwartym głosem, tylko musiało udawać, dziś jako doświadczony człowiek nagle stoję w takiej samej sytuacji. Może dojść do tego, że nie będę mógł znowu wszystkiego tak powiedzieć, jakbym chciał - podkreśla Andrzej Pągowski w Dzień Dobry Wakacje.

I dodaje, że plakat ten jest rodzajem amunicji. Tak samo jak było w przypadku chociażby grafiki "Konstytucja" czy "Błyskawica", które są amunicją do protestów.

Andrzej Pągowski o swojej twórczości

- Zawsze komentowałem. Moje plakaty nie były ilustracją do filmu, a pewnymi komentarzami dla publiczności. Chcieliśmy powiedzieć: "Zobaczcie, tego nie wolno, ale my coś tam ukrywamy". Tak było z misiem z zaklejonym pyszczkiem czy niektórymi plakatami do Kieślowskiego. To były takie komunikaty – mówi artysta. – Gdy oglądam swoje plakaty na wystawach, to widzę, że są takim dziennikarskim zapisem czasów – dodaje Pągowski.

Posłuchaj całej rozmowy z artystą w materiale wideo.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości