Ogród

Sadzonki kalmii szerokolistnej – jak uprawiać i pielęgnować krzew?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kalmia szerokolistna

Kalmia szerokolistna, obok kalmii wąskolistnej i wielolistnej, to jeden z trzech najczęściej występujących gatunków zimozielonych w polskich ogrodach. W naturalnym środowisku spotyka się ją na obszarach Ameryki Północnej i na Kubie. Należy do grupy roślin wrzosowatych, które pięknie prezentują się na rabatach i w towarzystwie rododendronów. Jakie wymagania uprawowe ma kalmia szerokolistna i jak dbać o jej sadzonki w polskim klimacie?

Rośliny wrzosowate cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Jako główne zalety gatunków można wyróżnić preferencję gleby kwaśnej i całoroczne występowanie zielonych liści, które będą zdobić każdy ogród nawet mroźną zimą. Do tej kategorii roślin należy również kalmia szerokolistna, która z powodzeniem może być uprawiana nawet w najzimniejszych regionach kraju. Co wyróżnia roślinę spośród innych krzewów zimozielonych? Jakie odmiany kalmii warto sadzić w przydomowych ogródkach?

Kalmia szerokolistna – charakterystyka gatunku i odmiany

Kalmia szerokolistna jest krzewem wolno rosnącym, osiągającym do 2–3 metrów wysokości, w zależności od odmiany. Jest rośliną niezwykle oryginalną, o nieregularnym pokroju i podłużnych, wiecznie zielonych liściach. W Polsce uprawiana jest jako roślina ozdobna. Czysty gatunek ma kwiaty białe, miejscami delikatnie zaróżowione, które pojawiają się pod koniec maja lub na początku czerwca. Istnieje jednak znacznie więcej jego dekoracyjnych odmian, które można zasadzić w ogrodzie. Jakie sadzonki kalmii szerokolistnej warto wybierać?

Kaleidoscope – odmiana karłowa, osiągająca do 80 cm wysokości. Wyróżnia się późniejszym okresem kwitnienia i intensywnym malinowym kolorem kwiatów, na obrzeżach których pojawiają się białe obwódki.

Pink Charm – wyróżnia się jasnoróżowymi kwiatami, które z czasem zmieniają odcień na ciemnoczerwony.

Eskimo – charakteryzuje się białymi kwiatami i jasnoróżowymi pąkami kwiatowymi, które mocno wyróżniają się na tle intensywnie zielonych liści.

Sterntaler – odmiana dwukolorowa, bordowo-biała. Ma jedne z najbardziej dekoracyjnych i przyciągających uwagę kwiatów. Osiąga nieco powyżej jednego metra.

Muras – nietypowa odmiana kalmii szerokolistnej, której kolor kwiatów zmienia się w zależności od fazy ich rozwoju. Zwinięte pąki rośliny mają kolor delikatny, różowo-kremowy, z kolei całkiem rozwinięte egzemplarze są wprost śnieżnobiałe.

Zobacz wideo: Domowe sposoby na szkodniki

Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin Anna Skorupińska, architektka krajobrazu, opowiada o szkodnikach, które mogą zaatakować nasze rośliny oraz o sposobach, dzięki którym się ich pozbędziemy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Uprawa kalmii szerokolistnej

Uprawa kalmii szerokolistnej przypomina uprawę pozostałych gatunków roślin wrzosowatych, takich jak różeczniki i azalie. Pierwszym podstawowym wymaganiem kalmii jest nasłonecznione stanowisko i odpowiedni poziom wilgotności gleby.

Roślina należy do gatunków kwasolubnych, z tego też powodu powinno się ją sadzić wyłącznie na glebach o kwaśnym odczynie, których pH waha się od 4,5 do 5,5. Kalmia lubi podłoża torfowe i próchnicze. Płytki system korzeniowy rośliny i cienkie pędy sprawiają, że miejsce zasadzenia krzewu powinno być co roku ściółkowane. Dzięki temu można zapobiec wysuszeniu korzeni i obumieraniu rośliny.

Roślina poradzi sobie również w miejscach półcienistych. Najszybciej rozwija się pod koronami dużych drzew i większych od niej krzewów, które nie blokują dostępu kalmii do słońca, ale jednocześnie chronią ją przed wysuszeniem i poparzeniem liści. Zimą warto zabezpieczać te egzemplarze kalmii szerokolistnej, które rosną w towarzystwie innych niezimozielonych gatunków. Ma to duże znaczenie szczególnie w okresie bezśnieżnej zimy, w trakcie której również może dojść do uszkodzenia ze względu na mocne słońce.

Kalmia szerokolistna preferuje miejsca osłonięte od wiatru. Cechuje się dużą mrozoodpornością i tolerancją względem zanieczyszczeń, może być sadzona nawet na działkach w dużych miastach i bezpośrednio przy drogach.

Nawożenie kalmii szerokolistnej nie jest konieczne, można stosować jednak specjalne nawozy do roślin wrzosowatych. W przypadku gleby o niskiej kwasowości, regularne nawożenie może poprawić kondycję rośliny. Podobnie jest w przypadku przycinania. Zabieg nie jest obowiązkowy dla prawidłowego rozwoju krzewu, choć według niektórych cięcie pędów wykonane zaraz po kwitnieniu może korzystnie wpłynąć na jego wygląd.

Jak rozmnażać kalmię szerokolistną w ogrodzie?

Samodzielne rozmnażanie kalmii szerokolistnej w przydomowych ogródkach może być nieco skomplikowane. Wysiew z nasion wymaga dużej cierpliwości, ponieważ młode rośliny zakwitają po raz pierwszy zazwyczaj po kilku latach, wcześniej nie pojawiają się na nich żadne kwiaty. Jeśli liście są wystarczająco dekoracyjnym elementem którejś z odmian, nie musi być to aż takim problemem dla ogrodnika. Jednak w przypadku szybkiego uzyskania pięknych kwitnących kalmii, lepiej wykorzystać drugi sposób rozmnażania, czyli poprzez pobieranie sadzonek lub robienie odkładów z pędów dojrzałych krzewów.

Kalmia szerokolistna – choroby i szkodniki atakujące krzew

Sadzonki kalmii szerokolistnej są dość odporne na choroby. Czasem mogą zostać zaatakowane przez szkodniki (głównie mączliki i opuchlaki), a także przez choroby o podłożu grzybowym. Do najczęściej pojawiających się objawów chorobowych należy zmiana koloru liści i gnicie pędów, wywołanych m.in. przez plamistość liści, szarą pleśń lub mączniaki.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Photos from Japan, Asia and othe of the world/Getty Images

Pozostałe wiadomości