Jak nauczyć psa aportowania i wykonywania komend? Najważniejsze zasady i instrukcje krok po kroku

Pies aportujący
Jak nauczyć psa sztuczek, aportowania i komend?
Źródło: Alexei_tm/Getty Images
Nauka aportowania, wykonywania sztuczek i komend to wspaniały sposób na spędzenie czasu ze swoim czworonogiem. Psy, które uczą się opanowywania nowych poleceń, potrafią być naprawdę zabawne. Jeśli chcesz nauczyć psa dawania łapy, turlania się i przybijania piątki, musisz uzbroić się w cierpliwość. 

Niektóre psy szybko uczą się nowych sztuczek, inne z kolei potrzebują znacznie więcej poświęceń i cierpliwości ze strony właściciela. Czworonogi różnią się między sobą zdolnościami intelektualnymi i charakterem, co w większości przypadków ma znacznie silniejszy wpływ na czas trwania opanowywania nowych komend, niż sam poziom trudności danej sztuczki. Pamiętaj, że najważniejszą zachętą do kontynuowania nauki jest nagradzanie psa ulubionym smakołykiem, a im dłużej i częściej będziesz ćwiczyć ze swoim pupilem, tym szybciej osiągniesz zamierzony cel. Sprawdź, jak nauczyć psa poszczególnych sztuczek. 

Dalsza część pod artykułem wideo

Głaskanie psa, obopólne korzyści
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak nauczyć psa sztuczek? Najważniejsza zasada 

Do wydawania komend zawsze używaj tego samego głosu – powinien być to neutralny, niezmodyfikowany w żaden sposób ton. Po każdym poprawnie wykonanym zadaniu postaraj się nieco zmienić jego barwę, nie zachowuj się jednak zbyt entuzjastycznie, aby nie rozproszyć pupila, ponieważ w przeciwnym przypadku straci on zainteresowanie i nie będzie już tak skupiony (co znacznie utrudni dalszą naukę). Do chwalenia używaj nieco wyższego tonu głosu, nadal jednak powinien być on spokojny. 

Jak nauczyć psa dawać łapę i przybijać piątkę? 

Komendy "daj łapę" i "przybij piątkę" są najłatwiejsze do opanowania. Większość zwierząt uczy się ich na samym początku przygody ze sztuczkami i wykonywaniem poleceń swoich właścicieli. 

Naukę komendy "daj łapę" lub "łapa" zacznij od wyciągnięcia zamkniętej pięści, w której znajduje się ulubiony smakołyk twojego pupila. Każdą próbę dostania się do niego przy pomocy łapy nagradzaj i chwal. Po kilku udanych próbach dodaj do ćwiczenia komendę głosową i usuń smakołyk z ręki. 

Jeśli twój pies umie już dawać łapę, znacznie łatwiej przyjdzie mu opanowanie komendy "przybij piątkę". Obie sztuczki są dość podobne, jednak w przypadku przybijania piątki od zwierzaka oczekuje się szybkiego podniesienia łapy, dotknięcia ręki właściciela i opuszczenia łapy. Przy komendzie "daj łapę" pies trzyma swoją łapę na wyciągniętej ręce opiekuna znacznie dłużej, jest też ona w innej pozycji – poziomej, a nie pionowej. 

Naukę przybijania piątki zaczyna się od wydania komendy "daj łapę". Następnie wystarczy, że podniesiesz rękę skierowaną palcami do góry (pionowo) i poczekasz, aż pies jej dotknie. Jeśli to zrobi, daj mu nagrodę w postaci ulubionej przekąski. Im szybciej dasz mu smakołyk, tym szybciej pies powinien zabrać swoją łapę. Kolejne ćwiczenia wykonuj już z komendą "piątka" lub "daj piątkę". 

Komenda "turlaj się" – jak nauczyć psa jej wykonywania? 

  1. Zachęć psa do położenia się na podłodze. Jeśli nie chce tego zrobić, spróbuj zachęcić go smakołykiem. 
  2. Kucnij obok leżącego psa i pokaż mu smakołyk trzymany w ręce. Trzymaj go w przeciwnym kierunku nad jego głową tak, aby musiał się obrócić, żeby go dostać. 
  3. Kiedy pies obróci nie tylko głowę, ale też całe ciało, pochwal go, powiedz komendę "turlaj się" i daj mu przekąskę. 

Jak nauczyć psa wykonywania komend "siad" i "leżeć"? 

Nauka komendy "siad" krok po kroku 

  1. Pokaż psu, że trzymasz dla niego w ręce przekąskę – zamknij rękę i umieść ją bezpośrednio przed jego nosem. 
  2. Powiedz komendę "siad". 
  3. Przesuń rękę z przekąską za głowę swojego pupila, tak, aby żeby na nią spojrzeć i spróbować się do niej dostać, musiał usiąść. 
  4. Kiedy pies usiądzie, otwórz rękę i daj mu smakołyk. 
  5. Przesuwanie przekąski nad głowę zwierzaka przestaje być konieczne, kiedy pupil zrozumie, że dostaje smakołyk właśnie za wykonanie polecenia, które brzmi "siad". 

Nauka komendy "leżeć" krok po kroku 

  1. Kiedy pies stoi przed tobą, pokaż mu, że trzymasz w ręce smakołyk, następnie zamknij dłoń.  
  2. Przesuń zamknięta dłoń w stronę nosa psa, następnie pomiędzy łapy zwierzaka i trzymaj ją na podłodze. 
  3. Każde ugięcie barków i przednich łap nagradzaj pochwałą i smakołykiem, otwierając dłoń opartą o podłogę. 
  4. Kiedy pies zacznie obniżać nie tylko przednie, ale też tylnie części ciała, pochwal go. 
  5. Jeśli pies przyjmie pozycję "sfinksa", zacznie opuszczać zad w dół, pochwal go i wydaj komendę "leżeć".  
  6. Ćwiczenie powtórz 3 razy, a w ramach nagrody pochwal psa i zaproponuj mu wspólną zabawę czy pieszczoty. 

Jak nauczyć psa aportowania? Instrukcja krok po kroku  

  1. Do nauki wykorzystaj ulubioną zabawkę psa i postaraj się zwrócić na nią uwagę, kiedy będziesz nią poruszać. Za każdą reakcję zwierzaka poczęstuj go smakołykiem. 
  2. Rzuć aport przed siebie i patrz w jego kierunku. Wydaj pupilowi komendę "aport" albo "przynieś" i czekaj na jego reakcję. 
  3. Jeśli pies się poruszy w kierunku rzuconego przedmiotu, pochwal go. Taka zachęta powinna wystarczyć, aby pies podszedł jeszcze bliżej. Ponownie go pochwal. 
  4. Kiedy pies złapie aport do pyska, kucnij i zawołaj go do siebie. 
  5. Za dobrze wykonane zadanie daj psu smakołyk.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości