Ogród

Polskie cytryny prosto z Grodziszcza. "Kwitną i mają piękny zapach"

Ogród

Autor:
Sabina
Zięba
Egzotyczny zapach i smak, odwiedzamy cytrynowy raj
Egzotyczny zapach i smak, odwiedzamy cytrynowy rajDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Choć cytryna to roślina egzotyczna, jej hodowla podobno nie jest trudna. Udowadnia to Władysław Mitek, który w swojej przydomowej szklarni ma wiele drzewek cytrusowych. Jak je pielęgnuje? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Wyjątkowa odmiana cytryn

Nie od dziś wiadomo, że cytryny posiadają szereg witamin, minerałów, fitoskładników i przeciwutleniaczy. Stanowią także dobre źródło witaminy C. Choć uważa się, że pochodzą z podnóża Himalajów, skąd rozprzestrzeniły się na Bliski Wschód, Europę, Afrykę i Amerykę, to ich specjalną odmianę wyhodowano również w Polsce. Kiedy w PRL-u brakowało tych kwaśnych owoców z importu, stworzona odmiana miała zaspokoić krajowe zapotrzebowanie. Do dziś są osoby, które posiadają te owocujące drzewka. Do tego grona należy Władysław Mitek z Grodziszcza koło Świdnicy.

- Wzięło się to stąd, że dostałem od sąsiada sadzonkę i od tej pory zacząłem to rozmnażać. (...) Wymagają obfitego nawożenia i podlewania. Zaintrygowało mnie to, że wytwarzają owoce, kwitną i mają piękny zapach - mówił Władysław Mitek w Dzień Dobry TVN.

Cytryny z Grodziszcza

Pod czujnym okiem Władysława Mitka, a także Emila Mitka wyrosło już kilkaset drzewek cytrusowych. Nie polecają oni jednak hodowania tych roślin z pestek, ponieważ wówczas ich owocowanie trwa bardzo długo i może nastąpić dopiero za około 10-15 lat. Według tych znawców tematu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest pielęgnacja drzewek cytrusowych powstałych z małych, ukorzenionych sadzonek. Wówczas już po dwóch latach mogą się pojawić na nich pierwsze owoce.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości