Gorące tematy

Jednoczesne zakażenie koronawirusem i grypą. Jak się uchronić? "To zjawisko bardziej częste, niż o tym mówimy"

Gorące tematy

Autor:
Oskar
Netkowski
Jednoczesne zakażenie koronawirusem i wirusem grypy

W Izraelu i Hiszpanii potwierdzono przypadki "gryporony" (zwanej po angielsku fluroną). To jednoczesne zakażenie wirusem grypy i koronawirusem SARS-CoV-2. Co wiemy na temat tej choroby? Jak przebiega? Na pytania odpowiadał w Dzień Dobry TVN Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Flurona - czy grozi Polakom?

Po angielsku nazywana jest fluoroną, po polsku to gryporona. Chodzi o połączenie grypy i zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Do podwójnego zakażenia doszło między innymi w Izraelu. Podobne przypadki niestety występują także w Polsce.

- To zjawisko bardziej częste, niż o tym mówimy. Nakładają się dwie fale zachorowań - mamy teraz typowy okres grypowy i rosnącą liczbę zachorowań na koronawirusa. Rzadko to wykrywamy, bo testowanie dotyczy głównie COVID-19. Jeśli wynik testu jest dodatni, nie diagnozujemy już dalej - powiedział dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

- Przebieg jest ciężki. To nasilone zapalenie płuc. Wirus grypy atakuje płuca, ale w inny sposób niż koronawirus. To zazwyczaj kończy się zapaleniem płuc, często z potrzebą pomocy respiratora - tłumaczył nasz rozmówca.

Porady dietetyków

Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Czy można łączyć szczepionkę przeciwko grypie i COVID-19?

Zakażenie koronawirusem oraz grypą daje podobne objawy, czyli zainfekowanie górnych dróg oddechowych oraz problemy z oddychaniem. Jedynym sposobem na rozróżnienie i zdiagnozowanie tych chorób jest przeprowadzenie odpowiednich testów diagnostycznych - bez nich nie uzyska się jednoznacznej odpowiedzi. 

- Testy w kierunku grypy robi się łatwo - tak samo jak w przypadku koronawirusa. Robimy wymaz z nosa czy gardła i wystarczyłoby tę samą wymazówkę użyć do dwóch testów. Są już testy, które na jednej kasetce zawierają testy na COVID-19 i grypę - mówił dr n. med. Paweł Grzesiowski.

- Moja sugestia i stanowisko grup eksperckich jest takie, żeby nie zapominać o szczepieniu przeciwko grypie. Teraz jest tym bardziej zalecane. Szczepionki można podać jednoczasowo, nie ma przeciwskazań - przestrzegał ekspert.

Koronawirus w Polsce

Obecnie najbardziej niepokojącym wariantem w Polsce jest Omikron, który ma dużą zdolność zarażania. Występuje on coraz powszechniej w Europie, mimo, iż dominującym wariantem wciąż jest Delta. Badacze obawiają się momentu spotkania się dwóch wariantów na jednym obszarze, zwłaszcza, że są one uznawane przez WHO za najgroźniejsze. 

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości