Ogród

Barney - pies, który znajduje trufle. "Musi mieć dobry nos i chęć do pracy"

Ogród

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Trufle – najdroższe grzyby świata
Trufle – najdroższe grzyby świata Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Trufle uważane są za najdroższe grzyby świata. Na polskich ziemiach wyszukuje ich m.in. psiak Barney, rasy lagotto romagnolo. Jak mu się to udaje? Jakie gatunki grzybów rosną w Polsce? Na te pytania odpowiedziała prof. Dorota Hilszczańska z Instytutu Badawczego Leśnictwa i właścicielka czworonoga.

Psy tropiące trufle

Panuje powszechne przekonanie, że w roli poszukiwaczy trufli świetnie sprawdzają się świnie. A jaka jest prawda? - Do dzisiaj używa się [świni - przyp. red.] w niektórych regionach, np. Prowansji, ale generalnie stosuje się psy. Dlatego, że są łatwiejsze w prowadzeniu i nie zjadają trufli, tak jak robią to świnie - wyjaśniła prof. Dorota Hilszczańska.

W tej roli świetnie odnajduje się Barney, pies rasy lagotto romagnolo. - Jest to obecnie jedyna rasa uznana, dedykowana do tropienia trufli. Niemniej jednak można wytresować wiele ras psów, nawet mieszańce. Warunek jest taki, że pies musi mieć dobry nos i chęć do pracy - wyjaśnił nasz gość.

Czy domowe zwierzęta wyczuwają choroby?

Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarzDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Trufle – najdroższe grzyby świata 

Trufle uznawane są za rarytas, a ich cena niekiedy potrafi zwalić z nóg. - Najdroższa jest trufla biała. Jej występowanie jest ograniczone do kilku lokalizacji na południu Europy. Przede wszystkim występuje w Piemoncie. U nas mamy truflę letnią i wielkozarodnikową. Trufla letnia jest gatunkiem dosyć plastycznym, bo występuje od Portugalii aż po Gotlandię, szwedzką wyspę. Obecnie zakłada się coraz więcej upraw, ogrodów truflowych, gdzie pozyskuje się owocniki trufli - tłumaczyła prof. Dorota Hilszczańska.

Jak podkreśliła pani profesor, trufle rosną na glebach bogatych w wapń (np. rędzina, czarnoziemy). W Polsce najlepiej szukać ich w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Instytut Badawczy Leśnictwa - badania

W Instytucie Badawczym Leśnictwa prowadzone są badania nad truflami w Polsce. - Polegają one przede wszystkim na przywróceniu wiedzy społeczeństwu o truflach i promowaniu zakładania ogrodów truflowych, tak by mówiąc w cudzysłowie, wyprowadzić trufle z lasu. W lesie jest ich coraz mniej, stąd ten modny obecnie kierunek w agroleśnictwie, by zakładać ogrody. Jako instytut mamy już jedną uprawę truflową, która przynosi plony. Na plon trzeba czekać średnio ok. 8 lat - powiedziała prof. Dorota Hilszczańska.

Jak wygląda zakładanie ogrodów truflowych? Jakie właściwości posiada trufla? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości