Ogród

Śniedek – gatunki i odmiany, które warto znać. Jak uprawiać i pielęgnować?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Śniedek
Albert Fertl / East NewsŚniedek

Śniedek to roślina mało wymagająca, która świetnie nadaje się do uprawy nawet przez niedoświadczonych ogrodników. Można spotkać go w naturalnym środowisku jako dziko rosnący egzemplarz, jednak ze względu na swój wygląd coraz częściej pojawia się także jako element dekoracyjny rabat. Jakie gatunki i odmiany śniedków warto zasadzić na swojej działce? Poznaj zasady ich uprawy i pielęgnacji.

Śniedek to jedna z popularniejszych bylin, od wielu lat spotykana w ogrodach. W obrębie całego rodzaju można wyróżnić nawet kilkanaście gatunków i odmian, choć nie wszystkie należą do roślin naturalnie występujących w polskim klimacie. Śniedki często wykorzystywane są przy tworzeniu ogrodów skalnych, bywają stosowane również jako kwiaty obwódkowe na rabatach. Różnorodność kolorystyczna wśród gatunków pozwala na przygotowywanie ciekawych kompozycji także z kwiatów ciętych – zarówno żywych, jak i wysuszonych. Poznaj najciekawsze, najbardziej rozprzestrzenione w Polsce gatunki śniedków i dowiedz się, jak powinna wyglądać ich uprawa.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Śniedek wątpliwy – co warto o nim wiedzieć?

Śniedek wątpliwy wyróżnia się intensywnym i oryginalnym kolorem kwiatów, dzięki którym jest znany również jako śniedek pomarańczowy. Rośnie na terenie Afryki, Europy oraz Azji. Może być sadzony w doniczkach lub w gruncie. Lubi dobrze przepuszczalne podłoże i glebę torfową z dodatkiem piasku. Może rosnąć w pełnym słońcu lub w półcieniu. Gatunek dorasta do 20 cm wysokości.

Śniedek baldaszkowaty – charakterystyka rośliny

Śniedek baldaszkowaty należy do gatunków europejskich, osiąga do 20–30 cm wysokości. Kwitnie w maju i silnie się rozrasta. Ma białe kwiaty w kształcie gwiazdek. Preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste. Dobrze rośnie na każdej typowej ziemi ogrodowej o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Najlepiej żeby podłoże pod cebulki było przepuszczalne i lekkie. W polskich warunkach jest gatunkiem w pełni mrozoodpornym, zimuje w gruncie.

Czym wyróżnia się śniedek wiechowaty?

Śniedek wiechowaty charakteryzuje się zupełnie innym wyglądem kwiatów. To właśnie dzięki nim zyskał inną, potoczną nazwę – śpioszek. Pochodzi z terenów Afryki Południowej. Dorasta do 40 cm wysokości. Ma drobne, wzniesione kwiatostany i dekoracyjne, trawiaste liście. Roślina wydziela przyjemny, delikatny zapach. Śniedek wiechowaty sadzi się na stanowiskach słonecznych, na glebie żyznej i umiarkowanie wilgotnej. Gatunek nie jest odporny na niskie temperatury, więc nie może zimować w gruncie.

Śniedek Saundersa – egzotyczny gatunek rośliny

Śniedek Saundersa ma białe kwiaty z czarnym, kontrastowym środkiem. Dorasta nawet do 1 m wysokości. Lubi stanowiska słoneczne i żyzną, próchniczną, dobrze przepuszczalną glebę o odczynie kwaśnym lub obojętnym. Na zimę musi zostać wykopany, bo źle znosi niskie temperatury. Cebule przechowuje się w temperaturze pokojowej, ponownie wysadza się je do gruntu wiosną, po minięciu przymrozków.

Śniedek arabski – gatunek niezimujący w gruncie

Śniedek arabski charakteryzuje się wymaganiami uprawowymi podobnymi do śniedka Saundersa. Pochodzi z regionu śródziemnomorskiego. Warto sadzić go w miejscach ciepłych, osłoniętych od wiatru, z odpowiednią ilością światła słonecznego w ciągu dnia. Potrzebuje wilgotnej gleby, ale nie podmokłej. Zbyt duża ilość wody może być przyczyną chorób grzybowych. Gatunek dorasta przeciętnie do 40–60 cm wysokości. Ma klasyczne, białe kwiaty.

Śniedek zwisły – jak go uprawiać?

Gatunek należy do jednego z wyższych i najszybciej rosnących śniedków. Ma białe, wyginające się kwiaty i osiąga nawet do 60 cm wysokości. Może być uprawiany bezpośrednio w gruncie lub jako śniedek doniczkowy. Roślina preferuje stanowiska półcieniste i nie ma zbyt dużych wymagań względem gleby. Śniedek zwisły jest mrozoodporny.

Uprawa śniedka cienkolistnego

Śniedek cienkolistny występuje tylko w niektórych obszarach Polski, dzikie egzemplarze można spotkać wyłącznie na Dolnym Śląsku oraz w Małopolsce. Uznawany jest za roślinę narażoną na wyginięcie, dlatego podlega ścisłej ochronie. Osiąga do 20 cm wysokości. Wyróżnia się cienkimi, podłużnymi liśćmi i białymi kwiatami z zielonym paskiem. Gatunek kwitnie w kwietniu oraz w maju. Tak jak większość śniedków, preferuje stanowiska słoneczne i lekką glebę.

Jak pielęgnować śniedki?

Kwiat śniedek (zwłaszcza rodzime gatunki) świetnie radzi sobie z surowym mrozem i nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń, czy wykopywania na zimę. Jeśli roślina zacznie się zbyt mocno rozrastać, zagęszczać, będzie konieczne jej rozsadzenie. Dzięki temu nie ucierpią sąsiednie kwiaty, a i sam śniedek będzie znacznie szybciej oraz intensywniej kwitnąć. Warto pozbywać się tylko bocznych cebulek. Gatunki niemrozoodporne wykopuje się jesienią i przechowuje aż do wiosny w chłodnym pomieszczeniu, np. w piwnicy.

Śniedek "Ornithogalum" można dodatkowo nawozić, nie jest to jednak zabieg niezbędny do prawidłowego funkcjonowania rośliny. Do wszystkich gatunków stosuje się nawozy do roślin kwitnących lub uniwersalne nawozy ogrodnicze. Rośliny należy systematycznie podlewać, aby zapewnić im stale wilgotne podłoże.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Albert Fertl / East News

Pozostałe wiadomości