Jednoczesne zakażenie koronawirusem i grypą. Jak się uchronić? "To zjawisko bardziej częste, niż o tym mówimy"

Zakażenie grypą i koronawirusem
Jednoczesne zakażenie koronawirusem i wirusem grypy
Źródło: Dzień Dobry TVN
W Izraelu i Hiszpanii potwierdzono przypadki "gryporony" (zwanej po angielsku fluroną). To jednoczesne zakażenie wirusem grypy i koronawirusem SARS-CoV-2. Co wiemy na temat tej choroby? Jak przebiega? Na pytania odpowiadał w Dzień Dobry TVN Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Flurona - czy grozi Polakom?

Po angielsku nazywana jest fluoroną, po polsku to gryporona. Chodzi o połączenie grypy i zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Do podwójnego zakażenia doszło między innymi w Izraelu. Podobne przypadki niestety występują także w Polsce.

- To zjawisko bardziej częste, niż o tym mówimy. Nakładają się dwie fale zachorowań - mamy teraz typowy okres grypowy i rosnącą liczbę zachorowań na koronawirusa. Rzadko to wykrywamy, bo testowanie dotyczy głównie COVID-19. Jeśli wynik testu jest dodatni, nie diagnozujemy już dalej - powiedział dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

- Przebieg jest ciężki. To nasilone zapalenie płuc. Wirus grypy atakuje płuca, ale w inny sposób niż koronawirus. To zazwyczaj kończy się zapaleniem płuc, często z potrzebą pomocy respiratora - tłumaczył nasz rozmówca.

Porady dietetyków

DD_20211025_Makaron_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Ketchup domowy czy sklepowy?
Ketchup domowy czy sklepowy?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Pyszne, ale takie… uzależniające
Pyszne, ale takie… uzależniające
Najbogatsze źródła witaminy
Najbogatsze źródła witaminy
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier?

Czy można łączyć szczepionkę przeciwko grypie i COVID-19?

Zakażenie koronawirusem oraz grypą daje podobne objawy, czyli zainfekowanie górnych dróg oddechowych oraz problemy z oddychaniem. Jedynym sposobem na rozróżnienie i zdiagnozowanie tych chorób jest przeprowadzenie odpowiednich testów diagnostycznych - bez nich nie uzyska się jednoznacznej odpowiedzi. 

- Testy w kierunku grypy robi się łatwo - tak samo jak w przypadku koronawirusa. Robimy wymaz z nosa czy gardła i wystarczyłoby tę samą wymazówkę użyć do dwóch testów. Są już testy, które na jednej kasetce zawierają testy na COVID-19 i grypę - mówił dr n. med. Paweł Grzesiowski.

- Moja sugestia i stanowisko grup eksperckich jest takie, żeby nie zapominać o szczepieniu przeciwko grypie. Teraz jest tym bardziej zalecane. Szczepionki można podać jednoczasowo, nie ma przeciwskazań - przestrzegał ekspert.

Koronawirus w Polsce

Obecnie najbardziej niepokojącym wariantem w Polsce jest Omikron, który ma dużą zdolność zarażania. Występuje on coraz powszechniej w Europie, mimo, iż dominującym wariantem wciąż jest Delta. Badacze obawiają się momentu spotkania się dwóch wariantów na jednym obszarze, zwłaszcza, że są one uznawane przez WHO za najgroźniejsze. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości