Widok psa w bluzie czy sweterku dziwi coraz mniej osób. Niegdyś postrzegano je jako fanaberię, dziś są jednym z najważniejszych akcesoriów dla czworonogów. Zakładane są w okresie jesienno-zimowym, by chronić psa przed zimnem. Zalecane są zwłaszcza dla psów domowych, które na dwór wychodzą jedynie na krótkie spacery. Przyzwyczajone do ciepła, szybko mogą się przeziębić i zachorować. Dodatkowa ochrona w postaci bluzy dla psa sprawdza się w przypadku małych psów i tych z niewielką ilością sierści.
Zwierzęta
Bluza nie powinna krępować ruchów, ale też nie może być za duża, bo podczas spaceru będzie się przekręcać lub spadać. Zupełnie na bok można odłożyć modele bluz z tiulem, koronką lub z doszywanymi falbankami. Ubranie dla psa powinno być dodatkową ochroną przed zimnem, a nie przebraniem, które w żaden sposób nie zapewni mu izolacji.
Bluza dla psa – kiedy trzeba ją kupić?
Podejmując decyzję o kupnie bluzy dla psa, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę jego rasę. Puszyste i włochate psy nie potrzebują dodatkowej ochrony, która może im jedynie przeszkadzać. Bluza dla psa sprawdzi się w przypadku czworonogów z delikatną sierścią, a także u tych, które zamiast sierści mają włosy. Dodatkowa ochrona przyda się również psom z bardzo krótką sierścią, np. mopsom. Wielu właścicieli kupuje bluzy także dla psów starszych wiekiem.
Często schorowane i słabe, szybciej marzną i potrzebują dodatkowej ochrony. Organizm starszego psa wolniej się regeneruje i słabiej utrzymuje stałą temperaturę ciała. Starsze psy, przebywając w domu, chętniej zakopują się w koce, by cały czas czuć ciepło.
Bluza zakładana psu to dodatkowa izolacja, która chroni go przed zmarznięciem i utrzymuje właściwą temperaturę ciała. Wybierając bluzę, warto zaopatrzyć się w modele na zimne, ale suche dni, a także modele wodoodporne, odpowiednie na deszcz i śnieg. Przy niesprzyjającej pogodzie sprawdzi się bluza dla psa z kapturem, która dodatkowo ochroni jego głowę i uszy przed zimnem.
Bluza dla dużego psa to rzadziej spotykany model, jednak spełnia taką samą funkcję jak dla drobnego yorka. Właściciele dużych psów decydują się na dodatkową ochronę podczas długich wypraw przy niekorzystnej pogodzie. W tym wypadku sprawdzą się bluzy lub płaszcze przeciwdeszczowe.
Bluza dla psa – jaki krój wybrać?
Bluza dla psa powinna spełniać przede wszystkim funkcję ochronną i powinna być dla niego komfortowa. Na nic się zdadzą designerskie modele, jeśli piesek będzie próbował się z niej uwolnić albo schowa się w kąt, demonstrując swoją niewygodę lub niezadowolenie. Nie wszystkie psy tolerują również kaptury. Niezgodę na zakrywanie im głowy i uszu sygnalizują opuszczeniem głowy i lekkim potrząsaniem, które ma je uwolnić od kaptura.
Ważny jest także sposób zapięcia i krój samej bluzy. Modele wymagające skomplikowanego przekładania łapek, wiązania czy zapinania mnóstwa guzików zupełnie nie sprawdzają się na co dzień. Materiał, z którego wykonana jest bluza, powinien być delikatny, miły w dotyku, ale też przewiewny. Bluza psa musi być poniekąd jego drugą skórą, w której chętnie będzie wychodził na spacer, a nawet spędzał czas w domu.
Wybierając bluzę dla psa, należy również wziąć pod uwagę charakter naszego pupila. Nerwowe pieski nie pozwolą na zakładanie im rękawów, dlatego w ich przypadku lepiej sprawdzi się bluza w postaci kołderki, zapinana na zatrzaski lub klamry, która ochroni tułów psa. Cieplejsze modele mają przedłużenia na łapy i szyję. Spokojnym i przyzwyczajonym do ubierania pieskom śmiało można założyć bluzę z rękawami na przednie łapy i z przedłużeniem na tył.
Każdy z modeli wyróżnia się innym zapięciem. W tej kwestii istotna jest długość i rodzaj sierści psa. Mopsy z racji krótkiej i aksamitnej sierści mogą mieć bluzy zapinane na rzepy. W przypadku yorków lub shih tzu sprawdzą się zatrzaski lub klamerki, w które nie będą się plątały włosy psa. Przy dłuższej i delikatnej sierści rzepy stwarzają ryzyko jej przytrzaśnięcia i zaplątania.
Bluza dla psa powinna mieć również miejsce na przypięcie smyczy. Dzięki temu minimalizujemy konieczność obciążania pieska kolejnymi warstwami w postaci szelek lub obroży.
Zobacz także:
- Przytulasz swojego psa? Okazuje się, że to poważny błąd - behawiorystka wyjaśnia, dlaczego
- Pies o niezwykłej woli życia. "Został zakopany żywcem, ale jakimś cudem zdołał nosem rozkopać ziemię"
- Twój pies gryzie meble, niszczy otoczenie i wytrąca przedmioty z rąk? To może być znak, że poświęcasz mu za mało uwagi!
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: FiN85/Getty Images