Ogród

Najpiękniejsze kwiaty wieloletnie. Jakie gatunki posadzić na działce?

Ogród

Autor:
Patrycja
Sibilska
Para podczas uprawy kwiatów na działce
Mike Harrington/Getty ImagesNajpiękniejsze kwiaty wieloletnie. Jakie gatunki posadzić na działce?

Kwiaty wieloletnie, jak sama nazwa wskazuje, będą zdobić ogród przez wiele lat. To najlepszy wybór dla osób, które lubią cieszyć się pięknem roślin, ale nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na coroczne nasadzenia. Wybrane gatunki niekiedy nie wymagają wykopywania i są łatwe w uprawie. Sprawdź, jakie kwiaty wieloletnie najlepiej posadzić na działce.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie kwiaty wieloletnie wybrać na działkę,
  • gdzie je kupić,
  • jak posadzić wieloletnie kwiaty na swojej działce.

Wiosna

HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebęHGTV
wideo 2/4

Jakie kwiaty wieloletnie wybrać na działkę?

Wśród kwiatów wieloletnich zimujących w gruncie występują gatunki, które żyją nawet 20 lat - dzięki temu zachwycają urodą przez wiele sezonów. Coroczne wypatrywanie wschodzących fiołków, piwonii, czy irysów to jedna z tych przyjemności, które nie znudzą się żadnemu właścicielowi działki i ogrodu.

Najpiękniejsze kwiaty wieloletnie na działkę:

Piwonie - rosną w maju i czerwcu. Mają zachwycająco piękne kwiaty, najczęściej w odcieniach różu, czasem intensywnej czerwieni i bieli. Rosną na średnio żyznej, przepuszczalnej glebie. Lubią zarówno słoneczne, jak i lekko zacienione miejsca.

Fiołek Rogaty - naturalnym środowiskiem fiołka rogatego, potocznie nazywanego bratkiem miniaturką są Pireneje i Apeniny. Fiołek rogaty jest rośliną wieloletnią, jednak bardzo ważne jest, aby usuwać zwiędłe kwiaty i dobrze okrywać na zimę. Lubią ziemię próchniczą i żyzną oraz słoneczne stanowiska.

Irys Syberyjski - rośnie na wysokość 60-80 cm. Długą łodygę zdobią imponujące kwiaty, w kolorach fioletowym, niebieskim, purpurowym i białym. Irysy to długo kwitnące kwiaty wieloletnie. Lubią żyzną ziemię i dobrze nasłonecznione miejsca, w cieniu słabo kwitną.

Liliowce - to prawdziwie niezniszczalne i niewymagające kwiaty. Rosną praktycznie w każdym rodzaju podłoża, zarówno w rabatach skąpanych w słońcu, jak i w miejscach zacienionych. Kwiaty liliowców rozkwitają dosłownie na jeden dzień, ale wciąż pojawiają się nowe. Dobrze jest co jakiś czas rozsadzać byliny, wtedy będą kwitły wyjątkowo obficie.

Rozchodnik- to niewielkie rośliny, idealne przy tworzeniu skalniaków. Kwitną od lata do jesieni. Wśród najpiękniejszych kwiatów wieloletnich, rozchodniki mają duże wymagania podłoża. Musi ono być naprawdę żyzne, jednak ich zaletą jest to, że praktycznie nie wymagają podlewania. Ich kwiaty przybierają barwy różowe, aż po mocno nasyconą kolorem purpurę.

Przywrotnik ostroklapowy - to kolejna na liście kwiatów wieloletnich roślina, która sprawdzi się na działce. Nie wymaga wiele, znosi nawet okresowe susze i brak słońca. Ma żółto-zielony kwiatostan, który podziwiać możemy od czerwca do sierpnia.

Funkia - kwiat wieloletni na działki wszystkich tych ogrodników, którzy nie lubią walczyć z chwastami. Funkie sprawdzają się bowiem jako rośliny okrywowe, dzięki szerokim liściom. Nie są wymagające, świetnie poradzą sobie nawet w zacienionych stanowiskach.

Tojad Mocny - choć tojad to piękny kwiat, jest rośliną niebezpieczną i trującą. Wszelkie prace przy nim należy wykonywać w rękawicach ogrodowych. Zdecydowanie nie polecany do ogrodów, w których przebywają dzieci lub zwierzęta. Dobrze rośnie w lekko zacienionych miejscach i wilgotnej glebie.

Parzydło Leśne - podobnie jak tojad, jest rośliną trującą. Imponujący kwiat wieloletni, jakim jest parzydło, jest jednak dość wymagający, lubi żyzne podłoże, dlatego warto go dodatkowo od czasu do czasu nawozić. W maju i czerwcu tworzy wiechowate kwiatostany w białym i kremowym kolorze.

Świecznica Groniasta - to chyba jeden z najbardziej okazałych kwiatów wieloletnich. Dorasta nawet do 2 m, a jej kremowe kwiatostany, kwitnące późnym latem, przypominają świece. Preferuje glebę żyzną i wilgotną. Lubi miejsca cieniste lub półcieniste. 

Ciemiernik - to roślina wieloletnia nie wymagająca wykopywania, rośnie nawet 25 lat, jest zupełnie niewymagająca. Kwitnie wczesna wiosną, ma charakterystyczne liście i mlecznobiałe kwiaty.

Wielosił Błękitny - jak sama nazwa wskazuje, jest rośliną uprawianą nie tylko jako piękny dodatek do zacienionych rabat, ale również jako roślina wykorzystywaną w leczeniu. Osiąga wysokość nawet do 80 cm, kwitnie na przełomie maja i czerwca, kwiatami o błękitnej barwie.

Żeleźniak żółty -ma grube liście, które są zimotrwałe. Wyrastają z nich proste, wysokie na ok. 90 cm pionowe łodygi, z piętrowo rozmieszczonymi kwiatostanami. Seledynowe pączki rozkwitają na żółto od czerwca do sierpnia. Żeleźniak najlepiej rośnie w słońcu lub półcieniu, nie ma wymagań co do gleby, znosi okresowe susze.

Gdzie kupić kwiaty wieloletnie na działkę?

Istnieje wiele możliwości zakupu roślin ogrodowych. Możemy to dziś zrobić bez potrzeby wychodzenia z domu, a w dodatku niskim kosztem. Warto jednak pamiętać, że kluczowa jest nie tylko cena, ale przede wszystkim jakość sadzonych roślin, od której zależy to, jak dobrze się przyjmą i w jakiej kondycji przetrwają w kolejnych sezonach.

Robiąc zakupy w szkółkach czy sklepach ogrodniczych, mamy okazję sprawdzić stan rośliny na miejscu, porozmawiać z ogrodnikiem. Inaczej jednak wyglądają zakupy roślin przez Internet. Często na zdjęciach podziwiamy rośliny w pełnym rozkwicie, a w paczce otrzymujemy wątpliwej jakości sadzonki. Dlatego dobrze jest sprawdzić zawartość paczki zaraz po otrzymaniu jej od kuriera.

Jak posadzić kwiaty wieloletnie na działce?

Wyżej wymienione kwiaty wieloletnie pięknie prezentują swój imponujący kwiatostan na zielonym tle, warto więc o taką ogrodową "ściankę" tych działkowych gwiazd zadbać. Dobrze jest wybrać miejsca, gdzie gleba i nasłonecznienie odpowiadają każdemu z gatunków i grupować je w taki sposób, aby praca przy nich wymagała jak najmniej wysiłku. Kwiaty wieloletnie na działce długo będą cieszyły każdego właściciela, jeśli zadba o to, by rośliny nie odczuwały skutków zimy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Mike Harrington/Getty Images

Pozostałe wiadomości