Podróż ze zwierzakiem. Jak przygotować pupila do długiej trasy?

Pupil jedzie na majówkę
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wielkimi krokami zbliża się majówka i krótkie wyjazdy z rodziną, dziećmi, a także czworonogami. Podróż samochodem czy pociągiem z domowym pupilem to jednak nie lada wyzwanie. Ważny jest nie tylko komfort zwierzaka, ale również bezpieczeństwo. Jak robić to z głową? O tym opowiedział nam Michał Dąbrowski, behawiorysta.

Planowanie podróży ze zwierzakiem

Planując podróż z naszym czworonogiem – czy to na majówkę, czy zbliżające się wielkimi krokami wakacje – warto się do niej przygotować. Przede wszystkim należy pamiętać, że im szybciej zaczniemy przyzwyczajać zwierzaka do wyjazdów, tym lepiej będzie je znosić. Zatem już od szczeniaka możemy wybierać się z psem lub kotem na krótkie wyprawy, nie tylko do weterynarza.

- Remedium na strach czworonoga to zabieranie go na krótkie wycieczki samochodem. Jeżeli nasz pies ma ulubiony park lub las, warto zrobić kilka podjazdów w takie miejsce i pokazać, że trasa samochodem prowadzi do przyjemności – powiedział behawiorysta.

Aby zadbać o spokój naszego pupila w samochodzie lub pociągu, możemy także uczyć go relaksu poprzez trening leżenia na posłaniu lub kocu. Mniejszym psom możemy zafundować także odpowiednie dla nich transportery, w których będą mogły się poczuć bezpieczniej. Co więcej, pupil, przebywając w samochodzie, powinien być zapięty w pasy i bezpieczne szelki, które obudowują klatkę piersiową, w pociągu zaś zazwyczaj wymagany jest kaganiec i smycz.

- Dobrze byłoby mieć specjalny transporter w pociągu. Zabudowana przestrzeń sprawi, że pupil czuje się bezpieczniej, a nogi przechodniów nie robią na nim wrażenia - dodał.

Czworonogi w podróży kontra choroba lokomocyjna

Co robić w dniu podroży? Choć metod jest wiele, wszystko zależy od tego, w jak długą trasę wybieramy się z pupilem. Jeżeli jest to krótka droga, najlepiej nie karmić psa przed wyjazdem, lecz już na miejscu. W przypadku długiej trasy warto robić przystanki, podczas których damy pupilowi małe ilości karmy oraz wodę. Istotny jest także czas na spacer.

Niektóre zwierzaki, tak jak i ludzie mają choroby lokomocyjne. W takich sytuacja warto skonsultować wcześniej z lekarzem weterynarii sposób działania. Pomocne będą nie tylko leki, ale także praca behawioralna.

- Należy ustalić z lekarzem, co nasz pies może zażywać, żeby się uspokoił jeśli się stresuje przed wyjazdem – powiedział.

Producenci gadżetów dla pupili wymyślili także podróżne transportery, wózki i plecaki. Jak przyznaje ekspert, są one przydatne, jednak należy korzystać z nich wtedy, gdy naprawdę jest do ku temu potrzeba. Pamiętajmy, że czworonogi to nie zabawki, które możemy wozić w wózkach jak lalki.

- Jeżeli mamy małego psa, który nie da rady przejść długiego dystansu, wtedy taki wózek może nam posłużyć. Ale tylko wtedy gdy jest taka potrzeba, jest uzasadnienie zdrowotne lub kondycyjne – dodał.  

Ponadto kupując sprzęt dla zwierzaka, uwagę należy zwrócić na lekkość transportera, łatwość czyszczenia, a przede wszystkim na trwałość wykonania.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East New

podziel się:

Pozostałe wiadomości