Zwierzęta

Kanarek ‒ hodowla, pielęgnacja, odmiany, choroby i długość życia

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kanarek

Kanarek to jeden z najpopularniejszych ptaków hodowanych w domach. Jest świetnym towarzyszem człowieka ‒ potrafi reagować na swoje imię i umilać czas właścicielowi pięknym śpiewem. Jak jednak dbać o tego małego ptaszka, aby żył w zdrowiu jak najdłużej? Dowiedz się, jak pielęgnować kanarka, jakie są jego odmiany i na co może chorować.

Kanarek nie należy do ptaków wymagających skomplikowanej opieki, dlatego jego hodowla w domu nie jest ani trudna, ani droga. Codzienne karmienie i pielęgnacja zwierzęcia są proste, a trzymanie kanarka w domu przynosi mnóstwo przyjemności.

Kanarek – pochodzenie i wygląd

Kanarki to niewielkie ptaki, które w warunkach naturalnych charakteryzują się pięknymi oliwkowo-zielonymi piórami w przypadku samców i szarym upierzeniem samiczek. Udomowione ptaki odznaczają się piórami w wielu barwach, np. czerwonej, białej, żółtej czy brązowej. W dużej mierze ich wygląd zależy od odmiany.

Czy domowe zwierzęta wyczuwają choroby?

Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarzDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Kanarek wywodzi się z Wysp Kanaryjskich, Azorskich i Madery. Od XV wieku, kiedy został sprowadzony do Europy, jest jednym z najpopularniejszych ptaków w hodowli domowej.

Hodowla kanarków – jak pielęgnować kanarka?

Hodowla kanarków nie wymaga dużych nakładów finansowych (cena kanarka to około 50–150 zł) i nie należy też do skomplikowanych. Ile żyje kanarek w hodowli domowej? Właściwie pielęgnowany i otoczony troskliwą opieką kanarek może dożyć nawet 10 lat. Kanarki w zasadzie pielęgnują się same. Potrzebują do tego wanienki lub umieszczonego w klatce basenu z wodą, w którym będą zażywać kąpieli. Jeśli ptak tego nie robi, zanim piórka skleją się od zanieczyszczeń, należy umyć kanarka przy pomocy strzykawki napełnionej wodą. Codzienna kąpiel jest szczególnie ważna podczas okresu pierzenia, kiedy kanarek wymienia stare pierze na nowe. Należy wtedy często wlewać świeżą wodę do wanienki i zapewnić kanarkowi jak najwięcej spokoju, gdyż pierzenie jest dla niego dość męczące. Co roku powinny wymieniać się również łuski na nóżkach kanarka. Z wymianą łusek mogą mieć problemy starsze osobniki lub te, które unikały kąpieli. Ich skóra na nóżkach może zgrubieć i łuszczyć się. Na ten stan pomoże ciepła kąpiel i smarowanie nóg kanarka tłustym kremem, jednak raz na kilka miesięcy wystarczy. Pielęgnacja kanarka domowego wymaga również regularnego podcinania pazurów, gdyż zbyt długie utrudniają mu chodzenie, i górnej części dzioba, jeśli jest dłuższa od dolnej. W przypadku dzioba jego podcinanie lepiej pozostawić w rękach weterynarza. Kanarki karmimy specjalnymi mieszankami dla tego typu ptaków dostępnymi w sklepach zoologicznych. Urozmaiceniem diety mogą być zioła, np. mniszek lekarski, oraz soczyste owoce. Należy pamiętać również o tym, by kanarek miał zawsze dostęp do świeżej wody.

Kanarki harceńskie, glostery, wodnotokowe – odmiany kanarka

Odmiany kanarków można podzielić na trzy grupy. Kanarki barwne wyróżnia się ze względu na ubarwienie, kształtne charakteryzują się niespotykanymi kształtami ciała, a śpiewające umilają czas swoim właścicielom wyjątkowo pięknym śpiewem.

Popularnymi rasami tych ptaków są kanarki harceńskie, gloster i wodnotokowe. Pierwsze z nich charakteryzują się najpiękniejszym wśród tych ptaków śpiewem. Kanarki harceńskie dorastają do około 12 cm i nie mają kolorowych piór, do hodowli wybierane są jedynie ze względu na swój głos. Natomiast kanarki glostery to odmiana popularna z powodu swojej nietypowej budowy ciała. Są niewielkich rozmiarów, mają krępą sylwetkę i dość krótki dziób. Niekiedy odznaczają się interesującym czubkiem na głowie, który przypomina wyglądem koronę. Kanarki wodnotokowe podobnie jak harceńskie wyróżniają się wspaniałym śpiewem, ale również mają piękne zabarwione na żółto pióra.

Choroby kanarków

Kanarki nie są odporne na choroby. Sygnałem, który może świadczyć, że kanarkowi coś dolega, będzie m.in. zmieniony wygląd, np. nastroszone pióra, matowe oczy, brudny dziób, posklejane i pobrudzone pióra. Ptak może sygnalizować chorobę również poprzez swoje zachowanie, np. ospałością, zaprzestaniem śpiewania, chowaniem głowy pod skrzydło. Dobrze również mieć pod kontrolą odchody zwierzęcia, gdyż to często wodnisty, śluzowaty, z zawartością krwi kał może być objawem toczącej się choroby. Do częstych chorób kanarków należą: ropienie gruczołów kuperkowych, konwulsje, grypa, choroba piór, zapalenie spojówek, kokcydioza, zarażenie ptaszyńcami, świerzbowcami, aspergiloza. Kiedy lekarz zdiagnozuje chorobę, powinien zalecić odpowiednie leczenie.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: DircinhaSW / Getty Images

Pozostałe wiadomości