Zwierzęta

Jeż domowy – wymagania hodowlane i żywieniowe

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
jeż domowy

Jeż domowy coraz częściej zamieszkuje z człowiekiem. Rosnąca popularność tego gatunku jako domowego pupila sprawia, że wzrasta potrzeba popularyzacji wiedzy na temat potrzeb żywieniowych i hodowlanych jeży. Codzienna opieka nad tym zwierzęciem często wygląda zupełnie inaczej, niż wydaje się przyszłemu opiekunowi.

W Internecie można znaleźć dużo memów, których bohaterami są miłe i słodkie jeże domowe. Obraz utrwalony przez popkulturę może okazać się jednak daleki od rzeczywistego. Decydując się na jeża w domu, trzeba wiedzieć, że to zwierzę mocno niezależne od człowieka, a jego cechą charakterystyczną jest nocny tryb życia.

Jeż domowy - charakterystyka

Gatunek jeża domowego powstał w hodowli. Jest wynikiem skrzyżowania jeża białobrzuchego z północno-afrykańskim. W taki właśnie sposób narodził się jeż pigmejski z charakterystycznym białym brzuszkiem – to cecha pozostała po przodkach. Przedstawiciele tego gatunku zyskują popularność jako domowi pupile. Są to zwierzęta aktywne w godzinach wieczorno-nocnych, zazwyczaj od ok. 20.00 do 6.00, w związku z tym jeż domowy z pewnością nie jest dobrym kompanem dla dziecka.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Nie wykazuje też tak dużej potrzeby kontaktu z człowiekiem jak koty czy psy, które – w przeciwieństwie do jeża – są zwierzętami towarzyszącymi już od bardzo dawna. Oczywiście, są osobniki, które lubią się przytulać do swojego opiekuna, ale zdarzają się również jeże domowe fukające, a nawet gryzące – choć te należą raczej do rzadkości. Niemniej, trzeba wziąć te kwestie pod uwagę, decydując się na wybór specyficznego pupila, jakim jest domowy jeż.

Jeż w domu - ile żyje?

Jeż domowy żyje ok. 5 lat. Długość jego życia uzależniona jest w dużej mierze od jego komfortu, czyli warunków stworzonych przez opiekuna. Bardzo negatywny wpływ na domowe jeże i ich funkcjonowanie ma stres. Nagłe sytuacje stresowe, takie jak wyciąganie z terrarium, noszenie na siłę na rękach czy niepokojenie jeża podczas wypoczynku mogą się stać bezpośrednią przyczyną jego nagłej śmierci. Dlatego też bardzo ważne jest, aby jeż jako zwierzę domowe był hodowany w zgodzie z jego naturalnym trybem życia i osobniczymi upodobaniami.

Kolejna istotna kwestia to zapewnienie jeżowi domowemu właściwej temperatury bytowania. W jego terrarium powinna być ona stale utrzymywana na poziomie 22–24℃. Niebezpieczny jest zarówno wzrost temperatury powyżej 30℃, gdyż grozi zapadnięciem w sen letni (estywacja), jak i jej spadek poniżej 20℃, który z kolei stwarza niebezpieczeństwo zapadnięcia jeża w sen zimowy (hibernacja). W warunkach domowych obydwa przypadki mogą powodować śmiertelne zagrożenie dla jeża.

Jeż domowy - cena

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje jeż domowy. Jego cena to zwykle kilkaset złotych. Jej ostateczna wysokość zależy m.in. od nakładów finansowych hodowcy i wieku jeża. Niestety – wraz z rosnącą popularnością jeży coraz liczniej powstają pseudo-hodowle, których głównym, jeżeli nie jedynym celem jest szybki i łatwy zarobek na zwierzętach, co zawsze odbija się negatywnie na ich zdrowiu i komforcie życia.

Hodowla jeża domowego

Podstawą dobrej hodowli jeża w domu jest stworzenie mu odpowiednich warunków cieplnych oraz terrarium, które będzie stanowiło bezpieczną kryjówkę podczas snu i nieobecności w domu opiekuna. Musi być ono wyposażone tak, aby jeż domowy znalazł w nim wszystko, czego potrzebuje, by czuć się dobrze, czyli:

  • Miski na pokarm i wodę – domowe jeżyki nie potrafią pić z poidła, używają tylko misek;
  • domek dla jeża domowego – kryjówka, w której domowe jeże najchętniej śpią, zwłaszcza gdy włożymy do środka miękkie trociny lub polarowy koc;
  • zabawki – kołowrotek umożliwi jeżowi domowemu wybieganie się w terrarium, powinien on mieć średnicę 28 cm; ponadto pupila zainteresują różnego rodzaju tunele, przez które jeż uwielbia się przeciskać i piłeczki;
  • kuweta – jeż domowy to czyste zwierzątko, które z powodzeniem można nauczyć korzystać z kuwety; żeby jeż mógł swobodnie do niej wchodzić, musi mieć ona niskie krawędzie.

W związku z tym minimalne wymiary terrarium dla jeża domowego to:

  • długość: 100–120 cm;
  • wysokość: 50–70 cm;
  • szerokość: 50 cm.

Takie lokum będzie jednocześnie przytulne oraz zapewni jeżowi w domu odpowiednią przestrzeń. Należy zadbać także o to, aby terrarium było ogrzewane i kontrolować temperaturę panującą wewnątrz. Bardzo ważne w hodowli jeża domowego jest to, aby mógł codziennie swobodnie chodzić po mieszkaniu. Jest to zwierzę ciekawskie i towarzyskie – potrzebuje rozrywki i kontaktu z człowiekiem.

Co jedzą jeże domowe?

Jeż domowy jest z natury owadożercą. W jego diecie powinny się znaleźć robaki – można je kupić w sklepie zoologicznym. Czym jeszcze karmić jeża w domu? Można mu dawać wysokobiałkową suchą i mokrą karmę dla kotów, a także świeże warzywa i owoce. Jedzenie podaje się w porze wieczornej, czyli w czasie godzin aktywności jeży domowych. Ponieważ zwierzę w naturze przemierza duże terytorium, żeby zdobyć pożywienie, karmę można podawać w trakcie swobodnego wybiegu, rozkładając ją na miseczkę w różnych miejscach w mieszkaniu. Będzie to stanowiło dużą atrakcję dla podopiecznego.

Jeż jako zwierzę domowe to spore wyzwanie. Trzeba stworzyć mu odpowiednie warunki, zaakceptować jego nocny tryb życia, a ponadto – znaleźć lekarza weterynarii specjalizującego się w chorobach zwierząt egzotycznych. Jeśli wszystko to zrobimy, możemy zyskać ciekawego kompana codzienności.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Vesnaandjic/Getty Images

Pozostałe wiadomości