Zwierzęta domowe i dzikie
Żółwie lądowe i wodno-lądowe to bardzo popularne zwierzęta domowe o nieskomplikowanych wymaganiach hodowlanych. Urządzanie akwarium dla żółwia to wielka frajda, ale też wyzwanie. Dobór akwarium zależy m.in. od gatunku i rozmiaru gada, ale również naszych preferencji. Terrarium powinno być przede wszystkim funkcjonalne i przestrzenne.
Akwarium dla żółwia - jakie powinno być?
Wyróżniamy dwa podstawowe gatunki żółwia zamieszkującego nasze domy: lądowy i wodno-lądowy. Do gatunku żółwia lądowego należy m.in. żółw stepowy osiągający 20 cm długości, a do wodno-lądowego żółw chiński o maksymalnej długości 15 cm. Akwarium dla obydwu gatunków powinno spełniać podstawowe wymagania. Po pierwsze, żółwie cenią sobie przestrzeń, więc minimalna długość terrarium ma wynosić 100 cm. Ponadto, należy zapewnić żółwiom warunki zbliżone do takich, w których żyją na wolności. Priorytetem w akwarium dla żółwia jest zachowanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. Dodatkowo żółwie wodno-lądowe wymagają dostępu do wody, którą możemy umieścić w dodatkowym zbiorniku akwarystycznym lub wykonać własnoręcznie. Ważnym elementem każdego akwarium jest również naturalne podłoże odgrywające dużą rolę w życiu żółwia. Odpowiednio dobrane podłoże wpływa na prawidłową wilgotność akwarium i pełni znaczącą rolę w czasie hibernacji żółwia.
Akwarium dla żółwia lądowego - co trzeba wiedzieć?
Żółw lądowy, wbrew powszechnej opinii, nie powinien przebywać na podłodze, ponieważ jest to podłoże pełne bakterii, kurzu i ludzkich włosów. Co więcej, podłoga która nie zapewni odpowiedniej przyczepności, może wpłynąć na problemy zdrowotne żółwia. Istnieje ok. 40 gatunków żółwi lądowych osiągających maksymalnie 130 cm długości, jednak najczęściej hodowane żółwie mierzą ok. 30 cm. Wymiary akwarium dla żółwia lądowego wynoszą średnio 100x50x30 cm, aczkolwiek im większa pojemność zbiornika, tym lepiej.
Podłoże w akwarium - jakie wybrać?
Najlepsze podłoże w akwarium dla żółwia lądowego to ziemia ogrodowa z dodatkiem piasku. Podłoże składające się wyłącznie z trawy i liści może przyczynić się do gnicia pancerza i innych niebezpiecznych dla żółwia infekcji. Odpowiednio dobrane podłoże wpływa na zachowanie prawidłowej mikroflory w akwarium, służy do ogrzewania żółwia i utrzymywania prawidłowej wilgoci. Nie należy stosować włókien kokosowych, ponieważ nie utrzymują prawidłowej temperatury w akwarium, a dodatkowo są podatne na rozwój pleśni i bakterii. Kolejnym rodzajem podłoża, które źle wpływa na żółwie jest żwirek w postaci granulatu, który przyczynia się do infekcji układu oddechowego i chorób oczu. Należy unikać kory drzewnej i trocin sosnowych, ponieważ istnieje ryzyko połknięcia oraz wszelkich materiałów łatwopalnych, jak papier czy gazety.
Oświetlenie akwarium dla żółwia
Kolejnym podstawowym elementem akwarium żółwia jest lampa grzewcza i świetlówka UVB niezbędna do wytwarzania witaminy D3. Oświetlenie terrarium ma znamienny wpływ na funkcjonowanie i rozwój każdego zwierzęcia i zapewnia odpowiednią temperaturę w zbiorniku. Środowisko dla żółwia lądowego wymaga różnych temperatur w akwarium. Jedna połowa terrarium nie powinna mieć więcej niż 30–35℃, natomiast druga 25-28℃. Wilgotność w cieplejszej części akwarium powinna wynosić maksymalnie 50%, a w kolejnej – 70%.
Wystrój akwarium dla żółwia
Jeśli zaopatrzyliśmy się już w podstawowe elementy akwarium dla żółwia lądowego, możemy przejść do etapu urządzania. Żółw lądowy chętnie spędza czas w kryjówkach zrobionych z łupin kokosa, doniczki lub konaru drzewa. Akwarium możemy ozdobić tapetą bądź tłem 3D, roślinami i dużymi kamieniami. Należy zostawić miejsce na miski z pokarmem i wodą, które powinny być na tyle niskie, aby żółw mógł swobodnie się do nich dostać. Żółwie wodno-lądowe należą do roślinożerców, dlatego ich pokarm to przede wszystkim świeża zielenina (mniszek lekarski, koniczyna, babka lancetowata itp.), a zimą gotowy wieloskładnikowy granulat.
Akwarium dla żółwia wodno-lądowego
Żółwie wodno-lądowe wymagają dodatkowych elementów akwarium niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Oprócz żarówki grzejnej i UVB należy zaopatrzyć terrarium w grzałkę do wody, która utrzymuje pożądany poziom ciepła i filtr odpowiedzialny za usuwanie fizycznych i chemicznych zanieczyszczeń wody. Akwarium dla żółwia wodno-lądowego powinno mieć minimum 100–200 l pojemności, a im większy zbiornik, tym lepiej. Połowa akwarium powinna być wypełniona wodą, którą należy regularnie czyścić i wymieniać. Żółwie wodno-lądowe lubią się wygrzewać, dlatego w akwarium dobrze umiejscowić spory kamień, na który będą w stanie wejść. Podłoże akwarium dla żółwia wodnego powinno być wypełnione żwirem takiej wielkości, aby nie zostało przez gada zjedzone.
Żółw żyjący w wodzie odżywia się roślinami wodnymi i suszonym granulatem. W składzie takiego pokarmu znajdują się najczęściej krewetki, skorupiaki, kiełż, stynka lub kryl antarktyczny. Gotowe produkty zoologiczne dla żółwi wodnych są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe i minerały. W diecie żółwia dużą rolę odgrywa wapń zapobiegający chorobom kości, a także inne witaminy wpływające na ich układ odpornościowy, zdrowe oczy i dobre samopoczucie.
Zobacz także:
- Hodowla żółwi wodno-lądowych w akwarium i oczku wodnym. Co należy wiedzieć?
- Żółw grecki – najważniejsze informacje dla hodowców
- Żółw stepowy w domu – żywienie, wybór terrarium i choroby
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Elva Etienne/Getty Images