Gorące tematy

500 zł na wakacje. Co musisz zrobić, żeby dostać bon turystyczny?

Gorące tematy

EyeEmMarcin Daraz / EyeEm/ Getty Images

Jeszcze tego lata ma być wypłacany bon turystyczny. Czym jest nowe świadczenie? Kto będzie mógł z niego skorzystać? Gdzie będzie można nim płacić? Jak złożyć wniosek? Sprawdź przydatne informacje na temat 500 plus na wakacje.

Bon turystyczny - komu przysługuje

Celem ustawy o Polskim Bonie Turystycznym jest wsparcie polskich rodzin oraz branży turystycznej, która szczególnie ucierpiała z powodu koronawirusa.

Bon turystyczny będzie przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 plus. Świadczenie w formie bonu - w wysokości 500 zł - będzie przysługiwało osobom pobierającym świadczenie wychowawcze 500 plus oraz dla dzieci umieszczonych w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. W przypadku dzieci niepełnosprawnych świadczenie będzie dwa razy wyższe i wyniesie 1000 zł.

Bon nie będzie miał formy gotówkowej, środki nie będą wpłacane na konta rodziców. Będzie to cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z którego rozliczać będą się mogli przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które zarejestrują się w Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon turystyczny - jak złożyć wniosek

Bon będzie można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku 500 plus. Zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Na razie aktywacja nie jest możliwa. Ustawa o polskim bonie turystycznym nie weszła jeszcze w życie. Czekać jeszcze na podpis prezydenta.

Bon turystyczny - gdzie wykorzystać

Bon będzie można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także na obozie sportowym lub rekreacyjnym. Bon ma objąć imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Bon 500 zł na wakacje - do kiedy ważny

Bonem będzie można płacić wielokrotnie do 31 marca 2022 roku.

Według Ministerstwa Rozwoju z bonu skorzysta ok. 6,5 mln dzieci w wieku do 18 lat. Wartość pomocy sięgać będzie 3,5 mld zł.

Zobacz wideo: Agroturystyka. Pomysł na wakacje? Porady Michała Cessanisa

Zobacz też:

Joanna Koroniewska pokazuje zdjęcia w bikini. "Wiem, jak wyglądam i najważniejsze, że ja taką siebie LUBIĘ"

Martyna Wojciechowska ponownie rusza na kraniec świata: "Kobieta, do której lecę, jest absolutnie wyjątkowa"

Ania Kalczyńska wybrała aktywne wakacje w otoczeniu natury. "Dookoła pusto, pięknie i ponadczasowo"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, www.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

Pozostałe wiadomości