Zwierzęta

Dlaczego psy sprawiają problemy? Ekspert: "Pies to jest czas, cierpliwość i empatia"

Zwierzęta

Aktualizacja:

Nie bez powodu mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Chce nas bronić przed złem, wszędzie towarzyszyć, a poza tym zawsze cieszy się na nasz widok. Czasem jednak zwierzak potrafi sprawiać problemy. Jak sobie z nimi radzić? O tym w naszym programie mówił behawiorysta Radek Ekwiński.

Dlaczego psy gryzą w domu rzeczy?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego ich zwierzak gryzie w domu meble, buty czy inne przedmioty. Choć głównym i podstawowym powodem jest młody wiek i ząbkowanie oraz swędzenie dziąseł, istnieją również inne powody.

- Bo może. I nam się wydaje, że to jest banalne, ale kiedy byśmy kucnęli na poziomie podłogi - kiedy przychodzi nasz pies - i zobaczyli, ile tam rzeczy może być atrakcyjne dla psa, ale ich nie widać z naszego poziomu, Wtedy łatwiej jest zabezpieczyć mieszkanie o wszystkie kable i inne 'durnostojki' - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Radek Ekwiński, behawiorysta.

W pewnych przypadkach może być to również wina człowieka, który zapewnia pupilowi zbyt mało rozrywek. Z natury pies jest inteligentny i ciekawy, potrzebuje bodźców oraz stymulacji dla swojego dobrego samopoczucia . Właściciele jednak często nie myślą o tym, że ich przyjaciel może się po prostu nudzić. Czy dlatego właśnie gryzie?

- Dlatego, że zostaje na wiele wiele godzin w domu sam, bo ma za dużo energii, bo jest zbyt bogato karmiony, bo ma za krótkie są spacery, bo nie zostawiamy mu zabawek, które mogą zapewnić potrzebę gryzienia . A węszenie, gryzienie i żucie to są rzeczy po które sięga pies, który chce zneutralizować swój stres i to jest u niego normalne i instynktowne - wyjaśniał nasz gość.

Szczekanie psa

Zdarza się, że właściciele psiaków narzekają na szczekanie. Powody tego zachowania również mogą być bardzo zróżnicowane. Przede wszystkim przy wybieraniu psa należy poczytać o jego usposobieniu, a nie tylko "przygarniać oczami", ponieważ teriery, jamniki czy owczarki niemieckie już takie są - po prostu lubią być głośne. Jeżeli jednak nasz przyjaciel jest innej rasy, powody jego szczekania mogą być inne - nawet nasze zachowanie.

- Szczekają psy lękliwe, które boją się i chcą odstraszyć potencjalne zagrożenie. Ale szczekają też psy dominujące i odważne, które uważają - źle czytając nasze zachowanie - że my potrzebujemy ich ochrony . One zawsze na spacerze wychodzą przed nas, są bardzo pewne siebie i próbują wszystko co może w ich ocenie nam zagrozić odstraszyć szczekaniem - tłumaczył w naszym programie ekspert.

Oduczanie złych nawyków

Każdego psa można oduczyć zachowania, które nam przeszkadza. Choć u szczeniaków jest to łatwiejsze, nawet u adoptowanych ze schroniska czworonogów można zniwelować wady.

- Pies to jest czas, cierpliwość i empatia - podkreślał Radek Ekwiński.

Będzie to wymagało więcej zaangażowania, jednak należy to traktować, jako wspólną przygodę rozwijającą się z czasem, kiedy psiak będzie nabywał zaufania do nas i budował relację.

Obecny w studiu Tropek trafił do schroniska w Celestynowie przestraszony i zabiedzony. Teraz jest wesołym, radosnym, towarzyskim pieskiem, lubi inne psy. Ma około 4 lata i szuka domu.

W celu jego adopcji należy kontaktować się ze schroniskiem w Celestynowie (nr tel. 22 789 70 61).

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości