Pantera mglista ma swoje święto. Co warto wiedzieć o tym pięknym dzikim kocie?

Pantera mglista
Międzynarodowy Dzień Pantery Mglistej. Co warto wiedzieć o tym zwierzęciu?
Źródło: xtrekx/Getty Images
4 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pantery Mglistej. To niezwykłe zwierzę zagrożone jest wyginięciem, a wielkość populacji na świecie wciąż spada. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20230530_Pozytywka_rep_REP
Biblioteka z kotami
Źródło: Dzień Dobry TVN

Międzynarodowy Dzień Pantery Mglistej

Międzynarodowy Dzień Pantery Mglistej obchodzony jest 4 sierpnia i został ustanowiony przez pracowników Fundacji Aspinall. Święto ma na celu podnoszenie świadomości o ginących gatunkach, nie tylko samej pantery mglistej, ale również innych, zagrożonych wyginięciem.

Obecnie szacuje się, że wielkość populacji tego gatunku to około 10 tysięcy osobników, a ich liczba stale spada. Głównym zagrożeniem dla tych kotowatych są polowania oraz wycinka lasów pod plantacje palmy olejowej.

Pantera Mglista - opis gatunku

Pantera mglista nazywana jest również panterą szarą. Jest to gatunek drapieżnego ssaka z podrodziny panter, a zaliczany do rodziny kotowatych. Pierwszy raz zwierzęta te zostały opisane w 1821 roku przez brytyjskiego przyrodnika Edwarda Griffitha. Wspomniane koty występują w małych populacjach na terenie Nepalu, północno-wschodnich Indiach i południowej części Chińskiej Republiki Ludowej. Można je spotkać w tzw. strefie subhimalajskiej.

Pantery mgliste osiągają długość od 28 do 107 cm długości, ale liczonej bez ogona. Ich ogon potrafi osiągać niemal drugie tyle, bo od 61 do 85 cm. Masa ciała zwierząt waha się od 11 do 23 kg, przy czym samce są większe i cięższe od samic. Ich futro jest w kolorach popielatym, szarobrązowym oraz białoszarym, a czoło pokryte jest cętkami. Na policzkach wyraźnie widać prążki, z kolei na karku i grzbiecie - podłużne, czarne linie.

Pantery mgliste prowadzą nocny i dzienny tryb życia, a żywią się głównie małpami i ptakami. Są samotnikami, chociaż w okresie godów łączą się w pary.

Ciekawostki o panterze mglistej

Pantera mglista ma największe kły wśród obecnie żyjących kotowatych. Ich średnia długość wynosi 5,1 cm. Z tego względu są uważane za najbliższych krewnych tygrysów szablozębnych. Ponadto, jako jedyne z dwóch znanych człowiekowi gatunków, potrafią schodzić z drzewa głową w dół. Większość kotów ma z tym problemy. Pantery mgliste aż 95% swojego życia spędzają na drzewach. Są zdolne jadać nie tylko mięso, ale również rośliny i jaja ptaków. Ich długi ogon pomaga nie tylko do balansowania na cienkich gałęziach, ale również wspomaga utrzymanie się na drzewie. Zaobserwowano pantery mgliste, które potrafią utrzymać się na drzewie zaczepione jedynie tylnymi łapami i ogonem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości