Zwierzęta

Wskakują na szafki, otwierają lodówkę i kosze na śmieci. Jak poradzić sobie z psem żarłokiem?

Zwierzęta

Misiu wychodzi na spacer głównie po to, żeby zdobyć pożywienie, Diablo potrafi zjeść wszystko, w tym owoce i warzywa, jak i rzeczy, które wcale nie są dla niego zdrowe. Właścicielce Valkirii trudno jest zaś wskazać jakikolwiek produkt, którego jej suczka nie chciałaby zjeść. Skąd biorą się psy żarłoki i jak sobie z nimi radzić?

Pies-żarłok

Magdalena Sokolnicka, bohaterka materiału naszych reporterów, zaadoptowała Misia ponad rok temu. Ówcześni właściciele chcieli oddać go do schroniska. Jak przyznaje Magda, dieta Misia opierała się na chlebie z margaryną, przez co piesek ważył osiem kilo więcej.

Gdy się u mnie trochę zadomowił, zaczął wytrącać mi talerze z rąk z jedzeniem. Okazało się, że Misiu lubi wszystko i mógłby jeść od rana do wieczora cały czas

- dodała.

Monika Bałuszek opiekuje się Syberem, Izzy i Diablo, którym także nie brakuje apetytu. Psy potrafią bowiem otworzyć każdą szafkę, a nawet lodówkę. Diablo w poszukiwaniu jedzenia wskakuje również na szafki.

Pierwszą jego akcją było otwarcie lodówki i zjedzenie 3-kilogramowego tortu czekoladowego mojego syna po urodzinach. Skończyło się weterynarzem i płukaniem żołądka

- dodała Monika.

Zdradziła także, że aby poskromić apetyt swoich psów, musiała w domu zadbać o odpowiedni system zabezpieczeń.

Innym pupilem, który lubi zjeść jest 1,5-roczna suczka rasy Bull Terrier, Valkiria .

Jeśli chodzi o jej żarłoczność, jest niesamowita pod względem warzyw i owoców. Uwielbia też kiszone ogórki, kiszoną kapustę

- przyznała opiekunka, Agnieszka Dobrosielska. Suczka nie pogardzi też masłem i serem. Zdarzyło jej się zjeść za jednym razem połowę miesięcznego zapasu, a nawet karmę dla szczurów, co później odbiło się na jej zdrowiu. Aby powstrzymać Valkirię przed nadmiernym obżarstwem, Agnieszka musi na noc zamykać kuchnię. Wymyśliła też system ostrzegający - na puszce w suchą karmą stawia metalowe naczynia i jak tylko pies chce się dobrać do jedzenia, pojemniki spadają, a dźwięk uderzenia o posadzę alarmuje wszystkich domowników.

Skąd bierze się taki apetyt u psa?

Jagna Kudła, doktor nauk weterynaryjnych, behawiorysta, wyjaśniła w programie, że przyczyn nadmiernego apetytu u naszych pupili może być naprawdę wiele.

Z jednej strony to mogą być problemy wrodzone, genetyczne

- powiedziała ekspertka. Przykład? Labradory i ich krzyżówki mają wadę genetyczną, która sprawia, że rasy te nigdy nie odczuwają sytości.

Wzmożony apetyt może być także objawem chorób, takich jak: zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki, cukrzyca czy choroba Cushinga. Na jakie przyczyny jeszcze wskazała dr Kudła? Obejrzyj cały materiał:

Zobacz także:

Ile tygodni musi mieć szczeniak, aby go oddać?

Tłuszczak u psa – przyczyny, objawy i leczenie. Co to jest tłuszczak?

Ewa Zgrabczyńska - jak żyje dyrektorka zoo, która uratowała sławne tygrysy? "Nazywają mnie wariatką od kotów"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Mierzejewska

Reporter: I. Kaczyńska, E. Owczarek

Pozostałe wiadomości