Czym charakteryzuje się chomik syryjski? Zasady hodowli

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Wrona filozofka
Wrona filozofka
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Co u żubrów piszczy?
Co u żubrów piszczy?
Połączyła je miłość do zwierząt
Połączyła je miłość do zwierząt
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
 Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?
Chomik syryjski to niewielki gryzoń, który bardzo często hodowany jest jako zwierzątko domowe. W odpowiednich warunkach może stać się doskonałym towarzyszem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Czym wyróżniają się chomiki syryjskie i jak należy o nie dbać?

Chomik syryjski czy dżungarski? Przed taką decyzją staje wiele osób zastanawiających się nad wyborem odpowiedniego dla siebie gryzonia. Wszystko zależy od preferencji. Należy jednak pamiętać, że chomiki syryjskie są nieco większe. Ponadto uważa się, że zazwyczaj łatwiej je oswoić, choć kwestia ta w dużej mierze zależy od indywidualnego podejścia do zwierzęcia.

Jak wygląda chomik syryjski?

Przeciętny chomik syryjski ma 15–18 cm długości i waży od 100 do 170 g. Wyróżnia się przy tym lekko wydłużonym ciałem, silnymi nogami oraz krótkim ogonem. Temperatura ciała chomików syryjskich to średnio 36,3–37,5 st. C. Co ciekawe, zwierzęta te charakteryzują się wyjątkowo wysokim tętnem, które wynosi od 380 do 412 uderzeń serca na minutę.

Podstawowym rodzajem włosia gryzonia jest krótka sierść. Istnieje jednak szczególna odmiana, czyli chomik syryjski długowłosy, która zgodnie z nazwą charakteryzuje się długim futrem. Oprócz tego spotykane są gryzonie satynowe (z gładką i lśniącą sierścią) oraz rex (sierść jest gęsta i lekko kręcona). Wszystkie nietypowe odmiany są wynikiem selekcji w hodowlach chomików syryjskich.

Gryzoń występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Najczęściej spotykana jest sierść złota, beżowa, kremowa lub brązowa. Oprócz tego można wyróżnić m.in.:

  • chomika syryjskiego czarnego,
    • chomika syryjskiego białego,
      • chomika syryjskiego szarego,
        • chomika syryjskiego czarno-białego.

          Jak rozpoznać płeć chomika syryjskiego? Kwestia ta nie jest zbyt skomplikowana – u samców odległość między odbytem a ujściem dróg moczowych jest o wiele większa niż u samic.

          Ile żyje chomik syryjski?

          Niestety zwierzęta te nie są długowieczne. Średnia długość życia chomika syryjskiego to około 2 lat. Jeżeli jednak zapewni mu się dobre warunki, może dożyć nawet 4–5 lat.

          Co może jeść chomik syryjski?

          Pożywienie gryzoni jest zróżnicowane i zmienia się w zależności od pory roku. Należy przy tym wiedzieć, że zwierzętom warto podawać zarówno świeży, jak i suszony pokarm.

          Podstawą menu są ziarna zbóż. W sklepach zoologicznych można kupić specjalne karmy stanowiące mieszankę nasion. Ponadto dietę warto urozmaicić warzywami (np. marchewką) i owocami (np. jabłkami, bananami czy gruszkami). Chomiki syryjskie jedzą też zioła, np. liście koniczyny czy nagietka. Gryzonie muszą mieć stały dostęp do świeżej wody.

          Jak oswoić chomika syryjskiego?

          Oswajanie chomika syryjskiego to proces, który wymaga nieco cierpliwości. Przez pierwsze 2–3 dni najlepiej zostawić gryzonia w spokoju. Po tym czasie można spróbować dać mu jakiś smakołyk do jedzenia z ręki. Warto pamiętać, że w obecności chomika syryjskiego zalecane są spokojne i delikatne ruchy. Gdy gryzoń zacznie chętnie podchodzić do wyciągniętej ręki, można delikatnie go pogłaskać.

          Kolejnym krokiem oswajania chomika syryjskiego jest wyjmowanie z klatki. Należy zrobić to niezwykle delikatnie. Jeżeli zwierzę stanie się niespokojne i będzie uciekało, trzeba włożyć je z powrotem do klatki, a za jakiś czas spróbować ponownie. Po kilku próbach chomik syryjski powinien stać się bardziej ufny.

          Jaka klatka dla chomika syryjskiego będzie najlepsza?

          Odpowiednia klatka dla chomika syryjskiego to podstawa domowej hodowli. Trzeba bowiem zwrócić uwagę na potrzeby zwierzęcia i zapewnić mu jak największy komfort. W związku z tym wymiary klatki dla chomika syryjskiego to minimum 80 x 40 cm. Mniejsza przestrzeń może być powodem frustracji i agresji zwierzęcia.

          Akcesoria dla chomika syryjskiego

          W klatce oprócz miski na pokarm oraz poidełka powinno znajdować się kilka innych akcesoriów. Najważniejsze z nich to:

          • domek dla chomika syryjskiego – najlepiej wykonany z drewna i dostosowany do gabarytów gryzonia,
            • kołowrotek dla chomika syryjskiego – trzeba zwrócić uwagę na to, aby biegające w nim zwierzę miało prosty kręgosłup. Zakłada się, że optymalna średnica urządzenia to 28 cm,
              • piaskownica dla chomika syryjskiego – mogą nią być np. niewielka doniczka lub pudełko,
                • dodatkowe zabawki dla chomika syryjskiego (np. tunele, drabinki czy schodki).

                  Należy odpowiednio przygotować wybieg, na którym chomik syryjski będzie mógł spędzać czas poza klatką. Taka przestrzeń powinna być odpowiednio ogrodzona i zabezpieczona.

                  Ile kosztuje chomik syryjski?

                  Cena chomika syryjskiego zależy od miejsca zakupu, jednak najczęściej wynosi 15–40 zł. Warto pamiętać, że najlepiej kupić chomika syryjskiego z hodowli lub ze sprawdzonego sklepu zoologicznego. Zwierzątko można również zaadoptować.

                  Zobacz też:

                  Zobacz wideo: Ta wiewiórka niczym chomik magazynuje orzeszki w policzkach

                  Autor: Adrian Adamczyk

                  Źródło zdjęcia głównego: Paul Starosta/Getty Images

                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości