Porady

Czym nie wolno karmić psa? "Otyłość skraca mu życie o dwa lata"

Porady

Autor:
Oskar
Netkowski
Czym nie karmić psa?

Żywienie psa jest bardzo ważnym i odpowiedzialnym zadaniem, leżącym w gestii jego opiekuna. Od tego, jaki sposób odżywiania wybierzemy dla czworonoga, zależy jego prawidłowy wzrost, rozwój, funkcjonowanie w wieku dorosłym oraz komfort w okresie starzenia. Jak żywić psa na różnych etapach życia, by cieszył się dobrym zdrowiem i samopoczuciem?

Czego nie może jeść pies?

Pokarm dla naszego psa powinien być w pierwszej kolejności świeży. Zepsute jedzenie może mu poważnie zaszkodzić. Jak przestrzega Agnieszka Cholewiak-Góralczyk, weterynarz i dietetyk zwierzęcy, nie dzielmy się z czworonogami również czekoladą, alkoholem, kawą, herbatą, winogronami i rodzynkami, świeżym ciastem drożdżowym, i jakimkolwiek produktem zawierającym ksylitol.

- Pamiętajmy, że to, co dajemy psom, powinno być zbilansowane. Planujmy karmienie, a nie, że zostaną nam ziemniaki po obiedzie i wrzucamy je do miski. Nie róbmy takich rzeczy, bo możemy psa przekarmić - apelowała Agnieszka Cholewiak-Góralczyk.

- W Polsce dużo psów ma nadwagę i otyłość - to duży problem, psy cierpią tak jak ludzie i też mogą cierpieć na cukrzycę. Otyłość wg badań skraca im życie o dwa lata - dodała.

Restauracja dla ludzi ze specjalnym, dodatkowym menu dla psów
Restauracja dla ludzi ze specjalnym, dodatkowym menu dla psów Źródło: Dzień Dobry TVN

Jaką dietę wybrać dla psa?

Agnieszka Cholewiak-Góralczyk uczula, aby zadbać o dietę szczeniaka, który trafia pod naszą opiekę. Musi ona zapewnić mu prawidłowy wzrost i rozwój. Małe psy rosną szczególnie intensywnie między 3. a 6. miesiącem życia. Z kolei u starszego psa, podobnie jak u człowieka, wraz z wiekiem zmienia się tempo metabolizmu, czyli przemiany materii. Pies senior trawi pokarm znacznie wolniej niż pies dorosły. Ma on także mniejszy apetyt. Właśnie dlatego duża ilość karmy podanej na raz, może stworzyć problemy takie jak przeciążenie przewodu pokarmowego, co skutkuje gorszym trawieniem i mniejszą przyswajalnością składników odżywczych.

- Ja jestem orędowniczką diet przygotowywanych przez opiekunów w domu i takie diety - oczywiście jeśli są prawidłowo zbilansowane - uważam za najzdrowsze. Jednak jeśli ktoś nie ma czasu na przygotowywanie posiłków samodzielnie, to może skorzystać z pełnoporcjowych karm o dobrej jakości. Najlepiej mokrych. Warto wzbogacać dietę pupila kawałkiem świeżego warzywa bądź owocu np. jabłka, banana. Im produkt mniej przetworzony, tym lepiej dla naszego psa. Ludzcy dietetycy jasno mówią ludzkim pacjentom - im mniej przetworzone posiłki, tym lepiej, dlaczego więc w diecie zwierząt miałoby być inaczej?! - mówiła weterynarz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości