Wielki ślimak ze stożkową skorupą znany jest również jako achatina lub ślimak afrykański. Ten niezwykły mięczak może być naszym domowym "pupilem". Agnieszka Laskowska zajmująca się hodowlą ślimaków opowiedziała o tym, dlaczego warto zdecydować się na takie zwierzę i czego potrzebuje. I nie będzie to ser na pierogi.
Hodowla ślimaków afrykańskich
Ślimak afrykański jest o wiele większy od naszego rodzimego winniczka - może dorosnąć nawet do 30 cm. Dorosły osobnik waży do 500 g. Żywią się przede wszystkim roślinami. - Muszą być pozbawione szczawianów, które hamują proces przyswajania się wapnia, który jest niezbędny, by ślimaki budowały swoją muszlę i prawidłowo rosły - mówiła pani Agnieszka. - Cukinia, dynia, papryka, bataty, bakłażany - wymieniała. Dieta tego mięczaka może być naprawdę bogata.
Zwierzęta
Zwierzęta
- Najlepszy sposób suplementowania wapnia to podawanie sepii, czyli kości mątwy - wyjaśniła opiekunka tych zwierzaków. Kość podaje się ślimakom w całości. Nie będą miały problemu z jej zjedzeniem, ponieważ mają swoje malutkie zęby (nazywane tarką).
Ślimak afrykański - czy da się z nim bawić?
Hodowla mięczaków to raczej pomysł dla tych, którzy chcą je obserwować. Ładnie zaaranżowana przestrzeń dla tych zwierząt może być również ozdobą wnętrza. Ślimak nie należy do zwierząt skorych do zabawy. Bardzo słabo widzi, nie słyszy, a świat poznaje głównie przez drgania.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak pani Agnieszka wykorzystała drgania do nawiązania bliższej relacji ze swoimi ślimakami, zobacz powyższe wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Dwa psy, które zarabiają na siebie i swoich opiekunów. Ich wynagrodzenie to zawrotna suma
- Najstarszy pies na świecie. Właścicielka uratowała mu życie. Nie uwierzysz, ile ma lat
- Senior uratował gołębia Miecia. Dziś ptak jest jego przyjacielem: "Codziennie mi towarzyszy w pracy"
Autor: Maria Czarniecka
Źródło zdjęcia głównego: Wojtek Olkuśnik/East News