Ślimaki afrykańskie w domu. Jak hodować te nie niezwykłe mięczaki?

Autor:
Maria
Czarniecka
Ślimak, ślimak pokaż rogi…

Wielki ślimak ze stożkową skorupą znany jest również jako achatina lub ślimak afrykański. Ten niezwykły mięczak może być naszym domowym "pupilem". Agnieszka Laskowska zajmująca się hodowlą ślimaków opowiedziała o tym, dlaczego warto zdecydować się na takie zwierzę i czego potrzebuje. I nie będzie to ser na pierogi.

Hodowla ślimaków afrykańskich

Ślimak afrykański jest o wiele większy od naszego rodzimego winniczka - może dorosnąć nawet do 30 cm. Dorosły osobnik waży do 500 g. Żywią się przede wszystkim roślinami. - Muszą być pozbawione szczawianów, które hamują proces przyswajania się wapnia, który jest niezbędny, by ślimaki budowały swoją muszlę i prawidłowo rosły - mówiła pani Agnieszka. - Cukinia, dynia, papryka, bataty, bakłażany - wymieniała. Dieta tego mięczaka może być naprawdę bogata.

Zwierzęta

To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątkoDzień Dobry TVN
wideo 2/33

- Najlepszy sposób suplementowania wapnia to podawanie sepii, czyli kości mątwy - wyjaśniła opiekunka tych zwierzaków. Kość podaje się ślimakom w całości. Nie będą miały problemu z jej zjedzeniem, ponieważ mają swoje malutkie zęby (nazywane tarką).

Ślimak afrykański - czy da się z nim bawić?

Hodowla mięczaków to raczej pomysł dla tych, którzy chcą je obserwować. Ładnie zaaranżowana przestrzeń dla tych zwierząt może być również ozdobą wnętrza. Ślimak nie należy do zwierząt skorych do zabawy. Bardzo słabo widzi, nie słyszy, a świat poznaje głównie przez drgania.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak pani Agnieszka wykorzystała drgania do nawiązania bliższej relacji ze swoimi ślimakami, zobacz powyższe wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Maria Czarniecka

Źródło zdjęcia głównego: Wojtek Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości