Zwierzęta

Żółw grecki – najważniejsze informacje dla hodowców

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk

Żółwie greckie cieszą się coraz większą popularnością wśród miłośników zwierząt egzotycznych. Warto poznać najważniejsze zasady dotyczące karmienia i hodowli.

Żółw lądowy grecki to roślinożerny gad, hodowany w terrariach. Choć opieka nad nim nie wymaga specjalistycznej wiedzy, warto znać podstawowe zasady na temat diety i karmienia.

Zobacz wideo: Sekretne życie żółwi

Sekretne życie żółwi
Sekretne życie żółwi Źródło: Dzień Dobry TVN

Co to jest żółw grecki? Podstawowe informacje

Żółw grecki to gatunek gada, zamieszkujący teren basenu Morza Śródziemnego. Najczęściej występuje w takich krajach jak Grecja, Francja, Turcja, Włochy, Bułgaria, Albania, Rumunia, Hiszpania, Macedonia oraz państwa dawnej Jugosławii. Często można je spotkać także na niektórych wyspach, np. na Sycylii, Sardynii, Balearach, Elbie oraz Korsyce. Żółwie greckie są zwierzętami lądowymi i odżywiają się roślinami. Największą aktywność przejawiają na wiosnę, jesień oraz w lecie. W zimie śpią zakopane głęboko w ziemi.

Cechą charakterystyczną żółwia greckiego jest jego wygląd. Pancerz grzbietowy, zwany potocznie skorupą, jest silnie uwypuklony i lekko rozszerza się w jego tylnej części. Kolor ma lekko żółtawy lub jasnobrązowy – podobnych barw jest jego część brzuszna. Przednie kończyny żółwi greckich posiadają pięć pazurów, natomiast tylne cztery. Ogon zakończony jest dużą łuską. Hodowcy często zadają sobie pytanie, ile żyje żółw grecki. Wiele zależy od warunków bytowych oraz sposobu odżywiania. Inaczej to wygląda w przypadku osobników żyjących na wolności, ale średnia długość życia żółwia greckiego wynosi około 40 lat. To bardzo długo w stosunku do najpopularniejszych zwierząt domowych (psy i koty), choć inne gatunki żółwi potrafią dożywać nawet do 100 lat i więcej.

Jak wyposażyć terrarium dla żółwia greckiego?

Terrarium żółwia greckiego powinno być odpowiednio wyposażone, aby zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do jego środowiska naturalnego. Przez większą część roku zwierzęta powinny przebywać w dobrze zabezpieczonych wybiegach, a na świeżym powietrzu można je trzymać między późną wiosną a wczesną jesienią. W pozostałym czasie żółwie greckie powinny zimować. Opiekunowie muszą zadbać o jak największe terrarium, wykonane z materiału odpornego na wilgoć oraz zapewniającego łatwe utrzymanie czystości i dezynfekcję. W tym przypadku najlepiej sprawdza się terrarium typu szuflada. Jego wysokość powinna wynosić około 50 cm, aby uniemożliwić ucieczkę. Idealna długość to 8-krotność długości pancerza, a szerokość to jego 4-krotność.

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia terrarium jest podłoże dla żółwia greckiego. Zalecana jest darń, czyli wycięta wraz z korzeniami trawa. Domek zwierzęcia można także wyłożyć korą sosnową i sianem. Najważniejsze, aby wyściółka jak najbardziej przypominała podłoże występujące w naturalnych warunkach. Ponadto, nie powinna utrudniać ruchów zwierzęcia, nie pleśnieć, nie pylić oraz zapewniać pełną swobodę kopania i zagrzebywania.

Jeśli chodzi o rodzaj oświetlenia, żółwie greckie najlepiej czują się przy świetle słonecznym. Dlatego należy im zapewnić jak najczęstszy kontakt ze światłem naturalnym. Jednakże nie zawsze jest taka możliwość i wtedy trzeba posiłkować się lampami. Idealny model powinien składać się z żarówki typu lustrzanka, która emituje temperaturę nie wyższą niż 40℃. Nie mniej ważna jest świetlówka lub żarówka kompaktowa, wysyłająca promienie UVA i UVB, które są bardzo ważne dla żółwi greckich, gdyż biorą udział w syntezie witaminy D.

Terrarium dobrze podzielić na dwie strefy: wilgotną, w której żółwie będą mogły odpoczywać, oraz gorącą i suchą, w której będą mogły się wygrzewać. Jeśli chodzi o wilgotność, powinna wynosić 70–75%. Ważne, aby pamiętać o codziennym spryskiwaniu całego terrarium wodą o temperaturze pokojowej, która będzie kojarzyła się zwierzętom z rosą. Dlatego najodpowiedniejszym momentem na rozpylanie wodnej mgiełki jest poranek. Jeżeli hodowcy posiadają małe żółwiki, nie mogą zapomnieć o zwiększaniu wilgotności w terrarium. Pominięcie tego aspektu może skutkować krzywiczymi zmianami na ciele zwierząt.

Karmienie żółwia greckiego

Jednym z najważniejszych elementów opieki nad żółwiem greckim jest jego żywienie. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że są to zwierzęta całkowicie roślinożerne, dlatego ich dieta musi być dostosowana do możliwości trawiennych ich przewodu pokarmowego. Wiedza o tym, czym karmić żółwia greckiego powinna być dość szczegółowa i uwzględniać pokarmy, których wybitnie trzeba się wystrzegać (mięsa, jajka, sery, makaron, owoce). Co jedzą żółwie greckie? Głównym źródłem ich pożywienia są rośliny łąkowe, chwasty i zioła. Dobrze, aby były urozmaicone i miały odpowiedni stosunek wapnia do fosforu. Zwierzęta powinno się karmić takimi roślinami jak: liście truskawek, czarnej porzeczki, koniczyna, pokrzywa, mniszek lekarski, babka szerokolistna i lancetowata, powój polny, cykoria podróżnik, pięciornik gęsi. Dietę warto uzupełnić roślinami suszonymi, zwłaszcza jesienią i późnym latem. Od czasu do czasu żółwiom można podać również warzywa (np. marchewkę, pomidora, dynię).

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego:  Richard Bailey/Getty Images

Pozostałe wiadomości