Zwierzęta

Papuga nimfa – jak ją oswoić, hodować i rozmnażać?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Papuga nimfa – jak ją oswoić?

Papuga nimfa to jeden z najczęściej wybieranych przez polskich hodowców gatunków. Decyduje o tym nie tylko ciekawy wygląd tego ptaka – występuje w różnych odmianach barwnych, ale również łatwość w hodowli i kontaktowość. Nimfy mogą mieszkać zarówno w wolierze wewnętrznej, jak i zewnętrznej, o ile jest ona zadaszona.

W środowisku naturalnym papuga nimfa występuje w Australii. Pierwszej wzmianki w Europie o tym gatunku pojawiły się w roku 1770, w związku z wyprawą po wschodnim wybrzeżu Australii zorganizowaną przez Jamesa Cooka. Nimfa żyje w dużych stadach na terenach zalesionych, z dostępem do świeżej wody. Wykazuje dużą odporność na zmienne warunki atmosferyczne.

Zobacz wideo: Na tropie głuszca...

Na tropie głuszca…
Na tropie głuszca… Głuszce to ptaki, których populacja bardzo się zmniejszyła. Pracownicy Nadleśnictwa Wisła starają się je ratować. Źródło: Dzień Dobry TVN

Papuga nimfa – oswajanie

Nimfa to papuga, która szybko się oswaja w młodym wieku. Dorosłe osobniki są terytorialne i z reguły źle znoszą zmianę miejsca. To bardzo ważna informacja, biorąc pod uwagę fakt, ile żyje papuga nimfa. W odpowiednich warunkach może żyć od 15 do 20 lat. Decyzja o zakupie papużki nimfy jest zatem zobowiązaniem na długi czas. Oswajanie polega przede wszystkim na spędzaniu czasu z podopiecznym i mówieniu do niego. W ten sposób ptak uczy się rozpoznawać nasz głos, a z czasem zaczyna go naśladować. Zwłaszcza samce mają zdolność do powtarzania słyszanych dźwięków. Odgłosów papugi nimfy nie można jednak porównać z mową ludzką, nie są to tzw. papugi gadające. Wykazują natomiast zdolność do nawiązywania silnych i trwałych relacji z człowiekiem, co czyni z nich wspaniałych pupili domowych.

Papuga nimfa – hodowla

Rozważając zakup papugi nimfy, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że najlepiej czują się one w stadach. Wymiary klatki dla dwóch papug nimf powinny mieć ok. 1,2 m², przy założeniu 2 m wysokości. Woliera może być zewnętrzna, ale musi być wówczas wyposażona w zadaszenie, pod którym ptaki będą mogły się schronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Papużka nimfa żyjąca w domu powinna mieć możliwość swobodnego latania po mieszkaniu. Klatkę dla papugi nimfy należy wyposażyć w poidło i karmnik oraz żerdki służące do siedzenia, które powinny znajdować się na różnych wysokościach – na pewno w okolicach karmnika, pojnika i uchwytów na warzywa i owoce. W wolierach zewnętrznych żerdki mogą być ogrzewane do 20–25℃. Dzięki temu ptaki będą mogły ogrzewać się w zimie. Jeśli zaś chodzi o żywienie papug nimf, to jego podstawą są różnego rodzaju ziarna: proso, owies, nasiona traw – mogą być częściowo dojrzałe i skiełkowane. Na co dzień najlepiej karmić papugi nimfy witaminowymi pokarmami dla małych papug dostępnymi w sklepach zoologicznych. Ponadto ważnym składnikiem diety papugi nimfy jest wapno ptasie i ossa sepia. Co jeszcze jedzą papugi nimfy? Warzywa i owoce w niewielkiej ilości, a także produkty białkowe, np. sproszkowane mleko czy odżywki dla niemowląt.

Papugi nimfy – rozmnażanie

Papugi nimfy są bardzo troskliwymi rodzicami – ich rozmnażanie nie jest kłopotliwe. Do lęgów należy wybierać zdrowe osobniki i we właściwym wieku, czyli najlepiej takie, które ukończyły 1,5 roku. Zbyt wczesne rozmnażanie może zakończyć się niepowodzeniem i kłopotami dla hodowcy, gdyż niedoświadczone, młode papugi nie zawsze będą umiały prawidłowo zająć się potomstwem. Nimfy, które skończyły 18 miesięcy, są w pełni gotowe do tego, aby zostać rodzicami. Konieczna do rozmnażania jest budka lęgowa. W wolierach zewnętrznych należy je rozwiesić pod koniec kwietnia, z kolei w wewnętrznych rozwieszenie budek trzeba połączyć ze zwiększonym dostępem światła. Wymiary idealnej budki lęgowej to:

  • długość: 25 cm,
  • szerokość: 25 cm,
  • wysokość: 40 cm,
  • średnica otworu wejściowego: 9 cm.

Boczne drzwiczki ułatwiają kontrolę lęgów. Budkę lęgową zawieszamy w spokojnym miejscu. Papuga nimfa – a dokładnie – samiec sprawdza budkę i jeśli ją zaakceptuje, wabi do niej głośnym śpiewem samicę. Po pewnym czasie (minimum tydzień) papuga nimfa składa pierwsze jajo. W jednym lęgu może być ich ok. 5–7, a w przypadku starszych ptaków – nawet 9. Młode wykluwają się po 18 dniach inkubacji, samodzielne stają się po ok. 4 tygodniach, ale nadal są dokarmiane przez ojca. Oddzielić od rodziców można je po 8 tygodniach, zaobrączkować należy w 7. dniu życia, obrączką 5,5. Przed lęgami profilaktycznie należy podać przyszłym rodzicom rozpuszczone wapno. Natomiast w okresie lęgów podajemy miękką karmę dla papugi nimfy – gotowane jaja kurze, kaszę kukurydzianą czy ryż, a także startą marchew i jabłko. Do wody można dodać sok z pomidorów.

Papuga nimfa – choroby

Chora papuga nimfa staje się osowiała, wykazuje brak apetytu i zainteresowania otoczeniem, mogą się również pojawić ubytki w upierzeniu. Najczęściej występującymi chorobami w populacji nimf są schorzenia wątroby, nerek oraz układu rozrodczego. Problemem są także pasożyty jelitowe oraz grzyby i bakterie, które atakują głównie młode osobniki. Ponadto występować mogą także: biegunka, wymioty, zapalenie spojówek, katar, zaparcia jaj. Niepokojące objawy u papugi nimfy, mogące wskazywać na choroby, należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Nimfa to papuga o bardzo łagodnym usposobieniu. W przeciwieństwie do innych papug nie wykazuje agresji nawet względem mniejszych ptaków. Jej hodowla również nie jest trudna, ale dobry hodowca powinien wiedzieć wszystko o papugach nimfach.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Vesna Peric/Getty Images

Pozostałe wiadomości