Ogród

Uprawa i zastosowanie korkowca amurskiego

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Uprawa korkowca amurskiego

Drzewa liściaste w ogrodzie stanowią jego szkielet, na którym opiera się cała kompozycja. Warto wybierać gatunki zarówno odporne, jak i atrakcyjne. Jeśli lubimy oryginalne rośliny, to do wyboru mamy wiele gatunków drzew pochodzących z odległych zakątków świata. Świetnym przykładem jest korkowiec amurski.

Interesujący pokrój, charakterystyczne liście oraz praktyczne zastosowania to cechy korkowca amurskiego. Sprawdźmy, czym dokładnie jest i jak pielęgnować korkowiec amurski. Przekonajmy się, dlaczego warto zrobić mu miejsce w ogrodzie.

Korkowiec amurski – opis

Korkowiec amurski (Phellodendron amurense) to drzewo pochodzące z Azji. Spotkamy go we wschodniej części Rosji, Korei, Japonii, Mandżurii oraz w północnych Chinach. Ten gatunek roślin należy do rodziny rutowatych (Rutaceae) i jest powszechnie uprawiany w wielu miejscach na świecie, także w Polsce.

Korkowiec amurski dorasta do 12 metrów wysokości, a w sprzyjających warunkach nawet do 15 metrów. Podobnej szerokości jest także luźna korona drzewa. Pień jest dosyć krótki, a kora na drzewie gruba i szara. Korkowiec amurski ma charakterystyczne, pierzaste liście nakrzyżległe o długości około 40 centymetrów, jesienią przebarwiające się na żółto. Warto wspomnieć, że rozwijają się późną wiosną i opadają dosyć wcześnie na jesieni. Kwiaty korkowca amurskiego są dwupienne. Drobne, miododajne i pachnące kwiatki pojawiają się w czerwcu. Na żeńskich kwiatach rozwijają się małe owoce o średnicy około 8-10 milimetrów. Z początku są zielone, a później czarne. Warto wspomnieć, że pachną terpentyną, po dojrzeniu zasychają i dosyć długo pozostają na drzewie, czasami nawet do wiosny. Cała roślina pachnie intensywnie i orzeźwiająco. Korkowiec amurski rośnie szybko i może żyć nawet 300 lat.

Uprawa korkowca amurskiego

Nie jest to roślina stwarzająca problemy w uprawie. Wymaga jedynie żyznej, świeżej gleby i ciepłego, słonecznego stanowiska. Lepiej czuje się na podłożu lekko kwaśnym. Ten gatunek drzew dobrze znosi także zimowe mrozy, ale majowe przymrozki mogą być dla niego niebezpieczne. Jeśli gleba będzie zbyt uboga, to korkowiec będzie rósł wolniej i nie osiągnie swojej docelowej wysokości, a będzie jedynie kilkumetrowym drzewkiem. Korkowiec możemy spróbować uprawiać także w cieniu, jednak wówczas jego korona będzie mniej regularna i luźniejsza. Najprawdopodobniej drzewo straci nieco na atrakcyjności. Korkowiec amurski wykazuje wysoką odporność na choroby i szkodniki, ale jest wrażliwy na suszę. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, jak łatwo jest dostać czy wyhodować samodzielnie korkowiec amurski. Sadzonki można kupić w dobrych sklepach ogrodniczych lub szkółkach. Pamiętajmy zawsze, by materiał roślinny był dobrej jakości. Taką gwarancję daje nam zakup roślin od zaufanych i sprawdzonych sprzedawców. Korkowiec amurski możemy także wyhodować z nasion, które znajdziemy w jego owocach. Najpierw kiełkują one na rozsadniku, a gotowe siewki umieszcza się bezpośrednio w gruncie. Jak zatem widać, można łatwo i przyjemnie uprawiać korkowiec amurski. Wymagania nie są bardzo wygórowane i nawet mało doświadczony, początkujący ogrodnik na pewno im podoła.

Zastosowanie korkowca amurskiego

Korkowiec amurski to przede wszystkim niezwykle atrakcyjna i efektowna roślina. Ma ciekawy pokrój, którym od razu zwraca na siebie uwagę. Korkowiec amurski to typowe drzewo parkowe, które sprawdzi się także jako element zieleni osiedlowej, zieleni publicznej czy zadrzewień krajobrazowych. Będzie dobrze wyglądał posadzony przed innymi roślinami, co dodatkowo podkreśli jego interesującą sylwetkę. Korowina korkowca amurskiego jest przerabiana na korek o nieco niższej jakości niż korek pozyskiwany z dębu korkowego. Korkowiec amurski to także roślina miododajna, co na pewno zainteresuje pszczelarzy. Z jednego hektara można uzyskać od 50 do 80 kilogramów miodu, a także znaczne ilości pyłku. Drewno korkowca amurskiego jest używane do wyrobu mebli oraz nart. W jego łyku znajduje się tanina, której używa się do barwienia różnego rodzaju włókien. Korkowiec amurski znalazł również zastosowanie w medycynie chińskiej. Surowiec leczniczy stanowi kora, a preparaty z korkowca są stosowane m.in. przy leczeniu zapalenia opon mózgowych. Warto wspomnieć, że z nasion korkowca amurskiego uzyskuje się olej, który jest używany jako środek owadobójczy.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Daniele SCHNEIDER / Getty Images

Pozostałe wiadomości