Zwierzęta

Opieka nad chomikiem w domu

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Karma dla chomika

Odpowiedź na pytanie, jak dobrze opiekować się chomikiem, wcale nie jest taka prosta. Jak każde zwierzę, ma on swoje własne wymagania, które trzeba spełnić, by był zdrowy i szczęśliwy. Dowiedz się, jak właściwie należy się nim zajmować.

Chomik należy do podrodziny gryzoni z wielkiej rodziny chomikowatych, do której zalicza się prawie 300 gatunków. Do dalekich krewnych chomików zalicza się m.in mysz domową czy myszarkę leśną.

Zwierzęta te posiadają szesnaście zębów (dwa siekacze, sześć trzonowców), które są rozstawione zarówno na górze, jak i na dole. Zęby chomika rosną przez całe życie, dlatego aby nie doszło do przerostu i zranień, musi je ścierać o twardy pokarm. Chomik posiada charakterystyczne worki policzkowe, które znajdują się po obu stronach warg. Co szczególnie interesujące, gdy ulegną one napełnieniu, mogą przekroczyć podwójny obwód głowy. Chomik wykorzystuje je do transportu pożywienia. Żołądek chomika ma dwie komory, w pierwszej następuje wstępne trawienie, w drugiej – głównej, ostateczne trawienie spożytego pokarmu. Opieka nad chomikiem dżungarskim, syryjskim i bengalskim wygląda bardzo podobnie.

Zobacz video: Nie grab liści, są domem dla wielu zwierząt

Nie grab liści, są domem dla wielu zwierząt
Nie grab liści, są domem dla wielu zwierząt Jesienią pod liśćmi chronią się małe zwierzęta. Dlatego coraz więcej miast decyduje się, by ich nie grabić. Źródło: Dzień Dobry TVN

Opieka nad chomikiem domowym

Mówi się, że chomik to doskonały pomysł na pierwsze zwierzątko dla dziecka i jest w tym sporo racji. Są przecież malutkie, kochane, a co również istotne – niedrogie w utrzymaniu. Jeśli odpowiednio się nim zaopiekujesz – mogą dożyć nawet sędziwego, jak na chomika, wieku 5 lat. Żeby jednego do tego doszło, musisz wiedzieć, jak właściwie się o niego troszczyć.

Żeby chomik był oswojony i przyjaźnie nastawiony do właściciela, należy się z nim regularnie bawić. Z czasem polubi też pieszczoty w postaci głaskania, choć początkowo może na nie reagować gryzieniem – zachowanie takie powinno z czasem minąć, zwierzę musi się po prostu przyzwyczaić do zapachu właściciela.

Co oczywiste, musisz zacząć od zakupu odpowiedniego zwierzęcia i stworzenia mu przytulnego domku. Najlepiej wybrać chomika, który ma od czterech do siedmiu tygodni, bo najłatwiej je oswoić, gdy są jeszcze maleńkie.

Chomik – opieka i pielęgnacja

Klatka chomika również musi zostać odpowiednio przystosowana do jego potrzeb. Bardzo ważne jest, by umieścić w niej specjalną sypialnię. Możesz kupić drewniany domek w sklepie zoologicznym lub przygotować ją samodzielnie, na przykład wycinając otwór w tekturze. Chomik sam będzie tam znosił pogryzione kawałki tektury i tak samodzielnie stworzy sobie legowisko. Oczywiście nigdy nie załatwi się on we własnym łóżku, dlatego tak stworzona sypialnia może mu służyć bardzo długo.

Co ważne, podłoże klatki powinno być wyłożone trocinami, tak by dno było całkowicie przykryte. Trociny powinno się zmieniać co najmniej raz tygodniu, a w lecie należy to robić częściej. Jeśli zaniedbasz te czynności w pomieszczeniu, wkrótce zacznie unosić się nieprzyjemny zapach. Do trocin warto dodać dokładnie rozdrobnioną ligninę, chomik wprost uwielbia się w niej zakopywać.

Jak dobrze opiekować się chomikiem?

Chomik powinien mieć dostęp do zabawek, które będzie mógł gryźć. Będzie to dla niego doskonała zabawa, a przy okazji bardzo zdrowa czynność dla jego zębów. Możesz na przykład kupić specjalny gryzak w sklepie albo wykorzystać to, co z pewnością masz pod ręką – chomiki uwielbiają tekturowe rolki pozostałe po papierze toaletowym i ręczniku papierowym. Słynną zabawką dla chomika, która z pewnością sprawi mu dużo radości, jest oczywiście kołowrotek. Jeśli posiadasz dużą klatkę, możesz również umieścić w niej sprężynę, którą będzie służyła do wchodzenia na piętro, a także plastikową rurę, po której będzie mógł zjeżdżać.

Ostatnio popularnością cieszą się także plastikowe kulki, które działają na zasadzie kołowrotka, ale równocześnie pozwalają chomikowi swobodnie poruszać się po domu. Chomik nie wyjdzie z tej zabawki, dzięki czemu nie pogryzie kabli i mebli.

Opieka nad chomikami – prawidłowe karmienie

Najlepiej podawaj swojemu chomikowi specjalną karmę dla tego zwierzęcia raz lub dwa razy na dzień. Dla chomika bardzo zdrowe będzie, jeśli dodatkowo wzbogacimy jego dietę o owoce i warzywa. Pamiętaj jednak, że gdy dajesz mu coś po raz, to koniecznie powinna być to niewielka ilość, by jego organizm mógł się spokojnie przyzwyczaić do nowego pożywienia. Warto także podawać chomikowi różne orzeszku, suchą kukurydzę i niełuskane ziarna słonecznika.

Chomik potrzebuje też oczywiście dostępu do świeżej pitnej wody, żeby mu to zapewnić, zawieś w klatce poidło na takiej wysokości, by było ono dostępne dla chomika, ale równocześnie nie dotykało trocin (woda będzie sprawiała, że będą one gniły, co może skutkować nawet chorobą zwierzątka). Dużej ilości wody będzie potrzebować przede wszystkim chomik karmiony suchą karmą, jeśli zapewni się mu dużą ilość warzyw i owoców – to one wypełnią naturalną potrzebę nawodnienia.

Jak widać, opiekowanie się chomikiem wcale nie należy do trudnych zadań, ale wymaga zaangażowania i wiedzy. Co ważne – wcale nie musisz dokonywać wielkich inwestycji, by twoje zwierzątko było szczęśliwe, wystarczy odrobina sprytu i kreatywności, wtedy opieka nad chomikiem będzie czystą przyjemnością.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Sol de Zuasnabar Brebbia/Getty Images

Pozostałe wiadomości