Zwierzęta

"Psa nie należy wycierać ręcznikiem". Jakie jeszcze błędy popełniamy podczas pielęgnacji czworonoga?

Zwierzęta

Autor:
Nastazja
Bloch
Sezon na brudne spacer trwa - jak zadbać o psią sierść jesienią i zimą?

Okres jesienno-zimowy to najgorsza pora zarówno dla czworonogów, jak i ich właścicieli. Deszcz, śnieg, błoto i odciśnięte łapy w całym mieszkaniu. Jak radzić sobie z mokrymi i brudnymi psimi nóżkami? Kiedy i jak często myć naszego pupila? Na te pytania odpowiedziała Małgorzata Adamczyk, groomer.

Jak zadbać o psią szatę w okresie jesienno-zimowym?

Utrzymanie sierści psa w dobrej kondycji wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych przez cały rok. Wiele osób popełnia błąd i rezygnuje z fryzjera czy kąpania swojego pupila w okresie jesienno-zimowym. Wskutek tego kondycja jego skóry i włosia może się drastycznie pogorszyć, a doprowadzenie ich do porządku dopiero wiosną będzie utrapieniem dla psa i jego właściciela. Dlaczego? Brak szczotkowania prowadzi do kołtunienia i zbijania się włosa, co w połączeniu z wilgocią prowadzi do jego filcowania, a to z kolei do odparzeń i chorób skóry. Szczególne problemy mogą pojawić się u ras długowłosych jak york, maltańczyk, hawańczyk. Podstawą zimowej pielęgnacji jest zatem regularne czesanie.

Właściciele popełniają sporo błędów jeśli chodzi o kąpiele piesków. Począwszy od tego, że pies powinien być zaznajomiony z kąpielą, czyli kwestie behawioralne. Powinniśmy najpierw oswoić go z tym czego ma się spodziewać. Kolejne błędy to nieodpowiednie kosmetyki, niektórzy używają tych przeznaczonych dla ludzi. Mamy inne pH skóry, więc pieskom zaburzymy równowagę kwasowo-zasadową skóry, stanie się bardziej podatny na infekcje bakteryjne i pasożytnicze

Jak często myć psa?

Jeśli zastanawialiście się, jak często myć swojego pupila, odpowiedź nie będzie prosta. Wszystko zależy od rasy. Są psy, które kąpieli wymagają mniej więcej co 10 dni (np. maltańczyki, czy yorki) oraz takie, u których zabieg pielęgnacyjny może być rzadszy (teriery). W przypadku kundelków znacznie ma ich szata.

Ważne jest także wysuszenie okolic klatki piersiowej, uszu oraz szyi pieska, aby nie doszło do zapalenia płuc, czy przewiania węzłów chłonnych. Co więcej, sierść lub włosy psa możemy suszyć klasyczną suszarką. - Właściciele po spacerach wycierają je ręcznikiem, robiąc kołtuny. Staramy się psa odsączać – podsumowała.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości