Małopolskie: Chomiki zablokują budowę autostrady S7?

Chomik europejski to duży gryzoń zamieszkujące tereny wschodniej Europy i zachodniej Azji. Można go spotkać na polach, kopie głębokie nory i żyje samotnie. Jest zwierzęciem aktywnym nocą i zapadającym w sen zimowy. Chomik europejski jest pod ścisłą ochroną, w wielu krajach Europy uznany został za gatunek zagrożony wymarciem. Z tego powodu ekolodzy chcą wstrzymania prac budowlanych przy jednym z odcinków autostrady S7, gdzie stwierdzono obecność tych zwierząt.

Chomiki europejskie osiągają nawet 30 centymetrów długości, a ich ogony mogą mierzyć kolejne 6 centymetrów. Gryzoń ten jest gatunkiem roślinożernym, dlatego jego podstawowym pokarmem są nasiona i części roślin. Na zimę gromadzi spore zapasy zboża. Chomik europejski nie stroni również od owadów czy ślimaków. Zebraną żywność przenosi do nory w torbach policzkowych.

Zwierzęta domowe i dzikie

Sonia Maciuszek
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Wrona filozofka
Wrona filozofka
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Co u żubrów piszczy?
Co u żubrów piszczy?
Połączyła je miłość do zwierząt
Połączyła je miłość do zwierząt
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
 Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?

Jak wygląda chomik europejski?

Chomik europejski ma krępe ciało, osiągające długość około 20–34 centymetrów z 3–4-centymetrowym ogonem i małymi, krótkimi kończynami. Masa ciała chomika europejskiego to około 400–700 gram. Gryzoń wyposażony jest w torby policzkowe sięgające aż do barków. Służą one chomikowi do przenoszenia pożywienia i młodych. Jego ciało pokrywa futerko, zazwyczaj brązowe z wierzchu, czarne od spodu. Po bokach, na policzkach, a także za uszami futerko może przybierać barwę żółto-białą, końcówka nosa i stopy są białe. W niektórych obszarach występowania chomiki przybierają umaszczenie żółte, jasnobrązowe, zdarzają się również osobniki czarne. Chomiki europejskie mają 16 zębów, z których najbardziej charakterystyczne są siekacze pozbawione korzeni rosnące przez całe życie gryzonia. Chomik europejski może dożyć 8–10 lat. Największym zagrożeniem są dla niego drapieżniki, zmienne warunki pogodowe, a także wpływ środków stosowanych do uprawy roślin czy uszkodzenia mechaniczne dokonane przez maszyny rolnicze.

Chomik europejski występuje pod wieloma nazwami. Bywa psiaczkiem ziemnym, ziemnym psem, skrzotkiem, suslikiem czy oseskiem. Czasem to tylko hamster lub po prostu chomik.

Tryb życia chomika europejskiego

Chomiki europejskie występują także w Polsce, zamieszkując jej środkowe i południowe obszary. Spotyka się je najczęściej na polach, gdzie mogą wyrządzać szkody w uprawach. Chomik europejski kopie głębokie nory i tunele, przy czym samce i samice zamieszkują osobne nory. Gryzonie te prowadzą nocny tryb życia, chociaż nie oznacza to, że nie można spotkać ich w ciągu dnia. Zimę chomik spędza w najgłębiej położonej norze, zapadając w przerywany sen zimowy. Temperatura ciała zwierzęcia w okresie hibernacji spada do około 5 st. C. Sen przerywany jest okresami aktywności, kiedy chomik żeruje i wydala mocz i kał. Czas hibernacji jest jednocześnie okresem wyjątkowo dużej umieralności z powodu braku pożywienia, rozwoju chorób lub zalania nory. Zaraz po przebudzeniu rozpoczyna się okres godowy, podczas którego samiec wprowadza się do samicy. Ciąża trwa 19–20 dni, a samica rodzi kilkanaście ślepych i gołych młodych. Samiec nie interesuje się potomstwem, które staje się samodzielne po 4 tygodniach. Samica wydaje na świat potomstwo 3 razy w ciągu roku. Chomik europejski jest bardzo waleczny, zaskoczony staje słupka, a w akcie samoobrony potrafi skoczyć nawet na wysokość jednego metra. Nie boi się atakować większe zwierzęta, np. psy. Samiec nie wykazuje agresji w stosunku do samicy, jednak zachowania agresywne widoczne są podczas rui, kiedy dochodzi do walki między samcami. Chomik stara się odstraszyć rywala, stając na tylnych łapach i nadymając torby policzkowe. Jeśli to nie skutkuje, dochodzi do walki między samcami, podczas której chomiki używają swoich siekaczy.

Hodowla chomika europejskiego

Chomiki, zarówno te małe, jak i większe hoduje się w akwariach lub terrariach (60 × 40 centymetrów). Niektórzy hodowcy używają klatek o wąskim rozstawie prętów. Dno pojemnika, w którym przebywa zwierzę, powinno być wyściełane grubą warstwą ściółki, np. trocin (10–15 centymetrów). Wstawianie kołowrotka gwarantuje chomikowi odpowiednią dawkę ruchu, jego duży rozmiar zaś zapobiega zwyrodnieniom i uszkodzeniom kręgosłupa. Należy wystrzegać się małych kołowrotków z dużym odstępem między prętami.

Hodowla chomika europejskiego, podobnie jak innych gatunków, wymaga zapewnienia zwierzęciu licznych kryjówek, dlatego warto wstawić do klatki czy akwarium domki, mosty, tunele i inne elementy (najlepiej wykonane z drewna). Hodowca powinien zapewnić zwierzęciu wieloskładnikową karmę – zboża, susz warzywny, nasiona i orzechy, a także zioła czy gałązki drzew owocowych. Warto podawać żywe bądź suszone owady. Nie zaleca się podawania pieczywa, słodyczy, ziemniaków czy cebuli. Świeże owoce i warzywa należy dozować, nie dopuszczając do ich gnicia. Dobrze jest podawać wapienko dla gryzoni. Wybierając wodę, można użyć przegotowanej lub surowej, należy jednak unikać wody mineralnej (z powodu zawartości mikroelementów). Rozmnażanie chomika w niewoli jest procesem uciążliwym i trudnym, dlatego lepiej z niego zrezygnować.

Zobacz także:

Autor: Bernadetta Jeleń

podziel się:

Pozostałe wiadomości