Podziemne życie dzikich zwierząt. Marcin Kostrzyński na tropie borsuków

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Marcin Kostrzyński na tropie borsuków i lisów
Marcin Kostrzyński na tropie borsuków i lisów Dzień Dobry TVN
wideo 2/34

Marcin Kostrzyński zaprosił kamery Dzień Dobry TVN na ekscytujący spacer po Dolnym Śląsku tropem rodziny borsuków. Dziennikarz i miłośnik przyrody od dłuższego czasu przygląda się podziemnemu życiu tych dzikich zwierząt. Jak wyglądają nory borsuków?

Na tropie dzikich zwierząt

Marcin Kostrzyński to dziennikarz, leśnik oraz miłośnik dzikiej przyrody, który od lat obserwuje zwyczaje zwierząt. Ekspert opowiedział widzom Dzień Dobry TVN o codzienności tego niezwykłego gatunku, jakim jest borsuk. Jak powszechnie wiadomo, część ssaków na czas jesieni i zimy zapada w sen, jednak ta praktyka nie dotyczy borsuków.

- Dlaczego zwierzę śpi? Bo jest za zimno, nie chce tracić energii i nie ma jedzenia, ale jak jest ciepło, nieograniczony zasób pysznego żarła, to one nie zasypiają – zaczął Marcin Kostrzyński.

Wiosenne zwyczaje borsuków

Okazuje się, że na czas wczesnej wiosny borsuki są bardzo zajęte – zajmują się systemem nor, które kopią w pobliżu pól kukurydzy. Tam tworzą swoje legowiska, które wyściełają kwiatem nawłoci. Taki "podziemny domek" ma kilka wejść i często jest współdzielony z innymi gatunkami – borsuki nie obawiają się towarzystwa lisów lub jenotów.

Marcin Kostrzyński swoje obserwacje tych zwierząt oparł m.in. na nagraniu z kamery robota, którego sam skonstruował. "Mechaniczny borsuk" jest w stanie sprawdzić, co dzieje się pod ziemią, nie ingerując w codzienność zwierząt.

- Skąd ja wiem, jak wyglądają nory borsuka? A to jest fascynujące. To bywają całe labirynty, one kopią pokoleniami. [...] Prawdziwy kompleks nor potrafi mieć 30 wejść i kilkaset lat - dodał ekspert.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz więcej:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: DDTVN

Pozostałe wiadomości